Telefonos applikáción keresztül is jelezhetjük a tarlótüzeket a környezetvédőknek

Képünk illusztráció •  Fotó: Veres Nándor

Képünk illusztráció

Fotó: Veres Nándor

Jelenteni lehet, ha tarlótüzet látunk a Milvus Csoport, madarak számlásához is használt telefonos applikációján, az OpenBioMaps-en keresztül. Ez nem helyettesíti a tűzoltóság értesítését, hanem azt a célt szolgálja, hogy a szakemberek jobban rálássanak a helyzet súlyosságára, és további jelentéseket tegyenek, ha ez szükséges.

Simon Virág

2024. április 05., 17:412024. április 05., 17:41

Vessünk véget közösen a gyepégetésnek! jelszóval indított tájékoztatási kampányt a marosvásárhelyi Milvus Csoport. Felhívják a lakosság figyelmét, hogy

a tarlóégetéssel károsodnak a talajban lévő szervezetek és a mezőgazdaság számára igen fontos élőlények is elpusztulnak.

Rengeteg kétéltű, kisemlős és madárfaj élettere válik füstté és hamuvá néhány óra alatt. A talaj veszít termékenységéből és vízmegtartó képességéből, ami mezőgazdasági szempontból sem előnyös.

Tiltja a törvény

A Milvus csoport hangsúlyozza: annak ellenére, hogy az égetést a törvény is tiltja, nagyon nehéz visszaszorítani.

A gyepeket égető gazdák nem csak teljes mezőgazdasági támogatásukat veszíthetik el, hanem pénzbüntetésre is számíthatnak.

Az égetés ugyanakkor a levegőszennyezést is fokozza. Egy hektár gyep felégetésével annyi szén-dioxid kerül a levegőbe, mintha sok száz kilométert autóznánk.

A 195/2005-ös sürgősségi kormányrendelet 96. cikkelye értelmében tilos a tarló, a nád, a cserjék vagy füves területek égetése az illetékes környezetvédelmi hatóságok jóváhagyása és a közösségi segélyszolgálatok előzetes tájékoztatása nélkül. Ezen tettek elkövetése esetén az illetékes hatóságok a magánszemélyeket 6000 lejig terjedő pénzbírsággal, jogi személyeket pedig akár 50 ezer lejre is megbüntethetik.

Ha védett területekhez tartozó vagy ökológiai helyreállítás alatt álló területen történik az égetés, bűncselekménynek számít és 1 évig terjedő börtönbüntetéssel sújtható.

Jelenteni lehet és kell

Az égetések egy része a műholdak számára is látható, két honlapon is lehet követni az űrből észlelt tüzeket, a NASA honlapján és az európai EFFIS Copernicus rendszeren. A Milvus Csoport annak érdekében, hogy megkönnyítsék a gyepégetéses esetek jelentését,

az OpenBioMaps telefonon is elérhető alkalmazásban létrehozott egy Égetés jelentés nevű űrlapot.

Az ide bekerülő, dokumentált égetéses eseteket, súlyosságuk függvényében jelentik az illetékes hatóságoknak.

Az űrlap elérésével és használatával kapcsolatos további információkat Bărbos Lőrinctől lehet kérni a lorinc.barbos@milvus.ro email címen, de a milvus.ro oldalon is részletes leírás van az alkalmazásról.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 12., szombat

Forgalomkorlátozások vannak Maros és Hargita megye egyes útszakaszain

Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.

Forgalomkorlátozások vannak Maros és Hargita megye egyes útszakaszain
2025. július 12., szombat

Rendkívüli tisztújító kongresszust tart szombaton a Nemzeti Liberális Párt

Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).

Rendkívüli tisztújító kongresszust tart szombaton a Nemzeti Liberális Párt
2025. július 12., szombat

Dominic Fritz: szemrebbenés nélkül támogatjuk a miniszterelnök által bejelentett reformokat

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz arról biztosította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy jómaga és pártja „szemrebbenés nélkül” támogatják a második deficitcsökkentő csomag részét képező, pénteken bejelentett reformokat.

Dominic Fritz: szemrebbenés nélkül támogatjuk a miniszterelnök által bejelentett reformokat
2025. július 11., péntek

A különnyugdíjak szabályozása és a közigazgatás reformja is része lesz a második fiskális csomagnak

A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.

A különnyugdíjak szabályozása és a közigazgatás reformja is része lesz a második fiskális csomagnak
2025. július 11., péntek

Bolojan ismertette a második deficitcsökkentő csomagot

Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.

Bolojan ismertette a második deficitcsökkentő csomagot
2025. július 11., péntek

Lemondott a fizetése 20 százalékáról energiaügyi miniszter

Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.

Lemondott a fizetése 20 százalékáról energiaügyi miniszter
2025. július 11., péntek

A parlament épületén lévő antennák azonnali leszerelését követelik a szenátusi alkalmazottak

A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.

A parlament épületén lévő antennák azonnali leszerelését követelik a szenátusi alkalmazottak
2025. július 11., péntek

Bagossy koncerttel zárul az idei Vásárhelyi Forgatag

A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.

Bagossy koncerttel zárul az idei Vásárhelyi Forgatag
2025. július 11., péntek

Felújítják a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot

Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.

Felújítják a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot
2025. július 11., péntek

Templomok restaurálására különített el pénzt a Hargita megyei önkormányzat

Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.

Templomok restaurálására különített el pénzt a Hargita megyei önkormányzat