
A Kalász lakótelepi temető újabb bővítését elő kell készíteni
Fotó: Pinti Attila
Várhatóan jövőben vásárol területet a helyi önkormányzat a csíkszeredai Kalász lakótelepi köztemető bővítése érdekében, amelyre szükség van a sírhantok számának folyamatosan növekedése miatt. A meglévő, szerény méretű bővítése helyett akár egy második, nagyobb ravatalozóház építése is szóba jöhet – tudtuk meg.
2024. február 07., 21:072024. február 07., 21:07
2024. február 08., 11:382024. február 08., 11:38
Tizenkét éve, 2012-ben vásárolt a csíkszeredai önkormányzat egy nagyobb területet a város legnagyobb sírkertje, a Kalász lakótelepi köztemető bővítése céljából, a Nagy–Somlyó-hegy irányába terjesztve ki a temetkezésre fenntartott helyet. Először csak a bekerítésre jutott pénz, a rendezés, a vízhálózat kiegészítése, sétányok kialakítása később történt meg.
Új sírhelyek kialakítására a városban – nem számítva a zsögödi, taplocai és csobotfalvi egyházi temetőket, ahol csak az ott lakók temetkezhetnek – csak itt van lehetőség, ezért a hely egyre fogy.
A temető 2018 áprilisában...
Fotó: Farkas Tamás
...és idén februárban
Fotó: Pinti Attila
A városvezetés részéről már tavaly elhangzott, hogy ismét növelni kell a sírkert területét, most kérdésünkre Bors Béla alpolgármester azt mondta, az év vége előtt szeretnék elindítani a területvásárlás folyamatát, hogy az jövőben meg is történhessen.
A legnagyobb temető ugyanakkor az egyik legkisebb ravatalozóval rendelkezik, amelynél csak nagyobbak épültek a csíkszéki községekben. A változtatás igénye meglehetősen régi, hiszen
az előtér beépítésével, ahová kétoldalt ablakok, illetve bejárati ajtó készült volna, a jelenlegi bejárathoz pedig egy nagyobb ajtó, amelyet kinyitva egy összefüggő, tágasabb belső tér kialakítására lett volna mód. Ám ez csak elképzelés maradt, és már túlhaladott.
Fotó: Pinti Attila
Az alpolgármester szerint az erről szóló egyeztetések során felmerült, hogy ha amúgy is bővíteni kell a sírkertet, akkor egy második, nagyobb ravatalozó építésére is lenne mód, mivel a meglévő építmény bővítésére a sírok közelsége és a szükséges hely hiánya miatt korlátozottak a lehetőségek.
és ezzel akár a gyászszertartásokat is könnyebb lenne lebonyolítani olyan napokon, amikor több elhunytat kell a végső nyughelyére kísérni – mutatott rá az elöljáró.
Rendkívüli ülésen fogadta el a gyergyószentmiklósi önkormányzati képviselő-testület azt a határozatot, amellyel a Monturist Kft. közgyűlésének összehívását kezdeményezik, ahol a cégvezető menesztését szeretnék elérni és kineveznék az utódját is.
A népzene, a könnyűzene és a gasztronómia találkozására épül a Folk & Roll Víkend, egy minifesztivál, amelyre július 31. és augusztus 2. között kerül sor Gyergyószentmiklóson. A város nem marad fesztiválhangulat nélkül idén sem.
Összesen 9,76 millió hektár területre nyújtottak be 671.334 egységes agrártámogatási kérelmet a június 5-i határidőig.
Idén májusban 4 679 826 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 2812-vel kevesebbet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2784 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) hétfőn közzétett adataiból.
Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság.
Eugen Tomac kijelölt kormányfő hétfőn közölte, hogy legkésőbb szerdára véglegesíti miniszterjelöltjeinek listáját, és ismét hangsúlyozta, hogy technokrata kormánynak szeretne bizalmi szavazást kérni a parlamentben.
Elkezdődtek hétfőn az érettségi szóbeli vizsgái a román nyelv és kommunikációs készségek felmérésével. Bár nincs akkora tétje, nem kapnak rá jegyet, de teljesíteni kell a vizsgát a végzősnek, aki ezzel saját maga előtt is bizonyíthatja nyelvtudását.
Elkezdődött a beiratkozás a nyolcadik osztályosok képességvizsgájára hétfőn.
Bár eredetileg csikót próbált elejteni egy agresszív székelyvarsági medve, később rátámadt és megkergette a vasárnap esti riasztásra kiérkező hatóságokat. Kénytelenek voltak ártalmatlanítani a nagyvadat.
A Kolozs megyei rendőrség vizsgálatot indított a kolozsvári Virgil Madgearu szakközépiskola egyik 12. osztályos diáklánya ügyében, akinek a szülei a helyi sajtónak azt nyilatkozták, hogy lányukat bedrogozták és megerőszakolták a végzős banketten.
szóljon hozzá!