
Döcögősen haladunk az egyenes út felé. Képünk montázs
Fotó: Székelyhon
A romániai autópályák hossza 2023 végére 48 kilométerrel nőtt, a közúthálózat hossza pedig összesen 86 388 kilométert tett ki, amelyből 17 677 kilométer (20,4 százalék) országút, 35 046 kilométer (40,6 százalék) megyei út és 33 665 kilométer (39 százalék) községi út – derül ki az Országos Statisztikai Hivatal (INS) hétfőn közzétett adataiból.
2024. április 22., 12:422024. április 22., 12:42
2024. április 22., 12:432024. április 22., 12:43
A burkolat típusát tekintve a közúthálózat szerkezete a következőképpen alakult: 49,4 százalék (42 692 km) a korszerűsített utak aránya, 23,9 százalék (20 671 km) a könnyű burkolatú utaké és 26,7 százalék (23 025 km) a kövezett és földutaké.
Az országutak hosszának 35 százaléka (6189 km) nemzetközi út, 5,6 százaléka (997 km) autópálya, 0,4 százaléka (70 km) gyorsforgalmi út. Tavaly év végén 2161 kilométer (12,2 százalék) út négysávos, 311 kilométer (1,8 százalék) háromsávos és 37 kilométer (0,2 százalék) hatsávos volt.
A megyei utak 51,5 százaléka korszerűsített, a községi utak 35,1 százaléka kövezett út volt – írja az Agerpres hírügynökség az Országos Statisztikai Hivatal adataira hivatkozva.
2023 december 31-én a közhasználatban lévő vasút hossza 10 611 kilométert tett ki, amiből 10 515 km (99,1 százalék) normálvágányú, 91 km (0,9 százalék) szélesvágányú és 5 km keskenyvágányú volt.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
szóljon hozzá!