
Csíkmadarason évek óta napirenden van a termálvíz felszínre hozatala, az élményfürdőről már öt éve látványterv készült
Pályázati támogatás nélkül nincs módja a csíkmadarasi önkormányzatnak elvégeztetni azt a fúrást, amellyel reményeik szerint felszínre hoznák a föld mélyén található termálvizet. A költségek nagyok, most új lehetőségeket kell keresni, miután egy pályázatukat elutasították.
2023. május 29., 21:112023. május 29., 21:11
Előkészületek már jó ideje zajlanak, de fúrás még nem történt annak a termálvíznek az elérése érdekében, amely valószínűleg jó mélyen a föld alatt található Csíkmadarason. Először 2020 elején írtak ki közbeszerzési eljárást egy 1200 méteres mélységig tartó fúrás elvégzésére, de a licitre nem volt jelentkező.
Ezt követően újra kellett értékelni a szükséges munkálatok elvégzésének becsült összegét, újabb közbeszerzés azonban nem volt, mert a költségeknek csak kis részét tudta volna biztosítani a község. Ezért
– tudtuk meg Péter Dávid polgármestertől.
Az elöljáró szerint a pályázatban egy 500 méteres mélységig végzendő mélyfúrás elvégzésére igényeltek támogatást, mert ezt lehetett megindokolni a pályázatban.
Nem aprópénz a fúrás
„Azt kell tudni, hogy egy 500 méteres mélyfúrás költsége meghaladja a 4 millió eurót” – vázolta a polgármester, hozzátéve,
Ezért most a pályázati dokumentáció újraértékelése után új támogatási lehetőségeket keresnek annak érdekében, hogy a mélyfúrás költségeit biztosítani tudják, utána igényelhetnek feltárási engedélyt az Altalajkincsek Országos Ügynökségétől (ANMR).
Fontosnak tartotta megjegyezni, hogy a feltáró fúrást és a termálfürdő létrehozásának szándékát, amelynek érdekében részvénytársaság is alakult korábban, külön kell választani. Utóbbi magánkezdeményezés, de sokat segíthetne a termálvíz felhasználásában nemcsak a község, hanem az egész térség számára – emlékeztetett Péter Dávid.
A kutatófúrás célja olyan mélységi termálvízréteg feltárása, amelyből később felszínre hozható és hasznosítható a becslések szerint 60–70 Celsius-fokos hőmérsékletű víz. Csíkmadaras két geológiai törésvonalon helyezkedik el, a korábbi kutatások alapján készült tanulmány szerint ennek köszönhetően megfelelő mélységben akár 70 Celsius-fokos hőmérsékletű vizet találhatnak. Korábban, az 1950-es és ’60-as években végzett kutatófúrások során nem jutottak mélyebbre 600 méternél, ahol 37 Celsius-fok volt a víz hőmérséklete, ez pedig 20 méter magasra tört fel a felszínen.
Az elkövetkező napokban enyhe felmelegedés várható, így vékonyodhatnak a tavakon, folyókon a jégrétegek. A hatóságok figyelmeztetnek: ne menjünk rá a jégre.
A Leoni vállalat aradi gépkocsialkatrész-gyártó üzeme értesítette az Arad megyei munkaerő-elhelyezési ügynökséget, hogy 465 alkalmazottjától válik meg a decemberben bejelentett leépítések keretében. Az első munkaszerződéseket márciusban bontják fel.
Májusban vélhetően általános sztrájkba lépnek a közoktatásban dolgozók – nyilatkozta a Társadalmi Párbeszéd Bizottság csütörtöki ülésén a Tanügyi Szakszervezetek Ligájának Botoșani megyei elnöke.
Marcel Ciolacu volt miniszterelnök szerint nem igaz, hogy a Bolojan-kormány reformjainak köszönhetően csökkent a költségvetési hiány.
A földgázárak liberalizálása a korábbi ütemtervnek megfelelően áprilisban várható, ezen a téren nem történt változás – jelentette ki a kormányszóvivő.
Első olvasatban tárgyalta a kormány csütörtöki ülésén azt a törvénytervezetet, amely szerint a nem járulékalapú nyugdíjjal rendelkező személyek elesnek a nyugdíjuk 85 százalékától, ha azt állami fizetéssel halmozzák.
A Biológiai Tudományok Osztályához kapcsolódó új köztestületi tagjává avatta a Magyar Tudományos Akadémia a kézdivásárhelyi dr. Tóth Piroskát, a vizes élőhelyek specialistáját.
Tavaly több mint 5,2 milliárd italcsomagolást váltott vissza a lakosság, és megközelítőleg 387 ezer tonnás mennyiség került az újrahasznosító állomásokra.
A Temes megyei ügyészég 24 órára őrizetbe vette minősített emberölésért és holttestgyalázásért a 15 éves csenei fiú meggyilkolásával gyanúsított két kiskorút, és kezdeményezték előzetes letartóztatásukat.
A kormány dolgozik a 2026-os állami költségvetésen, amely reális alapokra fog támaszkodni – jelentette ki szerda este Ilie Bolojan miniszterelnök.
1 hozzászólás