
Fotó: Barabás Ákos
A minőségi hegyvidéki szarvasmarha-állományra kérhető támogatás feltételeinek változása miatt újabb lehetőségük nyílt a gazdáknak a tejtermelés-ellenőrző programba (COP) való beiratkozásra március 31-éig.
2017. március 19., 13:492017. március 19., 13:49
A február 24-én megjelent 44-es számú kormányrendelet módosítja és kiegészíti az egységes mezőgazdasági támogatásokra vonatkozó jogszabályokat, amelynek értelmében idéntől a hegyvidéki gazdák már öt tejelő szarvasmarhára is igényelhetik az úgynevezett minőségi állományra kérhető összekapcsolt támogatást.
Újdonság az is, hogy
– tehát mindazon tehenek támogathatók, amelyek május 15-éig nem töltötték be tizedik életévüket.
Hol lehet beiratkozni?
Az érintett gazdák március 31-éig még beiratkozhatnak a tejtermelés-ellenőrző programba. Ez a lehetőség újabb beiratkozási hullámot indított el a szarvasmarhatartók körében, de közel sem olyan mértékűt, mint tavaly év végén tapasztaltak az illetékesek. Az elmúlt napokban 20–25 gazda érdeklődött a program iránt – számolt be Szász Ilona. A Hargita Megyei Állatnemesítő és Szaporodásbiológiai Hivatal vezetője hangsúlyozta, a program levezetését ebben a körben teljesen az illetékes egyesületek végzik. Tehát a Hargita megyei érdeklődők a salamási egyesület révén iratkozhatnak be a programba: akár a gyergyószéki székhelyen, akár a csíkszeredai kihelyezett irodájukban (Zsögöd utca, 60. sz.).
Az érdeklődő gazdák állatállományának szerepelnie kell az országos állat-egészségügyi adatbázisban, az állatok fejése fejőgéppel kell történjen, míg a megtermékenyítésük mesterségesen (ondózással). A farmnak könnyen megközelíthető helyen kell lennie, a tulajdonosnak naprakész farmregisztert kell vezetnie, és rendelkeznie kell egységes APIA azonosító számmal, mindezek mellett a termelés-ellenőrzési programba teljes állományukkal kell beiratkozniuk.
Három egyesület végzi a hazai pirostarka-szarvasmarhák tejtermelésének ellenőrzését. A december közepi határidőig beiratkozott gazdák száma a következőképpen alakult: az idei program keretében az érintett maros megyei egyesület 72 gazdaság 1105 állatának tejtermelését ellenőrzi, míg a brassói 158 farm 2837 szarvasmarhájáét. A Hargita megyei, salamási egyesület pedig 798 farmon 14 261 egyed tejtermelésének ellenőrzését vállalta.
Két román állampolgárságú hegymászó életét vesztette az olaszországi Gran Paradiso-hegységben, miután egy gleccserszakadékba zuhantak – jelentették be hétfőn az olasz hegyimentők az ANSA hírügynökség szerint.
Hat medve ijesztett rá kilenc román, magyar és ausztrál nemzetiségű turistára hétfőn délután a Gyimesfelsőlok területén lévő széphavasi Szentlélek-kápolnánál – tájékoztat a Hargita Megyei Csendőr-főkapitányság.
Marosvásárhelyen a szálló por az egyik legnagyobb légszennyezési tényező, a szakemberek szerint pedig télen nagyobb gondot okoz, mint nyáron. Korlátozásokkal, az alternatív közlekedés népszerűsítésével és hőszigetelésekkel lehetne javítani a helyzeten.
A 17. alaptörvény-módosítás nem akar embereket megalázni, éppen ellenkezőleg egy megalázott nemzet becsületét akarja és fogja visszaadni – mondta Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben.
Románia határozottan elítéli az Oroszország Szövetségi Biztonsági Szolgálata által irányított csoportok által végrehajtott ellenséges kibertevékenységeket – jelentette ki hétfőn Nicușor Dan államelnök.
Megváltozik a Szent Anna-tó látogatási rendje: a látogatóknak napijegyet kell váltaniuk, amely magában foglalja a látogatóközpont belépőjét és három óra ingyenes parkolást, míg a Mohos-tőzegláp ezentúl kötelező idegenvezető nélkül is látogatható lesz.
Nem született megoldás a politikai válság rendezésére a Nicușor Dan államfővel a Cotroceni-palotában folytatott csaknem kétórás egyeztetésen, és miniszterelnök-jelöltekről sem esett szó – közölte a találkozó után Sorin Grindeanu.
Megkezdődik a Săvinești utca felújítása Marosvásárhelyen, miután befejeződtek a víz- és gázvezetékek cseréjével kapcsolatos munkálatok.
Ezen a héten benyújtottuk az európai uniós támogatási kérelmet a körgyűrű 3-as és 6-os szakaszára. A beruházás összértéke több mint 538 millió lej.
Gulyás Gergely lemond a Fidesz frakcióvezetői posztjáról, a Fidesz és a KDNP pedig bojkottálja az Országgyűlés hétfői ülését – írja az MTI.
szóljon hozzá!