
Fotó: Barabás Ákos
A minőségi hegyvidéki szarvasmarha-állományra kérhető támogatás feltételeinek változása miatt újabb lehetőségük nyílt a gazdáknak a tejtermelés-ellenőrző programba (COP) való beiratkozásra március 31-éig.
2017. március 19., 13:492017. március 19., 13:49
A február 24-én megjelent 44-es számú kormányrendelet módosítja és kiegészíti az egységes mezőgazdasági támogatásokra vonatkozó jogszabályokat, amelynek értelmében idéntől a hegyvidéki gazdák már öt tejelő szarvasmarhára is igényelhetik az úgynevezett minőségi állományra kérhető összekapcsolt támogatást.
Újdonság az is, hogy
– tehát mindazon tehenek támogathatók, amelyek május 15-éig nem töltötték be tizedik életévüket.
Hol lehet beiratkozni?
Az érintett gazdák március 31-éig még beiratkozhatnak a tejtermelés-ellenőrző programba. Ez a lehetőség újabb beiratkozási hullámot indított el a szarvasmarhatartók körében, de közel sem olyan mértékűt, mint tavaly év végén tapasztaltak az illetékesek. Az elmúlt napokban 20–25 gazda érdeklődött a program iránt – számolt be Szász Ilona. A Hargita Megyei Állatnemesítő és Szaporodásbiológiai Hivatal vezetője hangsúlyozta, a program levezetését ebben a körben teljesen az illetékes egyesületek végzik. Tehát a Hargita megyei érdeklődők a salamási egyesület révén iratkozhatnak be a programba: akár a gyergyószéki székhelyen, akár a csíkszeredai kihelyezett irodájukban (Zsögöd utca, 60. sz.).
Az érdeklődő gazdák állatállományának szerepelnie kell az országos állat-egészségügyi adatbázisban, az állatok fejése fejőgéppel kell történjen, míg a megtermékenyítésük mesterségesen (ondózással). A farmnak könnyen megközelíthető helyen kell lennie, a tulajdonosnak naprakész farmregisztert kell vezetnie, és rendelkeznie kell egységes APIA azonosító számmal, mindezek mellett a termelés-ellenőrzési programba teljes állományukkal kell beiratkozniuk.
Három egyesület végzi a hazai pirostarka-szarvasmarhák tejtermelésének ellenőrzését. A december közepi határidőig beiratkozott gazdák száma a következőképpen alakult: az idei program keretében az érintett maros megyei egyesület 72 gazdaság 1105 állatának tejtermelését ellenőrzi, míg a brassói 158 farm 2837 szarvasmarhájáét. A Hargita megyei, salamási egyesület pedig 798 farmon 14 261 egyed tejtermelésének ellenőrzését vállalta.
A dédai hivatásos és önkéntes tűzoltókat is riasztották egy tarlótűzhöz péntek este. A Maros megyei Ratosnya egyik falujában nehezen megközelíthető területen csaptak fel a lángok.
Szombaton 20:30 és 21:30 között lekapcsolják a parlament épületének belső és külső világítását a Föld órája kezdeményezéshez való csatlakozás részeként – közölte a képviselőház.
Idén is megrendezik Marosvásárhelyen a Virágvasárnapi passió előadást, amelyen a résztvevők együtt élhetik át Jézus Krisztus szenvedéstörténetét. Az érdeklődőket vasárnap 17 órára várják a Nyári Színpadhoz.
A legfelsőbb bíróság perelni készül a kormányt a bírák és ügyészek számára bírósági döntéssel megítélt bértartozások kifizetésének elhalasztása miatt, és első lépésként előzetes panaszt nyújtott be a kormányhoz és a pénzügyminisztériumhoz.
Nicușor Dan államelnök pénteken kihirdette a 2026-os állami költségvetésről és a társadalombiztosítási költségvetésről szóló törvényeket.
Ünnepélyes keretek között adják át szombaton Gyergyóremetén az új bicikliutat. Az esemény nem csupán egy hivatalos átadó lesz: a szervezők egy különleges rekordkísérlettel is készülnek.
A marosvásárhelyi tűzoltók egy lakástűzhöz vonultak ki pénteken délután, amely egy tömbház legfelső emeletén keletkezett.
Nem mindennapi tűzesethez riasztották a hatóságokat Székelyudvarhelyen, péntek délután: valaki a plázánál levő lakópark mögött egy betonkerítés tövében akart halat sütni. Azonban a lángok elharapóztak.
Az utóbbi években ismétlődő jelenség Székelyföldön, hogy a márciusi-áprilisi felmelegedést hirtelen visszatérő fagyok váltják. Ezek komoly károkat okozhatnak a gyümölcsösökben, teljesen el is veszhet az adott évi termés.
Pénteken délutánra sikerült teljesen eloltani a maroludasi hulladéklerakónál kedden délben keletkezett tüzet. A területet továbbra is megfigyelés alatt tartják.
szóljon hozzá!