Nem minden az elkészítés, a tálalásra is hangsúlyt kell fektetni
Fotó: Fülöp Attila
Előételként, desszertként és főételként is fogyaszthatunk palacsintát, ha a megfelelő receptet használva látunk munkához a konyhában – jelentette ki Bándi Sándor Domokos, a Főnix Konyha szakácsa, aki a finomság háromféle elkészítési módját mutatja be a Székelyhonon. Megtudtuk, hogy a palacsinta összehajtogatása is többféleképpen történhet, aminek nemcsak látványbeli, de gyakorlati haszna is van.
2019. október 16., 13:032019. október 16., 13:03
Rendkívül népszerű ételnek számítanak a palacsinták, amelyek recepttől függően lehetnek előételek, főételek vagy éppen ínycsiklandó desszertek is – fejtette ki lapunknak Bándi Sándor Domokos, a Főnix Konyha szakácsa. Mint mondta, van olyat, amit hidegen, illetve olyan is, amit melegen kell fogyasztani.
Székelyföldön az egyik legtöbbször fogyasztott desszert a palacsinta, amelynek elkészítési módja roppant egyszerű. A tésztához először tojást, vizet és tejet kavarunk össze, majd ezt vaníliás cukorral ízesítjük, esetleg egy kis reszelt lime- vagy narancshéjat is tehetünk a masszába. Persze
Ha ezzel megvagyunk, adjuk hozzá a jól átszitált, átlevegőztetett búzalisztet, majd selymes állagúra keverjük ki. Ezután süthetjük is meg a palacsintatésztát egy serpenyőben, a lehető legkevesebb olajat használva.
Az így elkészült lapokat csokoládé- vagy gesztenyekrémmel, illetve bármilyen lekvárral meg lehet kenni. Persze a kreatívabbak többféle ízt is összekeverhetnek, a lényeg mindig az egyensúlyon van, és azon, hogy ezek kiegészítsék egymást. Ezután a legegyszerűbb, ha felgöngyöljük a palacsintát és egy kis porcukorral, tejszínhabbal tálaljuk.
Az egyik legismertebb meleg előétel a hortobágyi palacsinta, amelyet vidéktől függően többféleképpen készítenek. A tésztához vizet, tojást és tejet keverünk össze, amelyet ezúttal sóval és petrezselyemzölddel ízesítünk. Ezután jól felverjük a masszát, és következhet az átszitált búzaliszt adagolása és annak kikavarása. Végül egy kis olajat adunk a tésztaalaphoz, és már süthetjük is az előzőleg leírtakhoz hasonlóan.
Számtalan módja van a hortobágyi palacsinta elkészítésének
Fotó: Szász Róbert
Az eredeti recept szerint a töltelékhez szürke szarvasmarha húsából kell egy finom pörköltet főzni. A pépesített húsból készül a töltelék, a szaftot pedig ízlés szerint tovább ízesítjük – só, bors, petrezselyemzöld vagy más kedvelt fűszerek –, hiszen öntetként hasznosítható. A palacsintát tejföllel, petrezselyemzölddel és fűszerpaprikával ízesítve tálalhatjuk. „Tudni kell, hogy
Éppen ezért érdemes más elkészítési módokat is kipróbálni” – így Bándi Sándor Domokos.
Ha főételként szeretnénk asztalra tenni egy töltött palacsintát, akkor mindenképp az előző recept szerint készítsük el a tésztaalapot – tanácsolta Bándi Sándor Domokos. A megsütött palacsintalapokat legalább két-három órán át kell állni hagyni, különben széttörnek az étel összeállításának későbbi folyamatai során. Tölteléknek daraboljunk fel egy kevés virslit és sajtot, valamint főt kukoricára is szükség lesz.
Garantált a siker, ha finomságokkal töltött panírozott palacsintát készítünk
Fotó: Szász Róbert
A hozzávalókat tejföllel és keményítővel keverjük össze, hogy egy jó állagú tölteléket kapjunk. Ezt helyezzük rá a palacsintára, amelyet ezután össze kell hajtogatni és fel kell göngyölni. Itt a munka nem áll meg, hiszen
Mellé érdemes egy kis mártogatóst is készíteni, reszelt torma és tejföl összekeverésével, amelyet sóval és petrezselyemzölddel ízesíthetünk. „Ezt a receptet édesanyámtól tanultam, és mára az egyik kedvenc fogásom lett, így mindenkinek csak ajánlani tudom” – jegyezte meg a szakács.
Az otthon megszokott klasszikus felgöngyölés mellett többféleképpen is összehajtogathatjuk a palacsintákat, amivel nemcsak a látványt fokozhatjuk, de sokszor gyakorlati haszna is van – fogalmazott Bándi Sándor Domokos. Mint mondta, az éttermekben a klasszikus módszer szerint általában háromszög alakúra hajtogatják a desszertként tálalt finomságokat.
Fotó: Szász Róbert
Persze ha ezeket egyszerűen csak felgöngyöljük, más érdekes alakzatokat is kialakíthatunk a tányéron. Például a hortobágyi palacsinta esetében gyakorlati haszna is van a hajtogatás módszerének, hiszen fontos, hogy a töltelék ne folyjon ki. Ennek érdekében a tészta oldalait a közepe felé hajtjuk be egy négyszöget formálva, majd ezt göngyöljük fel.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
Nyárádszeredai önkéntes tűzoltók is segítséget nyújtottak Magyarországon, miután orkán erejű vihar vonult végig számos településen és jelentős károkat okozott.
Csíkszereda jelentős részében áramszünetre ébredt a lakosság pénteken.
2025. július 1-jétől Romániában megszűnt a villamos energia árának állami korlátozása, amely az áram drágulását eredményezi.
szóljon hozzá!