
A leendő falumúzeum az egykori jegyzői házban kapna helyet
Fotó: Kertész Attila
Falumúzeum létrehozását tervezik a háromszéki Gelence község elöljárói: a helyi önkormányzat a néhai Héjja István jegyzői házát és a hozzá tartozó területet vásárolta meg a célra.
2023. augusztus 06., 14:342023. augusztus 06., 14:34
Ilyés Botond, Gelence község polgármestere közösségi oldalán osztotta meg a hírt, miszerint az önkormányzat házat és területet vásárolt falumúzeum kialakítása céljából. A helyi önkormányzat néhai Héjja István jegyzői házát és a hozzá tartozó területet vásárolta meg a célra.
– jegyezte meg az elöljáró.
A tervekről elmondta, hogy egy skanzent létesítenének, ahol bemutatókat is tartanának. „A fafeldolgozás lenne az alaptéma, mert Gelencén mindig fafeldolgozással foglalkozott a lakosság.” Megjegyezte: a folyamatos gyűjtés eredményeként egy értékes, múlt század eleji eszközt sikerült megmenteni a leendő múzeum számára.
– tudtuk meg a polgármestertől, aki az épület berendezéséről is beszélt. „A család jóvoltából megkapjuk a néhai jegyző bútorait, így a jegyzői szobát az eredeti bútorzattal rendeznénk be, egy másik teremben pedig Jancsó Benedeknek, illetve a falu többi jeles szülöttjének készülnének tárlók” – sorolta. Megjegyezte, ugyanakkor, hogy a tervek még változhatnak. „Szakemberek segítségét kérjük majd a tervek szakszerű megvalósításához” – tette hozzá.
Az elöljárót arról is kérdeztük, mikor látnak hozzá a múzeum kialakításához.
– fejtette ki a településvezető, aki szerint amúgy a legfontosabb az ingatlan megvásárlása volt. „Az elmúlt húsz évben ez a gelencei önkormányzat első ingatlanvásárlást célzó befektetése, hiszen az elődeim sajnos, inkább eladtak, mintsem vásároltak volna” – hangsúlyozta.
Jelentkezőket várnak a helyi roncsautóprogramba Gelencén is
Gelenceiek is jelentkezhetnek a helyi roncsautóprogramra, hívja fel a Székelyhonon keresztül a helybéliek figyelmét Ilyés Botond. „Első lépésben harminc használt autó felvásárlására kértünk támogatást a program keretében, ez úgy vélem, fedezi a szükségletet, hiszen előzetes felméréseink alapján 20-25 kérésre számítunk. Szeretnénk ezzel segíteni a faluban élőket, akik részt vennének a programban, és nem akarnak új autót vásárolni” – összegzett. Amint arról már beszámoltunk, a tizenöt évesnél régebbi gépkocsik tulajdonosai 3000 lejt kaphatnak. Az összegből 2400 lej a Környezetvédelmi Alaptól (AFM) érkezik, a helyi önkormányzat 600 lejjel járul hozzá a végösszeghez. A magánszemélyek programba való regisztrációja az AFM által biztosított számítógépes alkalmazáson keresztül történik augusztus 31-én 16 óra 30 percig vagy az egyes közigazgatási területi egységek számára elkülönített költségvetés kimerüléséig.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!