
Az Erdélyi Kárpát-Egyesület marosvásárhelyi osztálya a hétvégén 11. alkalommal szervezi meg a Teleki Samu emlék- és teljesítménytúrát. Az eseményre minden érdeklődőt várnak.
2017. szeptember 20., 17:582017. szeptember 20., 17:58
A nagy felfedezőről elnevezett túrát szeptember 23-án szervezi meg a marosvásárhelyi EKE,
Az esemény fő célja a környék túraútvonalainak, természeti szépségeinek, a híres Afrika-kutató emlékhelyeinek megismertetése és a sportszerű természetjárás népszerűsítése. A Barangolj velünk! jelige égisze alatt a verseny minden természetet szerető, túrázást, bringázást kedvelő érdeklődőhöz szól, a fiatal és az idős korosztályból egyaránt.
A túra a Görgényi-havasok egyik legszebb részén halad végig: Szászpad, Jód-mező, Széles-tető, Moica mező, Belcsu mező, nagyon szép kilátást biztosítva a vidékre és a Kelemen-havasokra is.
Az érdeklődőket pénteken délután 6 órától fogadják Görgényüvegcsűrön (Glăjărie), szombaton pedig reggel 6 és 10 óra között a falu főteréről indulnak a 60, 40, 20 és 10 kilométeres gyalogos túrák, továbbá
mindenik útvonal a kiindulóponthoz tér vissza. A biciklis útvonalon csak a 14. életévüket betöltött személyek indulhatnak, fontos a kerékpár jó műszaki állapota (ajánlott a pót gumibelső), a közutakon való közlekedéshez levő felszereltsége és a sisak viselete.
Szombaton reggel 7 órakor autóbusz indul Marosvásárhelyről Üvegcsűrre, este 7 órakor pedig vissza, helyfoglalás érdekében a 0749-071.453-as telefonszámot kell hívni. A túrát jegyzi a magyarországi Teljesítménytúrázók Társasága is, a 60 kilométeres táv teljesítése 123, a 40 kilométeresé 93, a 20 kilométeresé pedig 49 MTSZ-pontot ér.
Vasárnap a Teleki Samu nevéhez fűződő tájakat, emlékhelyeket látogatják meg, ez már a kirándulás emléktúra része: görgényszentimrei kastély és parkja, Rákóczi kápolna, Mocsárerdő, sáromberki Teleki-kastély, kripta és falumúzeum.
A szervezők arról tájékoztattak, hogy
EKE-tagoknak diákoknak, nyugdíjasoknak pedig 20 lej. Ezért – a nagyszerű élményen túl – „cserébe” minden résztvevő térképet, útleírást, édességcsomagot, vizet, meleg teát, emléklapot és meleg vacsorát kap. A szállás megoldható saját sátorban díjmentesen, a helyi iskola tornatermében saját derékaljon, illetve a görgényüvegcsűri plébánia vendégszobáiban (előzetes bejelentkezés szükséges a 0765-155.322-es telefonszámon), a helyi pékség vendégszobáiban (előzetes bejelentkezés szükséges Bocskai Katalinnál a 0763-664.518-as telefonszámon) és a görgényszentimrei református egyház vendégszobáiban (érdeklődni Nagy Szabó István lelkésznél a 0744-540.995-ös telefonszámon).
A Teleki Samu emlék- és teljesítménytúrával kapcsolatban további információk ITT és ITT, illetve Pánczél Tibornál (0755-052.774) és Dósa Lászlónál (0742-132.911) igényelhetők.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
szóljon hozzá!