
Fotó: Gecse Noémi
A székelyföldi megyékben forrong a közhangulat a medvetámadások miatt. A helyzet orvoslására a felcsíki polgármesterek július 5-ére találkozót kezdeményeztek a környezetvédelmi miniszterrel, valamint Bukarestben felvonulással tiltakoznának a kialakult helyzet ellen. A kezdeményezéshez csatlakozik Maros megye is.
2017. június 28., 09:212017. június 28., 09:21
2017. június 28., 10:092017. június 28., 10:09
A Bukarestbe vonulást Karda Róbert, Csíkszentdomokos polgármestere, a Felcsík Kistérségi Társulás elnöke kezdeményezte, aki a hétvégén azzal a kéréssel fordult Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnökhöz, hogy a megye településeinek polgármestereivel szervezzenek egy tiltakozó látogatást Bukarestbe, a tarthatatlan helyzet megoldása érdekében. A hét elején a bözödújfalui útmegnyitón tartott közös sajtótájékoztatón Maros megye tanácselnöke, Péter Ferenc is bejelentette: egyetértett a kezdeményezéssel, hiszen
és beavatkozásra van szükség az emberi áldozatokkal járó támadások megelőzése érdekében – ezért csatlakoznak a Hargita megyei kezdeményezéshez.
Maros megye sem mentes a medvetámadásoktól. Áprilisban Ratosnyán történt ilyen támadás, utána júniusban Székelykálban támadott egy medve juhnyájra, három birkát ölt meg, egy nappal később meg ugyanitt egy fát vágó lakost, Máté Józsefet támadta és marcangolta össze, utána ismét a Maros felső szakaszán okozott riadalmat egy sebesült medve.
Tavaly, tavalyelőtt egy iklandi juhászatból vitt el tíz kecskét, Szolokmából egy család disznaját, a Küküllő mentén négy disznót. A Görgényhodákhoz tartozó Toka falu közelében levő két, egymástól távolabbra eső esztenát támadott meg egy medve. Az elsőnél a juhászt megsebesítette, a másodiknál ismét juhászt támadott meg. Az első támadás áldozatát helikopterrel szállították a marosvásárhelyi sürgősségi eseteket ellátó kórházba, a másodikat mentőkocsival a szászrégenibe.
Még 2015. január 18-án egy csapat vadászni indult a Hargita megyei Kissolymoson. A hajtók közt volt a 25 éves Maros megyei, erdőszentgyörgyi férfi, Işa Florin, aki nem vette észre, hogy az egyik bokor mögött egy medve lapul. Miután elhagyta a bokrot és visszafordult, akkor vette észre a vadállatot: a medve már két lábon állt, majd leütötte a férfit. A vadászcsapat látván a támadást, puskákkal elriasztotta a medvét, így az nem tudott ismét lecsapni.
A medvék miatt már lassan rettegésben élnek egyes települések lakosai, a helyzet tarthatatlan, az illetékes hatóságoknak tenniük kell ez ellen – hangoztatják a tiltakozni indulók. Abban már egy korábbi bukaresti találkozókon is egyetértettek a természetvédő szervezetek képviselői is, hogy a kilövési kvóta tavalyi felfüggesztése rossz intézkedés volt.
Borboly Csaba ez ügyben határozott fellépést szorgalmaz, immár sokadjára, és a hétvégén, a szombati csíkdánfalvi eset után, amikor fényes nappal egy pásztort megsebesített a medve, nyílt levélben fordult a még tisztségben lévő környezetvédelmi miniszterhez, hogy rendezze a problémát.

Combján harapdált össze egy pásztort szombat délelőtt egy medve Felcsíkon.
A mostani tiltakozó mozgalmat kiterjesztenék nemcsak Székelyföldre, hanem Argeş, Brassó és Prahova megyére is, hogy hangjukat minél jobban meghallják a fővárosban.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!