
Medve észlelése esetén a 112-es segélyhívószám tárcsázása kell legyen az első
Fotó: Pinti Attila
Nem magától jött be az anyamedve és két bocsa kedden este Székelykeresztúrra, minden jel arra utal, hogy egy taxisofőr kergette be a településre a környéken kószáló nagyvadakat. A szakemberek felhívják a figyelmet, hogy senki se próbálja meg elhajtani az észlelt medvéket, hanem azonnal tárcsázzák a 112-es segélyhívó számot a balesetek elkerülése érdekében.
2024. március 27., 13:502024. március 27., 13:50
2024. március 27., 14:052024. március 27., 14:05
Három medve jelenlétére figyelmeztette a székelykeresztúriakat a Ro-Alert riasztórendszer kedden este nyolc órakor. Mint kiderült, veszélyesebb volt a helyzet, mint az elsőre látszott.
Fazakas Attila, a Hubertus Vadásztársulat igazgatója lapunknak elmondta, hogy a 13C jelzésű országúton próbált átkelni kedden este egy anyamedve és két bocsa Székelykeresztúr Alsóboldogfalva felöli kijáratánál, a várostábla közelében. Tudomása szerint a medvecsaládot egy taxis zavarta meg járművével, majd kezdte el kergetni, így a nagyvadak megriadtak és a Berde Mózes utcába tévedve próbáltak elmenekülni. Szerencsére nem jutottak be a házak közé, a város délnyugati részén rontottak neki egy gyár kerítésének.
Az igazgató szerint, amire kollégája a helyszínre ért, már nem tartózkodtak a nagyvadak a településen, jó eséllyel nem is mentek volna oda önszántukból. „Kollégáinkkal ellenőrizni fogjuk a helyszínt az elkövetkező időszakban, de
– fogalmazott a Hubertus Vadásztársulat igazgatója.
Nem szabad autókkal kergetni, etetni vagy éppen fényképezni a települések közelében, esetleg éppen a házak között ólálkodó nagyvadakat, hiszen könnyen baleset történhet emiatt.
Ez esetben pillanatok alatt megtörténik a tragédia” – hívta fel a figyelmet. Hangsúlyozta, a településeken történő medveészlelések esetén a 112-es segélyhívószámot kell tárcsázni.
Koncz Hunor János, Székelykeresztúr polgármestere videóüzenetben erősítette meg a lakóknak, hogy a vadásztársulat munkatársai az elkövetkezőkben megfigyelik a helyszínt. Ha újra megjelennek a medvék, akkor a vonatkozó jogszabály által előírt bizottság kérvényezni fogja az egyedek befogását és máshová költöztetését – indokolt esetben pedig a kilövésüket. Arról is beszélt, hogy
„A felvételeket elemezni fogjuk, hogy megtudjuk, ki lehetett az a személy, aki a 112-es segélyhívószám tárcsázása helyett kergette a vadakat. Úgy gondolom, hogy a segélyhívószám tárcsázásának elmulasztása emberi életeket sodor veszélybe. Most pedig ez történt” – fogalmazott.
A képviselőház plénuma szerdán módosításokkal elfogadta a biológiai sokféleség megőrzésére vonatkozó 2026-2030-as stratégiát és cselekvési tervet jóváhagyó törvénytervezetet.
Mintegy húsz nappal ezelőtt, amikor legutóbb hírt adtunk róluk, a székely világjárók éppen Ázsia kapuja felé közeledtek. Azóta eljutottak a Bajkál-tóhoz, továbbá Mongólia fővárosába, Ulánbátorba, jelenleg Dzsingisz kán hajdani székhelyén pihennek.
Drónmaradványokat találtak szerda délután a Fekete-tengerben, a mamaiai napozóövezet közelében.
A Hargita megyei közlekedési rendőrök is csatlakoztak a ROADPOL – SPEED európai közlekedésbiztonsági akcióhoz. Az augusztus 3-tól augusztus 9-ig tartó ellenőrzés-sorozat célja a gyorshajtás visszaszorítása és a súlyos közúti balesetek megelőzése.
Összesen 26 sürgősségi esetet kezeltek a Hargita megyei hivatásos tűzoltók a hét első két napján. Elsősegélyt nyújtottak, tűzhöz és balesethez vonultak ki, valamint medvék megjelenése miatt is figyelmeztették a lakosságot.
A képviselőház szerdán döntő házként a szenátus által megszavazott formában, tehát a Szociáldemokrata Párt (PSD) módosító indítványával együtt fogadta el az energiaágazat dekarbonizációjáról szóló törvénytervezetet.
Nicușor Dan államfő szerdán a Facebook-oldalán bejelentette, hogy élettársával együtt úgy döntött: közzéteszik az elnöki hivatal honlapján Mirabela Grădinaru vagyon- és érdekeltségi nyilatkozatát.
Folytatódnak a tárgyalások az egészségügyi szakszervezetekkel az új közalkalmazotti bértörvényről, és ezen a héten van esély az előrelépésre – jelentette ki szerdán Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter.
Történelmi mélypontra, másodpercenként 1400 köbméterre süllyedt a Duna vízhozama a romániai szakasz belépő pontján, Báziásnál – közölte a román vízügyi hatóság szóvivője szerdán.
Nemzetközi színvonalú gokartpályával gazdagodott Csíkszereda. A Hargita Karting nemcsak a profi versenyzőknek kínál edzési lehetőséget, hanem a családok, a hobbigokartosok és a sportturizmus számára is új élményközpontot jelent.
4 hozzászólás