
Fotó: Barabás Ákos
Két helyen is átszakította a beüzemelt villanypásztor kábeleit egy medve Kápolnásfalu határában, ahol halálosan megsebesített egy tehenet, amely rövidesen el is pusztult. A hajnali órákban támadó nagyvadat a pásztor kutyái kergették el. A település polgármestere szerint az emberek is veszélyben vannak a környékükön túlszaporodott nagyvadak miatt, ezért mielőbb kilövési keretet kéne megállapítani a medvékre.
2017. május 31., 18:292017. május 31., 18:29
Napelem táplálja, így folyamatosan áram alatt van a villanypásztor, amelyikkel a rábízott teheneket kerítette el Benedek Szilárd pásztor, akinek Kápolnás határában van a tanyája.
– tudtuk meg a helyszínen, ahol pásztorok már újrakötötték a huzalokat attól tartva, hogy visszatér a ragadozó. Jól látszik, hogy a medve hátulról szökött a jószágra, sebet ejtve annak gerincén. Ezenkívül egy jókora darab húst is kiszakított a tehén mellső lábának környékéről.
Fotó: Barabás Ákos
– mesélte Benedek. A medve által megsebzett állatot már nem lehetett megmenteni, kevesebb, mint egy óra alatt elpusztult. Az eset hatalmas riadalmat váltott ki a többi tehénnél is, akik még másnap reggel is hangosan bőgtek és patáikkal ütötték a földet a tetem körül – mondta Benedek.
Fotó: Barabás Ákos
– fogalmazott.
Fotó: Barabás Ákos
A pásztor különösen sajnálta az esetet, hiszen a megölt tehén egy idős házaspár tulajdonában volt, akik nem sok jövedelemmel rendelkeznek. Három jószáguk volt, éppen annyi, amire még lehet támogatást kérni. A jószág árát 2500-3000 lejre saccolta. Benedek szerint
Fotó: Barabás Ákos
„Felháborító az eset, hiszen az állatot senki sem a medvének tartja” – fakadt ki, hozzátéve, hogy valamit lépnie kellene a kormánynak, hiszen a környéken nagyon elszaporodtak a medvék.
– jelentette ki Benedek László, Kápolnásfalu polgármestere. Rámutatott,
Fotó: Barabás Ákos
„Elég veszélyes a helyzet, hiszen nappal is járnak a medvék. Lassan odakerülünk, hogy nem merünk kimenni a saját területeinkre, nem tudjuk fenntartani a kaszálóinkat, legelőinket, mivel attól kell féljünk, hogy megtámad a nagyvad” – fogalmazott a polgármester, hozzátéve, hogy ez különösen nagy probléma, mivel a település lakóinak jó része állattartásból él. Hangsúlyozta, szükség van a medvékre vonatkozó kilövési keretekre: nem kell kiirtani a nagyvadat, de az emberi életet és a gazdák tulajdonát meg kell védeni.
Fotó: Barabás Ákos
– magyarázta.
Jelenteni kell
Lőrincz Andor, a kápolnásfalvi polgármesteri hivatal munkatársa, aki jelen volt a kárfelmérésnél elmondta, mindenképp jelenteni kell a hasonló eseteket intézményüknél. Ezután bizottság áll össze, amely jegyzőkönyvet készít és továbbítja azt a minisztériumnak. Így a gazdák jó esetben kártérítést kapnak.
Székelyudvarhelyen és Maroshévízen is medvét láttak hétfőn este; mindkét esetben hívták a 112-t – tájékoztatott a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Több mint 630 ezer eurót könyvelt el az RMDSZ tavaly tagdíjakból, adományokból és egyéb bevételekből a Hivatalos Közlönyben megjelent adatokat elemző Cotidianul szerint. Ehhez társul még több mint 11,5 millió euró, amelyet a Kormányfőtitkárságtól kaptak.
Előzetes letartóztatásba helyezték azt a 39 éves férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy pénteken megölt egy 18 éves lányt egy perbáthidai kecskefarmon.
Rendszerváltásra van szükség a külhoni magyarsággal való kapcsolattartásban és a támogatási rendszerben egyaránt – erről beszélt a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszteri poszt várományosa hétfőn Budapesten.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök hétfőn kijelentette, közölte Sorin Grindeanu szociáldemokrata elnökkel, hogy véleménye szerint az elsődleges cél a koalíció helyreállítása.
Nicușor Dan államelnök csütörtökön és pénteken hivatalos tanácskozásra várja kormányalakítás céljából a parlamenti pártokat – nyilatkozták hétfőn politikai források.
Több ittas sofőrt, jogosítvány nélkül vezető autóst és egy feltételezhetően hamis jogosítvánnyal közlekedő sofőrt is kiszűrtek a rendőrök a hétvégi ellenőrzések során Hargita megyében.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Sorin Grindeanu hétfőn kijelentette, hogy inkább egy stabil, mintsem vészmegoldásként gyorsan összerakott kormányt szeretne, még akkor is, ha ez egy héttel meghosszabbítja a tárgyalásokat.
Daniel Zamfir hétfőn kijelentette, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) kész vállalni a kormányzást akár saját miniszterelnökkel, akár egy másik koalíciós párt által jelölt kormányfővel, de egy technokrata miniszterelnök lehetőségét sem zárja ki.
Pogány Induló, azaz Szirmai Marcell alakítja az Egyke, Szentgyörgyi Bálint első mozifilmje címszerepét. A besúgó című sorozattal ismertté vált rendező alkotása a Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával készül.
szóljon hozzá!