
Fotó: Haáz Vince
George Emil Palade nevét vette fel a marosvásárhelyi orvosi egyetem – számolt be a Főtér.ro a Zi-de-zi hírportál tudósítására hivatkozva. A névváltoztatást egy konferencián jelentette be az egyetem rektora, Leonard Azamfirei.
2019. június 14., 12:382019. június 14., 12:38
2019. június 14., 13:482019. június 14., 13:48
„A Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Műszaki Egyetem három napja hivatalosan a neves román származású, orvosi Nobel-díjas amerikai tudós, George Emil Palade nevét viseli” – mondta el a konferencián a rektor.
2018. szeptember 20-ától a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hivatalos elnevezése Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Műszaki Egyetem megnevezést lett, miután lezárult a MOGYE és a Petru Maior Egyetem egyesítésének folyamata.
Akkor a rektor elmondta, hogy összetételében az egyetemnek 10 726 diákja, 35 alapképzési, 33 mesterképző és 7 doktori programja, valamint 1233 alkalmazottja van.
Mint ismert, a tanitézményben évek óta próbálják megakadályozni a különálló magyar kar létrehozását. A MOGYE szenátusa arról döntött a múlt év végén, hogy valamennyi tagozaton – tehát a magyaron és az angolon is – a román vizsgarendszer alapján kell levizsgáztatni a hallgatókat.
A magyar tagozat egyes tanárai egyebek között arra hivatkozva utasították el az egységes vizsgáztatást, hogy annak részleteiről két héttel a vizsgaidőszak előtt döntött az egyetem vezetése. Ezt követően eljárást indított az egyetem vezetősége a magyar professzorok ellen, akiket ki is hallgattak az ügyben.
Csapadékra és szélre, hegyvidéken pedig hóviharra, újabb hóréteg kialakulására vonatkozó figyelmeztetéseket bocsájtott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat. Az első- és másodfokú riasztások szombat estig érvényesek.
Megkésve ugyan, de több Hargita megyei sípályát is megnyitottak, és szombattól újabb helyeken lehet majd szánkózni, siklani. Érdemes kihasználni a szabadnapokat és legalább egy nagy sétát tenni a szép havas tájakon.
A Kovászna megyei Bodzafordulón volt a leghidegebb péntekre virradóan, az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint mínusz 14,4 fokig esett vissza a hőmérséklet.
Az előző héthez képest egyértelműen nőtt az influenzás megbetegedések száma Hargita megye tisztifőorvosa szerint, aki azt is elmondta, ezt miért nem tükrözi a légúti megbetegedések számát összegző heti feljegyzés.
Az új évben is számos látványosnak ígérkező (és remélhetőleg maradandó élményeket is szerző) néznivalóval rukkol elő a filmipar. Év eleji maratoni összeállításunkban az általunk legjobban várt 20 amerikai filmet mutatjuk be.
Megfellebbezte az előzetes letartóztatását elrendelő bírósági határozatot az a nő, akit azzal gyanúsítanak, hogy a nagydisznódi városi kórház egyik ápolónőjének segítségével megölte az anyját.
Több mint húsz háromszéki önkormányzat támogatja szervezetten a fiatal és kisgyermekes családokat a Babakelengye-programon keresztül. 2025-ben összesen 246 család részesült ajándékcsomagban vagy vásárlási utalványban.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga jelzésű riasztást adott ki csütörtökön Hargita, Maros és Kovászna megye hegyvidéki térségeire az erős szél miatt.
Újabb dróntámadásokat hajtottak végre az orosz erők a román-ukrán határhoz közeli ukrán kikötői infrastruktúra ellen csütörtökön, ezért két F-16-os vadászgépet emeltek a levegőbe a határ térségének megfigyelésére Tulcea megye északi részén.
Az RDE Harghita Kft. tájékoztatása szerint módosul a háztartási hulladék elszállításának programja az év első hetében.
4 hozzászólás