Hirdetés
Hirdetés

Telekkönyvek hiánya is nehezíti a lakásgazdálkodási vállalat munkáját

1300 lakás, valamint 180 más rendeltetésű helyiség van Marosvásárhely önkormányzati tulajdonában •  Fotó: Rab Zoltán

1300 lakás, valamint 180 más rendeltetésű helyiség van Marosvásárhely önkormányzati tulajdonában

Fotó: Rab Zoltán

Marosvásárhelyen 1300 lakás, valamint 180 más rendeltetésű helyiség van önkormányzati tulajdonban, amelyeket a városháza alárendeltségében működő, lakásgazdálkodással foglalkozó vállalat, a Locativ Rt. ügykezel. A szolgálati lakások száma Marosvásárhelyen mindössze 12, ezekben hivatalnokok laknak. 

Antal Erika

2022. szeptember 10., 13:562022. szeptember 10., 13:56

A város tulajdonát képezők ingatlanok zöme rossz állapotban van, aminek a kis költségvetés a magyarázata – mondta a Székelyhonnak Birtalan István, aki nemrég került a Locativ Rt. élére. Érdeklődésünkre arról is beszélt, hogy a szociális lakások bérét még mindig a 2007/310-es kormányhatározat szerint számolják.

Idézet
A szociális lakások négyzetmétere 0,84 lej, így egy 100 négyzetméteres lakás esetében 84 lej, ami arra sem elég, hogy ötévente fessünk

– magyarázta az igazgató, hozzátéve, hogy ezt az alacsony bevételt a kereskedelmi helyiségek bérbeadásával próbálják megfelelő módon kiegészíteni. A törvény lehetővé tette, hogy a béreket három és félszeresére, 1,50-ről 6 lejre növeljék. Az egyesületeknél, a politikai pártoknál is emelték a lakbért, tehát minden, nem lakás esetében, annak függvényében, hogy mire használják azt, vagy a város mely részén található. 

A szociális lakások nem vásárolhatók meg

Érdeklődésünkre, hogy kik jogosultak a szociális lakásra, Birtalan István elmondta, ezt a polgármesteri hivatal ezzel foglalkozó irodájában állapítják meg egy pontrendszer alapján. „Mi egy adott listával dolgozunk. Tehát nem mi döntünk, hogy ki kapjon szociális lakást. Minden év október 15-ig feliratkoznak a lakásigénylők, mi megkapjuk a listát, megállapítjuk a lakbér árát, és szerződést kötünk” – magyarázta az igazgató, hozzátéve, hogy

a lakbér  lakásonként, illetve családonként változik, hiszen figyelembe veszik, hogy milyen az anyagi helyzete az adott családnak, hány kiskorúról gondoskodnak, illetve van-e családban sérült személy. 

Amennyiben nem fizetik a megállapított lakbért, vagy nem tartják be a társadalmi normákat, szerződést bontanak és kilakoltatják a lakókat. A szociális lakásokat nem vásárolhatják meg a bérlők, ahogyan az ifjúsági (ANL) lakásokat sem. 

Hirdetés

A lakások felújításával kapcsolatban az igazgató jelezte: a legfontosabb felújításokat – pontosabban javításokat – végzik el a leghamarabb: ott ahol csőrepedés vagy megrongálódott tető miatt ázik a létesítmény. Például a Hidegvölgyben vagy a Rovinari negyedben jelezték, hogy csőrepedés van, illetve eldugultak a lefolyók, amely további károsodáshoz vezet; ott azonnal hozzá kellett fogni a javítási munkálatokhoz.

Birtalan István •  Fotó: Rab Zoltán Galéria

Birtalan István

Fotó: Rab Zoltán

„Cégként, függetlenül, hogy a szociális lakások is ide tartoznak, profitot is kell termelnünk. Alacsonyak az árak, viszont az évet profittal kell zárni. Ezért ami a jövőt illeti, egy olyan együttműködést szeretnénk a városházával létesíteni, amire eddig nem volt példa, de a törvény megengedi: azokat az ingatlanokat, amelyekre nem lenne lehetőségünk felújítani, pénzt kérünk a várostól. Ha a költségvetésbe belefoglalja az önkormányzat, akkor fel tudjuk újítani azokat az épületeket, amelyeknél teljes felújítás szükséges, a pincétől a tetőig” – mutatott rá Birtalan, hozzátéve, hogy az így felújított épületek béréből nagyobb bevételre lehet számítani. Mert, ahogy fogalmazott,

semmit nem adhatnak el, viszont gyarapítani szeretnék a vagyonukat, hogy minél több ingatlanuk legyen, és azokból minél több bért gyűjtsenek be.

A hosszabb tervek közt évente egy-egy lakás megvásárlása is szerepel, amelyért a piaci áraknak megfelelő bért kérnének, és nem szociális lakásnak használnák. A város tulajdonában az államosítás után 171 ingatlan maradt, aminek egy részét visszaigényelték, de a tulajdonosok még nem vettek át. Addig is, amíg ezek visszakerülnek a jogos tulajdonosokhoz, a szociális lakások iránti igénynek tesznek eleget. 

Telekkönyvi hiányosságok

Jelentős probléma, hogy a lakásgazdálkodási vállalat által működtetett ingatlanok közül mintegy 700 nem rendelkezik telekkönyvvel. Ilyen például a város tulajdonában levő Hangya épület, amely a városháza különböző hivatalainak, a helyi rendőrségnek és egyesületeknek ad helyet. Vannak ingatlanok vagy ingatlanrészek, amelyek műemlék kategóriába tartoznak. A Rózsák tere 14. szám alatti épületnek egyharmad része a városé, vagyis az első emelet, míg a földszinti és a második emeleti helyiségeknek más a tulajdonosa. Ennek a felújítása csak  közös megegyezéssel lehetséges – tette hozzá Birtalan. Szintén a Rózsák terén található az a műemlék jellegű épület is, amelyben egykor mozi működött és amelynek felújításához alaposan fel kell készülni, az engedélyek megszerzéséhez az önkormányzat segítségére is szükség lesz. 

Ami a szolgálati lakásokat illeti, az igazgató elmondta, a város tizenkét szolgálati lakással rendelkezik, amelyekben hivatalnokok laknak, akikkel egy-egy évre kötnek szerződést, amit szükség esetén meghosszabbítanak. A lakbéreket ugyancsak a 2007/310-es kormányhatározat alapján számolják ki.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 03., szombat

Így festenek a székelyföldi országutak a havazást követően – videóval

A hóval borított útszakaszokról tett közzé helyzetjelentést a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP). A legtöbb szakaszon három centiméternél nem vastagabb a hóréteg.

Így festenek a székelyföldi országutak a havazást követően – videóval
Hirdetés
2026. január 03., szombat

Végzetes nap a hegyekben: egy halott, több tucat sérült

Az elmúlt 24 órában 83 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 85 embernek nyújtottak segítséget -– tájékoztatott szombaton a Salvamont.

Végzetes nap a hegyekben: egy halott, több tucat sérült
2026. január 03., szombat

A román légierő is segít a svájci tűzvész sérültjeinek szállításában

A román légierő egyik C-27J Spartan típusú repülőgépe szállítja Svájcból Párizsba a Crans-Montanában történt újévi tűzeset hat sérültjét.

A román légierő is segít a svájci tűzvész sérültjeinek szállításában
2026. január 03., szombat

Kifehéredett Székelyföld szombat reggelre

Az új év első napjai meghozták a rég várt havazást Romániában, Székelyföld legnagyobb részét is hótakaró borította be szombat reggelre. A legjelentősebb hóréteg Gyergyó- és Marosszéken rakódott le.

Kifehéredett Székelyföld szombat reggelre
Hirdetés
2026. január 03., szombat

Megérkezett a tél: a hegyekben akár félméternyi hó is hullhat

A következő napokra érvényes, csapadékra, havazásra, erős szélre és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Megérkezett a tél: a hegyekben akár félméternyi hó is hullhat
2026. január 03., szombat

Több ezer háztartás maradt villanyáram nélkül Szováta és Korond környékén

A kedvezőtlen időjárás miatt megszakadt az áramszolgáltatás Szováta és Korond környékén szombat reggel. Több mint 7 ezer háztartás maradt villany nélkül.

Több ezer háztartás maradt villanyáram nélkül Szováta és Korond környékén
2026. január 02., péntek

Háromnapos havazás következik

A következő három napban az ország teljes hegyvidékén jelentős havazás várható, amely nyomán jelentősen megnövekszik a hóréteg és nő a lavinák kialakulásának veszélye – közölte pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Háromnapos havazás következik
Háromnapos havazás következik
2026. január 02., péntek

Háromnapos havazás következik

Hirdetés
2026. január 02., péntek

Akik autóval indultak az év utolsó napján, de már jogosítvány nélkül érkeztek az új évbe

Szerdán, az óév utolsó napján 267 sofőr jogosítványát és 161 gépjármű forgalmi engedélyét vonták be a rendőrök.

Akik autóval indultak az év utolsó napján, de már jogosítvány nélkül érkeztek az új évbe
2026. január 02., péntek

Lavinát indított el a Bîlea-tónál két síelő, a hógörgeteg túljutott a bódékon is – videóval

Nagyméretű lavina következett be pénteken a Fogarasi-havasokban a Bîlea-tó környékén, a természeti jelenséget kiváltó két síelőnek sikerült épségben megmenekülni – tájékoztattak a Szeben megyei Salvamont képviselői.

Lavinát indított el a Bîlea-tónál két síelő, a hógörgeteg túljutott a bódékon is – videóval
2026. január 02., péntek

Időjárási figyelmeztető: hó és szél ma és holnap

Csapadékra és szélre, hegyvidéken pedig hóviharra, újabb hóréteg kialakulására vonatkozó figyelmeztetéseket bocsájtott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat. Az első- és másodfokú riasztások szombat estig érvényesek.

Időjárási figyelmeztető: hó és szél ma és holnap
Hirdetés