
A leendő falumúzeum az egykori jegyzői házban kapna helyet
Fotó: Kertész Attila
Falumúzeum létrehozását tervezik a háromszéki Gelence község elöljárói: a helyi önkormányzat a néhai Héjja István jegyzői házát és a hozzá tartozó területet vásárolta meg a célra.
2023. augusztus 06., 14:342023. augusztus 06., 14:34
Ilyés Botond, Gelence község polgármestere közösségi oldalán osztotta meg a hírt, miszerint az önkormányzat házat és területet vásárolt falumúzeum kialakítása céljából. A helyi önkormányzat néhai Héjja István jegyzői házát és a hozzá tartozó területet vásárolta meg a célra.
– jegyezte meg az elöljáró.
A tervekről elmondta, hogy egy skanzent létesítenének, ahol bemutatókat is tartanának. „A fafeldolgozás lenne az alaptéma, mert Gelencén mindig fafeldolgozással foglalkozott a lakosság.” Megjegyezte: a folyamatos gyűjtés eredményeként egy értékes, múlt század eleji eszközt sikerült megmenteni a leendő múzeum számára.
– tudtuk meg a polgármestertől, aki az épület berendezéséről is beszélt. „A család jóvoltából megkapjuk a néhai jegyző bútorait, így a jegyzői szobát az eredeti bútorzattal rendeznénk be, egy másik teremben pedig Jancsó Benedeknek, illetve a falu többi jeles szülöttjének készülnének tárlók” – sorolta. Megjegyezte, ugyanakkor, hogy a tervek még változhatnak. „Szakemberek segítségét kérjük majd a tervek szakszerű megvalósításához” – tette hozzá.
Az elöljárót arról is kérdeztük, mikor látnak hozzá a múzeum kialakításához.
– fejtette ki a településvezető, aki szerint amúgy a legfontosabb az ingatlan megvásárlása volt. „Az elmúlt húsz évben ez a gelencei önkormányzat első ingatlanvásárlást célzó befektetése, hiszen az elődeim sajnos, inkább eladtak, mintsem vásároltak volna” – hangsúlyozta.
Jelentkezőket várnak a helyi roncsautóprogramba Gelencén is
Gelenceiek is jelentkezhetnek a helyi roncsautóprogramra, hívja fel a Székelyhonon keresztül a helybéliek figyelmét Ilyés Botond. „Első lépésben harminc használt autó felvásárlására kértünk támogatást a program keretében, ez úgy vélem, fedezi a szükségletet, hiszen előzetes felméréseink alapján 20-25 kérésre számítunk. Szeretnénk ezzel segíteni a faluban élőket, akik részt vennének a programban, és nem akarnak új autót vásárolni” – összegzett. Amint arról már beszámoltunk, a tizenöt évesnél régebbi gépkocsik tulajdonosai 3000 lejt kaphatnak. Az összegből 2400 lej a Környezetvédelmi Alaptól (AFM) érkezik, a helyi önkormányzat 600 lejjel járul hozzá a végösszeghez. A magánszemélyek programba való regisztrációja az AFM által biztosított számítógépes alkalmazáson keresztül történik augusztus 31-én 16 óra 30 percig vagy az egyes közigazgatási területi egységek számára elkülönített költségvetés kimerüléséig.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
szóljon hozzá!