Hirdetés
Hirdetés

Tervezet: bűncselekménynek minősülne a rendőrök munkájának akadályozása

Nagyobb hatáskört kaphatnak a rendőrök, amennyiben elfogadják a javaslatokat •  Fotó: Pinti Attila

Nagyobb hatáskört kaphatnak a rendőrök, amennyiben elfogadják a javaslatokat

Fotó: Pinti Attila

A rendőrök biztonságának és tekintélyének növelése érdekében több jelentős intézkedést tömörítő törvénymódosító tervezetet bocsátott közvitára a belügyminisztérium. Változás lenne például az, hogy akár börtönbüntetésre is számíthatnának azok, akikhez többszöri figyelmeztetés után is csendzavarásért riasztják a rendőrséget.

Bíró Blanka

Iszlai Katalin

2017. november 06., 19:022017. november 06., 19:02

2017. november 07., 09:332017. november 07., 09:33

Mivel az utóbbi időben megnőtt a rendőrök elleni erőszakos bűncselekmények száma,

a belügyminisztérium egy olyan törvénymódosító tervezetet dolgozott ki, amely kiterjeszti a rendőrök fellépési lehetőségeit, ezáltal pedig hozzájárul a biztonságuk és tekintélyük növeléséhez az országban. Azt, hogy a tervezetben foglaltakból mennyi és mikor lesz elfogadva, egyelőre nem tudni, ám a változások mindenkit érintenek

Hirdetés

– mutatott rá hétfői sajtótájékoztatóján Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője.

Jogok és kötelezettségek

Az egyik módosítás például az lenne, hogy a rendőrök által leggyakrabban alkalmazott procedúrákat – igazoltatás, bilincselés, kapitányságra való szállítás – belefoglalnák a rendőrség működését szabályozó törvénybe. Ez azért fontos, hogy az állampolgárok is tisztában legyenek a rendőrök és a saját jogaikkal, hiszen

egy rendőri igazoltatás során például mindenkinek kötelessége igazolnia magát, ám ezt sokan megtagadják. Utóbbi esetben a rendőrnek jogában áll az igazolást megtagadó személyt a rendőr-főkapitányságra szállítani, és ugyanígy járhat el számos más esetben is.

Azokkal, akiket valamiért beszállítanak a rendőrség székhelyére, a rendőröknek kötelezően tudatniuk kell ennek okát, továbbá többek között jogukban áll ügyvédet és tolmácsot kérni, illetve felvehetik a kapcsolatot egy családtagjukkal. Emellett a jármű- és a házkutatással, illetve a bilincseléssel kapcsolatos fontos tudnivalókat is belefoglalnák az új törvénybe. Ennél fontosabb módosítás azonban az, hogy

ezentúl bűncselekménynek minősülne a küldetésüket teljesítő rendőrök munkájának akadályozása.

Ez például arra vonatkozik, hogy amennyiben egy rendőr épp igazoltat valakit, egy harmadik személy pedig beleavatkozik (akár tettekkel, akár szóban), ezzel pedig hátráltatja a rendőr munkáját, pénzbírságra vagy hat hónaptól három évig terjedő börtönbüntetésre számíthat.

Bűncselekménynek minősül

Emellett bűncselekménynek minősülne a rendőrök (és a belügyminisztériumhoz tartozó más szervek) nyilvános sértegetése is.

Aki sértő szavakat, kifejezéseket vagy gesztusokat használ ellenük, szintén pénzbírságra vagy három hónaptól egy évig terjedő börtönbüntetésre számíthat. Fontos változás lenne ugyanakkor az is, hogy a tervezet szerint bűncselekménynek minősülne a folyamatos csendzavarás is.

Az a személy például, aki egy felszólítás és egy bírság után is a megengedettnél hangosabban hallgatja a zenét, és ezzel zavarja a szomszédait, három hónaptól két évig terjedő börtönbüntetést kaphat. A tervezetben emellett arra is kitérnek, hogy

az igazoltatás megtagadása miatt kiróható pénzbírság összegét a 100 és 500 lej közötti értékről 500 és 1500 lej közöttire emelik.

A tervezet szerint továbbá a rendőröknek joguk lenne intézkedés közben arra kötelezni az állampolgárokat, hogy tartsák jól látható helyen a kezüket, és letegyenek minden olyan eszközt, amit fegyverként használhatnak (például kaszát, vasvillát, fejszét stb.). Amennyiben az érintett a felszólítás ellenére sem tartja jól látható helyen a kezét, vagy nem teszi le a kezében lévő eszközt, a rendőr feltételezheti, hogy erőszakos cselekedetre készül, és felléphet ellene. A tervezet végül arra is kitér, hogy milyen esetekben hatolhatna be magánterületre egy rendőr a tulajdonos beleegyezése nélkül. A tervezet egyébként megtekinthető a mai.gov.ro weboldalon; javaslatokat a tervezettel kapcsolatban a dgj_transparenta@mai.gov.ro címre küldhetnek.

Védelmet sürgetnek a rendőrök

Az elmúlt években

több mint 20 százalékkal nőtt a bántalmazott rendőrök száma, ráadásul a létszámuk is folyamatosan csökken, úgy tűnik, egyre kevésbé vonzó ez a hivatás

– hívták fel a figyelmet a témában tartott hétfői sajtótájékoztatójukon a Kovászna megyei rendőr-főkapitányság illetékesei. Eugen Palade megbízott megyei rendőrparancsnok elmondta, ha egyértelműen leszabályozzák az igazoltatás, a megbilincselés, a rendőrségre való bekísérés procedúráját, azzal kiküszöbölhetik a visszaéléseket.

Gil Bălănică, a rendőrségi szakszervezet Kovászna megyei képviselője rámutatott,

az elmúlt öt évben húsz esetben bántalmaztak súlyosan rendőröket, ez gyakrabban vidéken fordul elő.

Felidézte, négy évvel ezelőtt Hetén éjszaka

kövekkel, botokkal támadtak egy rendőrre, aki súlyosan megsérült, Dobollón pedig előállítás közben a gyanúsított leteperte a rendőrt, elvette a fegyverét, és csak azért nem lőtte le, mert nem tudta kibiztosítani a pisztolyt.

Tavaly Kézdiszentléleken egy férfi késsel vágta ki a rendőrautók gumiabroncsát, majd a közbeavatkozó rendőrt is többször megvágta, az éjjeliőr és egy erdész segítségével sikerült megfékezni. Gil Bălănică elmondta, Kovászna megyében 78 százalékos kapacitással dolgoznak, még legalább hetven állást kellene betöltsenek. Marius Ivanov, a közlekedési rendőrség vezetője rámutatott,

gyakran előfordul, hogy a gépkocsivezetők próbálnak alkudozni, majd szidalmazzák a rendőrt, széttépik a jegyzőkönyvet, kitépik a kezéből az iratokat, vagy úgy próbálnak rá nyomást gyakorolni, hogy mobiltelefonnal filmezik.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 14., szerda

Hatalmas robbanás történt a lugosi rendőrségen – videóval

Három Temes megyei rendőr megsérült szerda reggel a lugosi rendőrség egyik melléképületében történt robbanásban, ahol az erkölcsi bizonyítványokat kiállító iroda működik.

Hatalmas robbanás történt a lugosi rendőrségen – videóval
Hirdetés
2026. január 14., szerda

A mindennapok legjobb dolga drágult meg leginkább a villanyáram után

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közölt adatai szerint a villamos energia, a kávé és kakaó ára, valamint a vasúti szállítás díja nőtt a legnagyobb mértékben az elmúlt egy évben.

A mindennapok legjobb dolga drágult meg leginkább a villanyáram után
2026. január 14., szerda

Maros megyéből indult, és most Európa legkeresettebb bűnözői közül is kiemelkedik: jutalmat adnak érte

Két román állampolgár is szerepel Európa legkeresettebb bűnözőinek listáján. Egyikük a mezőméhesi nőgyilkosság feltételezett elkövetője – szúrta ki a Digi24 hírportál.

Maros megyéből indult, és most Európa legkeresettebb bűnözői közül is kiemelkedik: jutalmat adnak érte
2026. január 14., szerda

Közvitán a közigazgatási reform: több milliárd lejjel csökkenhetnek az állami kiadások

A helyi és a központi közigazgatás reformjáról szóló törvénytervezet indoklása szerint az intézkedéscsomag alkalmazásával 2026-ban 3,367 milliárd lejjel csökkennek a költségvetési kiadások.

Közvitán a közigazgatási reform: több milliárd lejjel csökkenhetnek az állami kiadások
Hirdetés
2026. január 14., szerda

Ami stabilan magas ebben az országban: infláció

A novemberi 9,76 százalékról tavaly decemberben 9,69 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Ami stabilan magas ebben az országban: infláció
2026. január 14., szerda

Közlekedési kihágások Hargita megyében: ittas sofőr Gyergyószentmiklóson, bejegyzetlen gépjármű Csíkszeredában

Két súlyos közlekedési szabályszegést is feltártak a rendőrök kedden Hargita megyében.

Közlekedési kihágások Hargita megyében: ittas sofőr Gyergyószentmiklóson, bejegyzetlen gépjármű Csíkszeredában
2026. január 14., szerda

Sílécen ment be dolgozni Szebenben egy férfi – videó

Egy szebeni férfit filmeztek le, amint túrasíléccel közlekedett az út szélén. Noha az úton el volt takarítva a hó, a széleken felgyűlt hómennyiség alkalmas volt a siklásra.

Sílécen ment be dolgozni Szebenben egy férfi – videó
Hirdetés
2026. január 14., szerda

Bolojan: Románia 25 százalékkal többet költ, mint amennyit megengedhetne magának

A tanügyben vagy a szenátusban tavaly már bevezették a költségcsökkentő intézkedéseket, újabb megszorítások nem indokoltak – jelentette ki kedd este Ilie Bolojan.

Bolojan: Románia 25 százalékkal többet költ, mint amennyit megengedhetne magának
2026. január 14., szerda

Székelyföldön több mint 250 iskolavezetőt érint a januári kinevezés

Januárban az iskolaigazgatók hatvan százalékának jár le a vezetői megbízatása, péntekig a megyei tanfelügyelőségeknek ki kell nevezniük az új iskolavezetőket. Székelyföldön több mint 250 iskolavezetőt érint az intézkedés.

Székelyföldön több mint 250 iskolavezetőt érint a januári kinevezés
2026. január 14., szerda

Tizenöt fokot melegedett egyetlen nap alatt

Érezhetően enyhébb reggelre ébredtünk szerdán, Székelyföld-szerte többnyire csak mínusz 6–8 Celsius-fokig esett vissza a hőmérséklet.

Tizenöt fokot melegedett egyetlen nap alatt
Hirdetés