Nem minden az elkészítés, a tálalásra is hangsúlyt kell fektetni
Fotó: Fülöp Attila
Előételként, desszertként és főételként is fogyaszthatunk palacsintát, ha a megfelelő receptet használva látunk munkához a konyhában – jelentette ki Bándi Sándor Domokos, a Főnix Konyha szakácsa, aki a finomság háromféle elkészítési módját mutatja be a Székelyhonon. Megtudtuk, hogy a palacsinta összehajtogatása is többféleképpen történhet, aminek nemcsak látványbeli, de gyakorlati haszna is van.
2019. október 16., 13:032019. október 16., 13:03
Rendkívül népszerű ételnek számítanak a palacsinták, amelyek recepttől függően lehetnek előételek, főételek vagy éppen ínycsiklandó desszertek is – fejtette ki lapunknak Bándi Sándor Domokos, a Főnix Konyha szakácsa. Mint mondta, van olyat, amit hidegen, illetve olyan is, amit melegen kell fogyasztani.
Székelyföldön az egyik legtöbbször fogyasztott desszert a palacsinta, amelynek elkészítési módja roppant egyszerű. A tésztához először tojást, vizet és tejet kavarunk össze, majd ezt vaníliás cukorral ízesítjük, esetleg egy kis reszelt lime- vagy narancshéjat is tehetünk a masszába. Persze
Ha ezzel megvagyunk, adjuk hozzá a jól átszitált, átlevegőztetett búzalisztet, majd selymes állagúra keverjük ki. Ezután süthetjük is meg a palacsintatésztát egy serpenyőben, a lehető legkevesebb olajat használva.
Az így elkészült lapokat csokoládé- vagy gesztenyekrémmel, illetve bármilyen lekvárral meg lehet kenni. Persze a kreatívabbak többféle ízt is összekeverhetnek, a lényeg mindig az egyensúlyon van, és azon, hogy ezek kiegészítsék egymást. Ezután a legegyszerűbb, ha felgöngyöljük a palacsintát és egy kis porcukorral, tejszínhabbal tálaljuk.
Az egyik legismertebb meleg előétel a hortobágyi palacsinta, amelyet vidéktől függően többféleképpen készítenek. A tésztához vizet, tojást és tejet keverünk össze, amelyet ezúttal sóval és petrezselyemzölddel ízesítünk. Ezután jól felverjük a masszát, és következhet az átszitált búzaliszt adagolása és annak kikavarása. Végül egy kis olajat adunk a tésztaalaphoz, és már süthetjük is az előzőleg leírtakhoz hasonlóan.
Számtalan módja van a hortobágyi palacsinta elkészítésének
Fotó: Szász Róbert
Az eredeti recept szerint a töltelékhez szürke szarvasmarha húsából kell egy finom pörköltet főzni. A pépesített húsból készül a töltelék, a szaftot pedig ízlés szerint tovább ízesítjük – só, bors, petrezselyemzöld vagy más kedvelt fűszerek –, hiszen öntetként hasznosítható. A palacsintát tejföllel, petrezselyemzölddel és fűszerpaprikával ízesítve tálalhatjuk. „Tudni kell, hogy
Éppen ezért érdemes más elkészítési módokat is kipróbálni” – így Bándi Sándor Domokos.
Ha főételként szeretnénk asztalra tenni egy töltött palacsintát, akkor mindenképp az előző recept szerint készítsük el a tésztaalapot – tanácsolta Bándi Sándor Domokos. A megsütött palacsintalapokat legalább két-három órán át kell állni hagyni, különben széttörnek az étel összeállításának későbbi folyamatai során. Tölteléknek daraboljunk fel egy kevés virslit és sajtot, valamint főt kukoricára is szükség lesz.
Garantált a siker, ha finomságokkal töltött panírozott palacsintát készítünk
Fotó: Szász Róbert
A hozzávalókat tejföllel és keményítővel keverjük össze, hogy egy jó állagú tölteléket kapjunk. Ezt helyezzük rá a palacsintára, amelyet ezután össze kell hajtogatni és fel kell göngyölni. Itt a munka nem áll meg, hiszen
Mellé érdemes egy kis mártogatóst is készíteni, reszelt torma és tejföl összekeverésével, amelyet sóval és petrezselyemzölddel ízesíthetünk. „Ezt a receptet édesanyámtól tanultam, és mára az egyik kedvenc fogásom lett, így mindenkinek csak ajánlani tudom” – jegyezte meg a szakács.
Az otthon megszokott klasszikus felgöngyölés mellett többféleképpen is összehajtogathatjuk a palacsintákat, amivel nemcsak a látványt fokozhatjuk, de sokszor gyakorlati haszna is van – fogalmazott Bándi Sándor Domokos. Mint mondta, az éttermekben a klasszikus módszer szerint általában háromszög alakúra hajtogatják a desszertként tálalt finomságokat.
Fotó: Szász Róbert
Persze ha ezeket egyszerűen csak felgöngyöljük, más érdekes alakzatokat is kialakíthatunk a tányéron. Például a hortobágyi palacsinta esetében gyakorlati haszna is van a hajtogatás módszerének, hiszen fontos, hogy a töltelék ne folyjon ki. Ennek érdekében a tészta oldalait a közepe felé hajtjuk be egy négyszöget formálva, majd ezt göngyöljük fel.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
A három székelyföldi megye tanácselnökei is az első órákban éltek a szavazati jogukkal. A három település, ahol az államelnök-jelöltekre szavaztak: Ojtoz, Városfalva és Szováta.
Egy 4,1-es és egy 3,5-ös erősségű földrengés volt vasárnap reggel Vrancea szeizmikus térségében – tájékoztatott az országos földfizikai intézet.
szóljon hozzá!