
Fotó: EKE Marosvsárhely
Az Erdélyi Kárpát-Egyesület marosvásárhelyi szakosztálya szombaton tizenhetedik alkalommal szervezi meg a nagy felfedező Teleki Samuról elnevezett teljesítménytúráját Szovátán.
2023. szeptember 21., 12:102023. szeptember 21., 12:10
A résztvevők a Görgényi-havasok vadregényes tájain próbálhatják ki erőnlétüket, teljesítőképességüket, gyalogolva, szaladva vagy akár tekerve, 10, 25, 35 és 45 km távokon.
Ez alkalomból vezetett túrákat is indítanak a 10 és 25 km-es távokon azoknak, akik csak kirándulni szeretnének, versenyzés nélkül.
A verseny napján reggel 7 órakor autóbusz indul Marosvásárhely-Szováta útvonalon, amire iratkozni Szilágyi Eszternél lehet a 0749-071 453-as telefonszámon, vagy Kiss Zoltán-Ernőnél a 0733-953 440-es számon. A teljesítménytúráról az egyesület idén elkészült honlapjáról több infót lehet megtudni.
Teleki Samu 1845. november 1-én született Sáromberkén (Maros-Torda megye). A neves erdélyi Teleki család református ágának leszármazottja. A család felmenő ágának legtekintélyesebb alakja Teleki Sámuel (1739-1822) a Teleki Samu dédapja, aki Erdély kancellárja volt és 50 ezer kötetes könyvgyűjteményének átadásával alapította meg a marosvásárhelyi Teleki Tékát. Teleki Samu alapos előkészítő munka után, 1886 november 29-én érkezett a Zanzibár szigetére, ahol megkezdte az Afrika ismeretlen vidékeinek felkutatására induló expedíciója szervezését. Az évek során olyan vidékeken haladt át, melyeket a XIX. század második felében a térképek még fehér foltként ábrázoltak. Az expedíció egyik érdeme, hogy ismeretlen vagy alig ismert törzsekről, népcsoportokról közölhettek, személyes tapasztalatokon nyugvó, máig forrásértékű, hiteles híradásokat. A felfedező utazás meteorológiai, geológiai, földrajzi, állat- és növénytani megfigyelései Kelet-Afrikáról számottevő új „nyersanyagot” adtak a természettudományok művelőinek. Teleki elsőként érte el a Kilimandzsáró hegy 5310 méter magasan húzódó hóvonalát, az első felfedező volt, aki a Kenya-hegyre lépett. 1886 és 1895 között írta meg a Kelet-afrikai napló című művét magyarul.
Maroshévízen egy kereskedelmi egység alagsorába folyt be a víz, a szivattyúzáshoz a helyi hivatásos tűzoltókat riasztották.
A szombat délutáni rendkívül heves esőzések, viharok következtében Kovászna megye több helyszínén is szükség volt a Kovászna megyei tűzoltóság egységeinek segítségére.
Baleset történt Sepsiszentgyörgy kézdivásárhelyi kijáratánál a 13E országúton. Az ütközés következtében hat embert szállítottak kórházba és forgalomkorlátozást vezettek be.
Nicușor Dan államelnök szombaton megerősítette, hogy a pénteken felrobbant tengeri drón ukrán eredetű, de hangsúlyozta, hogy Oroszország a felelős a Romániát érintő helyzetért.
Bántalmaztak egy férfit és eltulajdonították az áldozat kerékpárját szombaton hajnalban Marosludason. Az elkövetők előzetesbe kerültek.
Narancs jelzésű viharriasztást követően több településen is intenzív felhőszakadással érkezett meg a viharos időjárás. A vihar által érintett települések lakóit Ro-Alert üzenetben is figyelmeztették a hatóságok.
Minden, ebben az időszakban elkészülő bölcsőde felvehet majd állami költségvetésből fizetett személyzetet, hogy ősztől elkezdhesse működését – jelentette ki szombaton Ilie Bolojan.
A Déli- és a Keleti-Kárpátokra, Munténiára, Dobrudzsára és Moldvára érvényes fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga) riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Több folyó is kiléphet a medréből az esőzések következtében szombaton és vasárnap. Székelyföldi folyók is érintettek.
Maros megye területén narancssárga kódjelzésű riasztást adtak ki záporokra, zivatarokra vonatkozóan, helyenként jégesőre is számítani lehet. Hasonló riasztás van érvényben Csíkszékre is.
szóljon hozzá!