
Fotó: Erdély Bálint Előd
Egy nagyjából 7000 lej értékű szarvasmarhát pusztított el a medve a Székelyudvarhely határában lévő Rez-oldalban szerdán. Az általunk megkérdezett szakemberek vegyes véleménnyel vannak a medvekérdés rendezésével kapcsolatban megjelent új sürgősségi rendeletről, szerintük szükség volt rá, de csak első lépésnek elegendő a probléma rendezése szempontjából.
2021. augusztus 19., 15:242021. augusztus 19., 15:24
2021. augusztus 19., 15:332021. augusztus 19., 15:33
A kadicsfalvi Pál Árpád öt fejős román tarka fajtájú tehenéből egy nem jött haza a Rez-oldalból szerdán este, ezért a keresésére indult.
Akkor még megközelíteni sem merték, hiszen csörtetéshez hasonlító hangokat hallottak a bokrokból. Kis idő múlva közelebb mentek és megvizsgálták a tetemet, amelyen egy medve karmainak a nyomai is kivehetők voltak. A jószágot végül az udvarukra vitték, ahol szakemberek vizsgálták meg. Kétséget kizáróan megállapították, hogy medvetámadásról van szó.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A gazda lapunknak elmondta, hogy nagyjából hétezer lejes kár érte, hozzátéve, hogy
Elmondása szerint nem történt vele még hasonló eset, ám medvéket gyakran láttak a közelben. Az állat tetemét egyébként a szabályoknak megfelelően elásta a tulajdonosa.
Fancsali István, a Gordon Vadásztársulat vezetője kérdésünkre kifejtette, kivizsgálják az esetet, és
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fancsali István szerint szükség volt a medveproblémák rendezését szolgáló, azonnali beavatkozásokat szabályozó sürgősségi kormányrendeletre, ám ez csak az első lépés a megoldáshoz. Úgy véli,
Amíg sikerül őket kihívni, addig jó eséllyel elmenekülhet a bajt okozó nagyvad. Külterületen pedig nem tehetnek már semmit. Az is gond, hogy az esetek túlnyomó részében bocsos anyamedvék okozzák a problémákat, azok kilövését pedig nem igazán vállalják a vadászok.
Ráadásul mindezzel csak egy másik helyszínre viszik a „problémát.” A szakember szerint sok esetben ez annyi stresszel jár a vad számára is, hogy jobb lenne inkább kilőni. Összességében úgy véli, hogy a megelőzésre kellene fektetni a hangsúlyt, vagyis kilövési kvótákra lenne szükség.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Hasonló véleményen van Mărmureanu-Bíró Leonárd, a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vezetője is, aki rámutatott:
Szerinte is hátráltatja némileg a munkájukat, hogy a település vezetőin kívül még egy állatorvos, illetve a csendőrség tagjai is a helyszínen kell legyenek. Ugyanakkor jelentős emberi erőforrásra, valamint anyagi befektetésre van szükségük, hogy megfelelhessenek az előírásoknak. Például
A Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesületnél úgy döntöttek, hogy inkább fix havi összeget fognak kérni – ezer lejt – a szolgáltatásokért az önkormányzatoktól, hiszen csak bonyolítja a helyzetet, ha minden kiszállásukért külön kell fizetni.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Három napos filmprogrammal ünneplik a Magyar film napját a Csíki Moziban április 27-30. között. A rendezvénysorozatra a belépés ingyenes lesz.
Közúti forgalomszámlálás kezdődött április 21-én országszerte, így Székelyföldön is több útszakaszon megszámolják az áthaladó járműveket meghatározott időszakokban. Az adatokat az infrastruktúra-fejlesztés tervezéséhez is felhasználják majd.
A 34. Hargita Rali autósport-verseny ideje alatt, április 24–26. között ideiglenes forgalomkorlátozásokra lehet számítani Udvarhelyszéken.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan miniszterelnök kedden kijelentette, hogy a beruházások befejezéséhez szükséges uniós források lehívását szolgáló moratóriumról valamennyi parlamenti frakcióval tárgyalni kell.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Sorin Grindeanu kedden kijelentette, hogy nem zárja ki egy technokrata miniszterelnök kinevezésének lehetőségét.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan miniszterelnök kedden kijelentette, hogy ha a Szociáldemokrata Párt (PSD) miniszterei lemondanak, akkor a megüresedett tisztségeket ideiglenesen a hivatalban maradó miniszterek veszik át.
Szakmai találkozót szerveznek az iskolaorvosok, iskolarendelőkben dolgozó egészségügyi asszisztensek, közösségi egészségügyi asszisztensek és egészségügyi közvetítők számára Csíkszeredában az Európai Oltási Hét alkalmából.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan kormányfő kedden közölte, hogy egy kisebbségi kormány működésének lehetőségeiről készül egyeztetni az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának képviselőivel.
Idén februárig a személyszállításban használt üzemanyagok és kenőanyagok ára csökkenő tendenciát mutatott az Európai Unióban (EU), márciusban azonban átlagosan 12,9 százalékos növekedés volt megfigyelhető 2025 harmadik hónapjához képest.
Személyesen tárgyalt Budapesten Magyar Péter, a leendő TISZA-kormány miniszterelnöke Kelemen Hunorral, az RMDSZ elnökével – adta hírül Facebook oldalán a TISZA párt elnöke.
szóljon hozzá!