
A lakosság nagy része még az elsőt sem kapta meg, a többség esetében nagyon korai még a harmadik oltással tervezni
Fotó: Haáz Vince
Várhatóan szeptembertől kezdődik el a harmadik oltásdózisok beadása – de ez a járványhelyzet alakulásától is függ –, és egyelőre csak az egészségügyi személyzet, az öregotthonokban élők, illetve az immunhiányos betegek beoltásáról van szó – jelezte lapunknak a Hargita megyei egészségügyi szakhatóság vezetője. Tar Gyöngyi szerint ugyanakkor nálunk nem a harmadik, hanem sokkal inkább az első dózis beadására lenne szükség, ezt igazolják az új megbetegedések is.
2021. július 29., 10:352021. július 29., 10:35
2021. július 29., 11:292021. július 29., 11:29
A harmadik oltásdózisok beadásának a kezdete attól függ, hogy a nyár folyamán milyen mértékben nő meg a Covid-megbetegedések száma. Egyelőre – amint azt Valeriu Gheorghiță orvos-ezredes, az oltáskampányt koordináló országos bizottság (CNCAV) vezetője kedden bejelentette – arról van szó, hogy várhatóan szeptemberben elkezdődik az egészségügyi személyzet, az öregotthonokban élők és az immunhiányos betegek harmadik dózissal történő immunizálása – mondta el megkeresésünkre Tar Gyöngyi. A Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője szerint
A védettséget illetően még elmondta, az továbbra sem ismert, hogy az oltások mennyi időre biztosítanak védettséget – ehhez még nem telt el elég idő –, de azt tudják, hogy most, mintegy kilenc hónappal a kísérleti oltások beadása, illetve hat hónnappal a széleskörű immunizálás megkezdése után még védettséget biztosítanak, és ennek az időintervallumnak a növekedése még nem állt meg.
Tar Gyöngyi szerint egyébként nálunk nem a harmadik oltás beadása lenne az elsődleges fontosságú, hanem sokkal inkább az első adagé, hiszen nagyon alacsony az átoltottsági arány, sokan még egyetlen adag oltást sem kaptak. Meglátását igazolja az is, hogy
Igaz ugyan, hogy ismertek olyan esetek, amikor beoltottak is elkapták a koronavírus delta variánsát, de nem ez a jellemző. „Egyelőre főként a beoltatlanok körében terjed. Mivel nálunk nagyon alacsony a beoltottak aránya, nagy az esélye egy gyorsabb terjedés kialakulásának” – fogalmazott.
A harmadik oltást illetően Tar Gyöngyi kérdésünkre még elmondta,
Számos tényezőt kell megvizsgáljanak még a szakmai bizottságokban – folytatta –, a különböző oltások használata esetén például két mellékhatásprofilt kell figyelembe venni.
Valeriu Gheorghiță, az oltáskampányt koordináló országos bizottság vezetője egyébként a keddi sajtótájékoztatón azt is bejelentette, hogy hétfőtől, augusztus 2-ától a 12–17 éves korosztályba tartozó kamaszok már a Moderna oltóanyagát is megkaphatják. Ezt múlt pénteken hagyta jóvá az Európai Gyógyszerügynökség, amely korábban már a Pfizer oltóanyaga esetében is engedélyezte a 12–17 éves korosztályba tartozók immunizálását. Ez Romániában júniusban kezdődött el.
Amikor a szociáldemokraták 97,7 százaléka azt mondja, hogy Ilie Bolojannak távoznia kell, nincs helye más értelmezésnek – jelentette ki hétfőn Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) hétfőn úgy döntött, hogy megvonja a politikai támogatást Ilie Bolojan miniszterelnöktől.
George Simion pártelnök szerint a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) egy saját bizalmatlansági indítvány benyújtására készül és előre hozott választások kiírását szorgalmazza.
Első fokon két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték hétfőn Ilie Dumitrescu egykori labdarúgó fiát, Toto Dumitrescu színművészt egy általa okozott baleset helyszínének elhagyása miatt.
Van igény a társadalomban egy új alaptörvény megalkotására, amit aztán népszavazás erősíthet meg, de nem ez a leendő Tisza-kormány első feladata – jelentette ki Magyar Péter, a választáson győztes Tisza Párt elnöke hétfőn.
Több mint száz gyalogsági töltényt és egy a kilövésükhöz használt eszközt találtak hétfőn délután Csíkszentkirályon – közli a Hargita megyei tűzoltóság.
Befejezte a Nemzeti Választási Iroda (NVI) a beszkennelt szavazóköri jegyzőkönyvek összevetését a választási informatikai rendszerben rögzítettekkel, valamint az országgyűlési választás levélszavazatainak kézi számlálását.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szenátusi frakcióvezetője, Daniel Zamfir szerint alakulata elképzelhetőnek tartja, hogy bizalmatlansági indítványt nyújtson be a Bolojan-kormány ellen.
Megnevezte a leendő Tisza-kormány hét miniszterét Magyar Péter pártelnök, leendő miniszterelnök hétfőn, a Tisza Párt parlamenti frakciójának első ülése után tartott sajtótájékoztatóján.
Cseke Attila fejlesztési miniszter hétfőn Nagybányán kijelentette, hogy a jelenlegi kormánykoalíciónak megoldást kell találnia Románia stabilitásának megőrzésére.
1 hozzászólás