Alexandru Tomescu világhírű román hegedűművész adott hangversenyt a hétvégén a gyimesbükki római katolikus templomban. Josu de Solaun spanyol zongoraművésszel közösen Beethoven 9. szimfóniáját adták elő teljes egészében.
2021. augusztus 08., 16:332021. augusztus 08., 16:33
Kivételes zenei esemény a gyimesbükki templomban. Alexandru Tomescu világhírű hegedűművész előadása maradandó élmény volt
Fotó: Alexandru Tomescu/Facebook
Alexandru Tomescu világhírű román hegedűművész adott hangversenyt a hétvégén a gyimesbükki római katolikus templomban. Josu de Solaun spanyol zongoraművésszel közösen Beethoven 9. szimfóniáját adták elő teljes egészében.
2021. augusztus 08., 16:332021. augusztus 08., 16:33
Fotó: Dobos László
Tomescu Stradivari hegedűjével 13 állomásos romániai turnén vesz részt: Nagyszeben, Resica, Temesvár, Nagyvárad, Beszterce, Kolozsvár, Szászsebes és Brassó után koncertezett Székelyföld keleti részén. A művész, bevezetőjében elmondta:
Fotó: Dobos László
Telt ház volt a koncerten a gyimesbükki templomban, ahol felvezetőjében Salamon József helyi plébános érdekességként elmondta, hogy
Ludwig van Beethoven utolsó befejezett szimfóniája a kilencedik, amely 1824-re készült el. A bő egyórás szimfónia az európai klasszikus zene egyik legismertebb, és Beethoven legnagyobb, halláskárosodása alatt komponált mesterművei között számon tartott alkotás. Kimagaslóan nagy kulturális szerepet játszik a modern társadalomban, különösen amióta az Európai Unió a negyedik tétel egy részletét (Örömóda, szöveg nélkül) a hivatalos himnuszaként használja.
Fotó: Alexandru Tomescu/Facebook
Az egykori határ mindkét részéről, Erdélyből és Moldvából érkezőkből állt össze a gyimesi közönség, a minőségi klasszikus zene pedig – az arcokat nézve a koncert után – szinte mindenkire pozitív hatással volt,
A főszervező Pál Damján elmondta, hogy a helyi római katolikus plébániával és a Sepsiszentgyörgyi Magyar Kulturális Intézettel közösen egy kiállítást is létrehoztak, a templom bejáratánál elhelyezett pannókon két világhírű magyar zeneszerző, Bartók Béla és Kodály Zoltán életéről, műveiből kaphatunk ízelítőt.
A gyimesi művelődési esemény után a helyi Degustarium szövetkezet sajt- és bórkóstolóra várta a koncertről kifelé tartókat.
Fotó: Dobos László
Fotó: Alexandru Tomescu/Facebook
Fotó: Alexandru Tomescu/Facebook
Komoly mennyiségű, jogellenesen tartott pirotechnikai eszköz került rendőrségi kézre december 31-én Borszéken és Gyergyóhollón a borszéki rendőrök ellenőrzési akciója során.
Nicușor Dan elnök szerint 2026-ban az államnak hatékonyabbá, igazságosabbá kell válnia és közelebb kell kerülnie a polgárokhoz, miután a 2025-ös esztendő „a megpróbáltatások, a szorongások és a jogos kérdések éve” volt.
November 12-én érkezik a magyarországi mozikba a Hogyan tudnék élni nélküled? című zenés romantikus vígjáték második része – közölte a Nemzeti Filmintézet (NFI) szerdán az MTI-vel.
A jövőben hivatalos polgárőrséget hoz létre a kászonaltízi önkormányzat, ugyanis az elmúlt időszakban történt kászonjakabfalvi gyújtogatások után belátták: szükség van a járőrőrözésekre. Addig is önkéntes alapon már elkezdték a tevékenységet.
Eddig csaknem 150 tonna pirotechnikai eszközt koboztak el a hatóságok a Tűzijáték elnevezésű országos akció során.
A Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaság (CNAIR) 2026-ban 250 kilométer új autópálya és gyorsforgalmi út forgalomba helyezését tervezi – közölte szerdán a Facebook-oldalán Cristian Pistol.
Az igazi havazás még várat magára Gyergyó térségének nagy részén, emiatt a korábbi évekhez képest valamivel kevesebb vendég érkezik Gyergyószékre szilveszterezni. A sípályákon a hóágyúzás segítségével ezekben a napokban indul az élet.
Téli útviszonyok jellemzik Hargita megye egyes térségeit december 31-én. Székelyudvarhely és Székelykeresztúr környékén jelenleg havazik, míg a Csíki- és a Gyergyói-medencében egyelőre elmaradt a hóesés.
Az év végi és újévi szabadnapok biztonsága érdekében fokozott rendőri jelenlét lesz tapasztalható a Kovászna megyében. A hatóságok arra kérik a lakosságot, hogy felelősségteljes magatartással járuljanak hozzá a közrend és a közbiztonság fenntartásához.
Erdővidék központjában is jóváhagyták a 2026-os helyi adók és illetékek emelését. A baróti tanács idei utolsó ülésén azonban nemcsak a kényszerű terhekről volt szó, hanem azokról a pozitív változásokról is, amelyeket a 2025-ös esztendő hozott.
szóljon hozzá!