
Tisztázni kell a területjogot a Hidegvölgy egy részén
Fotó: Haáz Vince
Két hektáros területet akar megvásárolni a marosvásárhelyi városháza a többnyire romák által lakott Hidegvölgyben. A tulajdonosok 25 eurót kérnek négyzetméterenként, a város 6 eurót kínál nekik. A tanácsosok csütörtökön tárgyalnak és döntenek a vásárról.
2022. július 26., 13:232022. július 26., 13:23
2022. július 26., 15:572022. július 26., 15:57
A marosvásárhelyi városháza honlapján olvasható egy határozattervezet, amely értelmében a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal több tulajdonostól is területeteket vásárolna a leginkább romák által lakott Hidegvölgyben.
Mint ismert, tavaly tűz ütött ki a telepen és jelentős károk is keletkeztek, több otthon lakhatatlanná vált. Akkor újra fény derült arra, hogy a több ezer embernek otthont adó Hidegvölgyben törvénytelenül húzták fel a sok esetben tákolt épületeket. De nemcsak engedély nélkül, hanem jogtalanul elfoglalt földterületekre is. Akkor Soós Zoltán polgármester azt mondta, hogy

Távolról is látható láng és vastag füstoszlop emelkedett a magasba szerda délelőtt a marosvásárhelyi Hidegvölgyből. Mint kiderült, több faépület gyulladt ki.
Bő egy év elteltével került fel a városháza honlapjára a területek rendezését célzó határozattervezet. Ebben az áll, hogy összesen 22 100 négyzetméternyi területet azonosítottak, kiderült, hogy ezeknek kik a tulajdonosai, és tárgyalásokat folytattak velük. A területek nagy része most házakkal és improvizált épületekkel van elfoglalva.
Fotó: Haáz Vince
Az önkormányzati képviselőknek arról kell szavazniuk, hogy elviekben meg akarják-e vásárolni ezeket a területeket. Ha igen, akkor felhatalmazzák a kinevezett, tanácsosokból és városházi alkalmazottakból álló tárgyalóbizottságot, hogy találkozzon a tulajdonosokkal és egyeztessenek az árról. A tárgyalások nyomán elfogadott árról még egyszer szavazni fognak a választott képviselők.
korábban egyébként arról is szó volt, hogy van egy alapítvány, amely nappali foglalkoztató központot és lakásokat építtetne Hidegvölgybe.
Jelenleg a telepen van egy főutca, ahol gondozott házak vannak, és több kisebb tömbház, amit a város építtetett és bérlakásként hasznosít. De a főutca mellett nagyon sok fából, vályogból, kartonból, sőt paplanokból, szőnyegekből improvizált létesítmény is található, ahol többgyermekes családok élnek nagyon nehéz körülmények között.
Nem fizetik többé a betegszabadság első napját Romániában, az erről szóló sürgősségi kormányrendelet február elsején lépett hatályba.
A Richter-skála szerint 3,7-es erősségű földrengés történt vasárnap 16 óra 14 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Cătălin Predoiu belügyminiszter vasárnap kijelentette, hogy elvben nem támogatja a tilalmakat, így a kiskorúak online tartalmakhoz való hozzáférésének megtiltását sem.
Rendkívül hideg időjárásra, kemény fagyra, ónos esőre és hófúvásra figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat az ország teljes területére. Hargita és Kovászna megyében is erősen lehűl az idő.
A fejlesztési minisztérium létrehozta az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében tervezett 4500 új bölcsődei hely csaknem háromnegyedét – jelentette be Cseke Attila miniszter, aki szombaton Lugosban avatott fel egy új bölcsődét.
Raed Arafat belügyi államtitkár úgy véli, hogy a közösségi média hálózatok nagy kockázatot jelentenek a gyermekek és serdülők számára, és szerinte ideje, hogy a törvényhozók korlátozzák a 15–16 év alattiak hozzáférését ezekhez az online platformokhoz.
Elődjéhez, Ferenc pápához hasonlóan XIV. Leó is úgy döntött, hogy nem költözik be a vatikáni paloták pápai lakosztályába, hanem egyszerűbb, személyre szabott otthont alakít ki magának.
Nicușor Dan államelnök tavaly egyebek mellett festményeket, fényképeket, albumokat, könyveket, porcelán tárgyakat, metszeteket, emblémákat, emlékérmeket, sőt egy nyakkendőt is kapott ajándékba a 2025-ös évi protokoll-eseményeken.
Több százan demonstráltak Csíkszeredában szombat délben az adókedvezmények eltörlése miatt, a kormány lemondását is követelve. A tüntetésen a kezdeményezők mellett Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere is felszólalt. Fotókon mutatjuk az eseményt.
A Richter-skála szerint 3,2-es erősségű földrengés történt pénteken 19 óra 31 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
szóljon hozzá!