
Nagyobb hatáskört kaphatnak a rendőrök, amennyiben elfogadják a javaslatokat
Fotó: Pinti Attila
A rendőrök biztonságának és tekintélyének növelése érdekében több jelentős intézkedést tömörítő törvénymódosító tervezetet bocsátott közvitára a belügyminisztérium. Változás lenne például az, hogy akár börtönbüntetésre is számíthatnának azok, akikhez többszöri figyelmeztetés után is csendzavarásért riasztják a rendőrséget.
2017. november 06., 19:022017. november 06., 19:02
2017. november 07., 09:332017. november 07., 09:33
Mivel az utóbbi időben megnőtt a rendőrök elleni erőszakos bűncselekmények száma,
– mutatott rá hétfői sajtótájékoztatóján Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az egyik módosítás például az lenne, hogy a rendőrök által leggyakrabban alkalmazott procedúrákat – igazoltatás, bilincselés, kapitányságra való szállítás – belefoglalnák a rendőrség működését szabályozó törvénybe. Ez azért fontos, hogy az állampolgárok is tisztában legyenek a rendőrök és a saját jogaikkal, hiszen
Azokkal, akiket valamiért beszállítanak a rendőrség székhelyére, a rendőröknek kötelezően tudatniuk kell ennek okát, továbbá többek között jogukban áll ügyvédet és tolmácsot kérni, illetve felvehetik a kapcsolatot egy családtagjukkal. Emellett a jármű- és a házkutatással, illetve a bilincseléssel kapcsolatos fontos tudnivalókat is belefoglalnák az új törvénybe. Ennél fontosabb módosítás azonban az, hogy
Ez például arra vonatkozik, hogy amennyiben egy rendőr épp igazoltat valakit, egy harmadik személy pedig beleavatkozik (akár tettekkel, akár szóban), ezzel pedig hátráltatja a rendőr munkáját, pénzbírságra vagy hat hónaptól három évig terjedő börtönbüntetésre számíthat.
Emellett bűncselekménynek minősülne a rendőrök (és a belügyminisztériumhoz tartozó más szervek) nyilvános sértegetése is.
Az a személy például, aki egy felszólítás és egy bírság után is a megengedettnél hangosabban hallgatja a zenét, és ezzel zavarja a szomszédait, három hónaptól két évig terjedő börtönbüntetést kaphat. A tervezetben emellett arra is kitérnek, hogy
A tervezet szerint továbbá a rendőröknek joguk lenne intézkedés közben arra kötelezni az állampolgárokat, hogy tartsák jól látható helyen a kezüket, és letegyenek minden olyan eszközt, amit fegyverként használhatnak (például kaszát, vasvillát, fejszét stb.). Amennyiben az érintett a felszólítás ellenére sem tartja jól látható helyen a kezét, vagy nem teszi le a kezében lévő eszközt, a rendőr feltételezheti, hogy erőszakos cselekedetre készül, és felléphet ellene. A tervezet végül arra is kitér, hogy milyen esetekben hatolhatna be magánterületre egy rendőr a tulajdonos beleegyezése nélkül. A tervezet egyébként megtekinthető a mai.gov.ro weboldalon; javaslatokat a tervezettel kapcsolatban a dgj_transparenta@mai.gov.ro címre küldhetnek.
Az elmúlt években
– hívták fel a figyelmet a témában tartott hétfői sajtótájékoztatójukon a Kovászna megyei rendőr-főkapitányság illetékesei. Eugen Palade megbízott megyei rendőrparancsnok elmondta, ha egyértelműen leszabályozzák az igazoltatás, a megbilincselés, a rendőrségre való bekísérés procedúráját, azzal kiküszöbölhetik a visszaéléseket.
Gil Bălănică, a rendőrségi szakszervezet Kovászna megyei képviselője rámutatott,
Felidézte, négy évvel ezelőtt Hetén éjszaka
Tavaly Kézdiszentléleken egy férfi késsel vágta ki a rendőrautók gumiabroncsát, majd a közbeavatkozó rendőrt is többször megvágta, az éjjeliőr és egy erdész segítségével sikerült megfékezni. Gil Bălănică elmondta, Kovászna megyében 78 százalékos kapacitással dolgoznak, még legalább hetven állást kellene betöltsenek. Marius Ivanov, a közlekedési rendőrség vezetője rámutatott,
Vonatbaleset történt csütörtökön délután Szászrégenben, amelyben egy 43 éves nő életét vesztette.
Közbiztonsági fejlesztések indulnak Gyergyószentmiklóson, miközben a frissen bevezetett fizetéses parkolás első tapasztalatai alapján több szabályozást is módosított a képviselő-testület.
Letette csütörtökön a hűségesküt és román állampolgár lett Dominic Fritz temesvári polgármester, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke.
A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyta, hogy az érettségin és a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáján 10-es átlagot elérő diákok pénzjutalomban részesüljenek.
Három személyautó ütközött a Kovászna megyei Maksánál csütörtök délután. A mentés és a helyszínelés idejére forgalomkorlátozást vezettek be.
A befagyasztott orosz vagyon ügye halott – jelentette ki a magyar miniszterelnök csütörtökön Brüsszelben az EU-csúcsra érkezve, hangsúlyozva: nem a háborút kell finanszírozni, hanem a békét.
Kisebb tömeg gyűlt össze csütörtökön a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásának Patkó felőli bejáratánál, hogy a két éve történt épületomlás áldozataira emlékezzenek. Néma gyertyagyújtással és főhajtással idézték fel a történteket.
Befejeződött a felújítás, megnyitották a forgalom előtt a csíkszeredai Szentkirály és a Koós Károly utcákat, valamint a Hunyadi János utca bejáratát, amelyek Csíksomlyót kötik össze a Kalász-negyeddel.
Elkészült az alap, csütörtökön pedig le is terítették az első réteg aszfaltot arra az új útra, amely az Erőss Zsolt Aréna körüli parkolót tehermentesíteni a jövőben.
A kormány jóváhagyta 1,9 milliárd lej elkülönítését a költségvetési tartalékalapból az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) büdzséjének kiegészítésére, hogy bíztosítsa az egészségügyi ellátás finanszírozásának folytonosságát.
szóljon hozzá!