
Az egykori udvarház megmenekül az enyészettől, jövőben elkészül a felújítás
Fotó: Veres Nándor
Elkészült a felújítás alatt álló csíkszentimrei Henter-kúria tetőszerkezete, az udvarház fedél alá került, így nem kell tartani többé a beázástól. A műemléképület helyreállítása tovább tart, mint ahogy ezt a finanszírozási szerződés rögzítette, ezért most hosszabbításért folyamodott a helyi önkormányzat.
2021. október 31., 09:092021. október 31., 09:09
Harminc év után ez az első tél, hogy tető van az épületen – jellemezte a változást Fülöp Kinga, a község alpolgármestere, aki szerint ez az egyik legfontosabb lépés a helyreállítás során.
Fotó: Veres Nándor
A szakértői vizsgálat hat hónap száradási időt írt elő a falak számára, mert nagyon megszívták magukat nedvességgel. Ennek érdekében a nedvességet elszívó berendezéseket is üzembe helyeznek – tudtuk meg. Ezért kisebb beltéri munkálatokon kívül
Ilyen megfontolásból a nyílászárókat sem szerelik fel egyelőre, ezeket viszont legyártják.
Fotó: Veres Nándor
A Regionális Operatív Program nyújtotta pályázati támogatás felhasználására aláírt finanszírozási szerződésben rögzített határidő decemberben jár le, a kivitelezési szerződés pedig már novemberben. Ezért most
– közölte az elöljáró. „Ha ilyen jó ütemben dolgozik a cég, ahogy idén történt, jövő novemberben elkészül a munka a berendezés kivételével, amely ráadás lesz” – vélekedett Fülöp Kinga.
Fotó: Veres Nándor
A felújításra a pályázati támogatást még 2017-ben nyerték el, de négy közbeszerzési eljáráson sem volt jelentkező, az árak pedig folyamatosan emelkedtek, növelve az önrész összegét.
Fotó: Veres Nándor
A költségek újabb kiigazítása érdekében idén nem kérhetett támogatást a község, mert a kormány erre vonatkozó rendelete csak a Helyi Fejlesztések Országos Programja (PNDL) által támogatott projektekre vonatkozik. Az építő viszont kérheti a többletet, mert az anyagárak idén sokat emelkedtek. Így akár még egy hitelfelvételre is szüksége lehet Csíkszentimrének.
Fotó: Veres Nándor
Közösségi szerepe lesz
Az 1713-ban épített udvarháznak a romos falai maradtak meg a felújítás kezdetére, mivel az 1990-es években a gomba által megtámadott tetőszerkezetet lebontották. A Henter-kúria kapuját 2017-ben helyreállították, a mostani felújítás a falak, a tetőzet és a padlózat helyreállítása mellett a villany-, víz- és szennyvízhálózat, valamint a fűtésrendszer elkészítését is jelenti. Az épületben kiállítótermeket alakítanak ki, az udvaron pedig sétányok lesznek.
Fotó: Veres Nándor
Számos településen már várják a finanszírozás első részletét abban a programban, amely házfelújításokra és a község adminisztratív kapacitásának növelésére nyújt támogatást. Sok helyen melegebéd-programot is indítanak a pályázati finanszírozásból.
A szenátus kedden elfogadta a SAFE-program végrehajtásáról szóló sürgősségi kormányrendelet kiegészítéséről szóló törvénytervezetet.
Tánczos Barna ügyvivő miniszterelnök-helyettes szerint jelenleg egyetlen kormányalakítási forgatókönyv sem zárható ki, mivel a legfontosabb cél, hogy Romániának mielőbb teljes jogkörű kormánya legyen.
Ro-Alert figyelmeztetést adott ki kedden délután a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU) Tulcea megye északi részének lakói számára, miután fennállt a légtérből lezuhanó tárgyak becsapódásának veszélye.
Folytatódnak az Öreg-Duna-ágnál a csernavodai atomerőmű áramtermelésének folyamatosságát biztosító vízelterelési munkálatok – közölte kedden a Román Vízügyi Igazgatóság (ANAR) szóvivője.
A kánikula miatt Hargita megyében csupán a Nagy-Homoród folyón korlátozták a vízfogyasztást egy gazdasági szereplőnek. Az aszály idejére kidolgozott korlátozási terv intézkedése egyelőre nem érinti a lakossági fogyasztókat.
Nicușor Dan kedden bejelentette, hogy kihirdette a kőolajpiaci válsághelyzet kihirdetéséről, valamint a lakásvásárláskor alkalmazott kedvezményes áfakulcs határidejének meghosszabbításáról szóló törvényeket.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kedden a Facebook-oldalán közölte, hogy nem várhatók problémák a lakosság, a mezőgazdaság és a fuvarozók üzemanyag-ellátásában.
Tovább emelkedtek kedden is az üzemanyagárak, a dízel litere már csak néhány banira van a 11 lejtől a Lukoil-töltőállomásokon.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) kedden újabb vörös, narancssárga és sárga riasztásokat adott ki az egész országra kiterjedő rendkívüli hőség miatt. Máramarosban, a Bánságban és a Körösvidéken vörös a hőségriasztás.
1 hozzászólás