
Az Erdélyi Kárpát-Egyesület marosvásárhelyi osztálya a hétvégén 11. alkalommal szervezi meg a Teleki Samu emlék- és teljesítménytúrát. Az eseményre minden érdeklődőt várnak.
2017. szeptember 20., 17:582017. szeptember 20., 17:58
A nagy felfedezőről elnevezett túrát szeptember 23-án szervezi meg a marosvásárhelyi EKE,
Az esemény fő célja a környék túraútvonalainak, természeti szépségeinek, a híres Afrika-kutató emlékhelyeinek megismertetése és a sportszerű természetjárás népszerűsítése. A Barangolj velünk! jelige égisze alatt a verseny minden természetet szerető, túrázást, bringázást kedvelő érdeklődőhöz szól, a fiatal és az idős korosztályból egyaránt.
A túra a Görgényi-havasok egyik legszebb részén halad végig: Szászpad, Jód-mező, Széles-tető, Moica mező, Belcsu mező, nagyon szép kilátást biztosítva a vidékre és a Kelemen-havasokra is.
Az érdeklődőket pénteken délután 6 órától fogadják Görgényüvegcsűrön (Glăjărie), szombaton pedig reggel 6 és 10 óra között a falu főteréről indulnak a 60, 40, 20 és 10 kilométeres gyalogos túrák, továbbá
mindenik útvonal a kiindulóponthoz tér vissza. A biciklis útvonalon csak a 14. életévüket betöltött személyek indulhatnak, fontos a kerékpár jó műszaki állapota (ajánlott a pót gumibelső), a közutakon való közlekedéshez levő felszereltsége és a sisak viselete.
Szombaton reggel 7 órakor autóbusz indul Marosvásárhelyről Üvegcsűrre, este 7 órakor pedig vissza, helyfoglalás érdekében a 0749-071.453-as telefonszámot kell hívni. A túrát jegyzi a magyarországi Teljesítménytúrázók Társasága is, a 60 kilométeres táv teljesítése 123, a 40 kilométeresé 93, a 20 kilométeresé pedig 49 MTSZ-pontot ér.
Vasárnap a Teleki Samu nevéhez fűződő tájakat, emlékhelyeket látogatják meg, ez már a kirándulás emléktúra része: görgényszentimrei kastély és parkja, Rákóczi kápolna, Mocsárerdő, sáromberki Teleki-kastély, kripta és falumúzeum.
A szervezők arról tájékoztattak, hogy
EKE-tagoknak diákoknak, nyugdíjasoknak pedig 20 lej. Ezért – a nagyszerű élményen túl – „cserébe” minden résztvevő térképet, útleírást, édességcsomagot, vizet, meleg teát, emléklapot és meleg vacsorát kap. A szállás megoldható saját sátorban díjmentesen, a helyi iskola tornatermében saját derékaljon, illetve a görgényüvegcsűri plébánia vendégszobáiban (előzetes bejelentkezés szükséges a 0765-155.322-es telefonszámon), a helyi pékség vendégszobáiban (előzetes bejelentkezés szükséges Bocskai Katalinnál a 0763-664.518-as telefonszámon) és a görgényszentimrei református egyház vendégszobáiban (érdeklődni Nagy Szabó István lelkésznél a 0744-540.995-ös telefonszámon).
A Teleki Samu emlék- és teljesítménytúrával kapcsolatban további információk ITT és ITT, illetve Pánczél Tibornál (0755-052.774) és Dósa Lászlónál (0742-132.911) igényelhetők.
Tojást festenek, kalácsot sütnek és sokan ma is eljárnak locsolni a Székelyhon olvasói közül. A húsvéti kvízre adott válaszok alapján az is látszik, hogy az ünnepi hagyományok továbbra is fontosak, még ha az egyes szokások megélése családonként el is tér.
Az oktatási minisztérium pénteken bejelentette, hogy április 9-re halasztotta a próbaérettségi eredményeinek közzétételét, mert az eredetileg kijelölt határidőhöz képest túl sok dolgozat várt még javításra.
A pénzügyminisztérium jelenleg ügyvédek bevonásával mérlegeli, hogy milyen lépéseket tehet a Pfizer-ügyben, és vizsgálja egy sikeres fellebbezés feltételeit, miközben tárgyalást is kezdeményez a gyógyszervállalattal.
A bukaresti törvényszék pénteken megszüntette Călin Georgescu hatósági felügyeletét abban az ügyben, amelyben a volt államelnökjelöltet legionárius propagandával vádolják.
A kormány elfogadta a gázolaj jövedéki adójának átmeneti csökkentéséről, valamint a Románia területén kitermelt kőolaj és az abból előállított energiahordozók értékesítéséből származó bevételekre kivetett szolidaritási hozzájárulásról szóló rendelet.
Elégtelennek tartja az kis- és középvállalkozásokat tömörítő IMM Románia elnöke a gázolaj jövedéki adóját literenként 30 banival csökkentő kormányintézkedést.
Ne bírságolják meg a járművezetőket, ha igazoltatáskor nem tudják felmutatni a jogosítványukat és a forgalmi engedélyt – javasolja tervezetében a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Alexandru Dimitriu.
Több mint háromezer lejes pénzbírságot kapott és felfüggesztették a jogosítványát annak a fiatal autóvezetőnek, aki – utasaival együtt – kiült a mozgó jármű ablakába, és úgy bulizott.
Rövid ideig tartott a kormány várva-várt üzemanyagpiaci beavatkozásának hatása, ugyanis nagypéntekre ismét 10 lej fölé ugrott egy liter gázolaj ára a székelyföldi töltőállomásokon.
A szavazati jog hozzátartozik az állampolgársághoz, ezért élni kell vele – hangsúlyozza Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, aki szerint minden jog annyit ér, amennyit érvényesíteni tudsz belőle.
szóljon hozzá!