
Képünk illusztráció
Fotó: Varga György/MTI
Cătălin Cherecheş nagybányai polgármester, akit korrupció miatt jogerősen öt év szabadságvesztésre ítéltek, pénteken egy rokonának a személyi igazolványát használva kiszökött az országból a petei határátkelőn keresztül.
2023. november 25., 14:202023. november 25., 14:20
2023. november 25., 16:422023. november 25., 16:42
„Cherecheş reggel 7 óra 49 perckor hagyta el az országot a Magyarországgal határos petei határátkelőn keresztül egy férfi rokonának a személyi igazolványát használva” – írja az Agerpres hírügynökség Victor-Ştefan Ivaşcu határrendészet főfelügyelő szombati nyilatkozatára hivatkozva.
Elmondása szerint az említett időpontban a közös, de magyar területen végzendő határellenőrzésre két személy jelentkezett egy romániai rendszámú személygépkocsival.
Mindkét személy romániai személyi igazolvánnyal igazolta magát, az utasé a nagybányai polgármester, Cătălin Cherecheş egyik férfi rokonáé volt.
Ivaşcu szerint a román határrendész ellenőrizte a két személy iratait, bevezette a dokumentumok adatait az adatbázisba, majd átadta azokat a magyar határrendésznek, aki szintén elvégezte a személyek azonosítását és bevezette adataikat, majd beengedte őket Magyarország területére. A főfelügyelő szerint
Azt is elmondta, hogy folyamatban van a szökött nagybányai polgármester keresése, és ez ügyben együttműködnek a külföldi partnerekkel – jelentette ki a határrendészet egy képviselője.
Vizsgálat indult a fegyelmi vétség esetleges megállapítására azon határrendész ellen, aki a határátkelőnél a személygépkocsit ellenőrizte, amellyel Nagybánya börtönbüntetésre ítélt polgármestere, Cătălin Cherecheş elhagyta pénteken az országot. Erről Victor-Ştefan Ivaşcu, a határrendészet főfelügyelője számolt be egy szombaton tartott sajtótájékoztatón.
„Folyamatban van annak elemzése, ahogyan a szolgálatban lévő határrendész az okmányellenőrzést végezte, de előrebocsátjuk, hogy
– mondta Ivaşcu. Hozzátette azonban, hogy ez a hasonlóság nem menti fel a határrendészt az alól, hogy az okmány és a határellenőrzéskor jelen lévő személy azonosságának összevetését esetleg nem végezte el megfelelő módon.
– szögezte le Ivaşcu. A határrendészet parancsnoka azt is elmondta, hogy az illetékes ügyészség hivatalból kivizsgálást indított törvénytelen határátlépés és hamis személyazonosság használatának bűncselekménye miatt.
Ivaşcu leszögezte továbbá, hogy a hasonló helyzetek elkerülése végett ellenőrzéseket végeznek az ország minden határátkelőjénél, de elrendelték a határrendészet munkatársainak kiképzését is. Ivaşcu szerint az érintett határrendész nagy, 20–21 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, és bevallása szerint nem tudja megmagyarázni, hogyan történhetett meg az incidens.
Előzmény
A kolozsvári ítélőtábla pénteken jogerősen öt év végrehajtandó szabadságvesztére ítélte korrupcióért Cătălin Cherecheş nagybányai polgármestert. A bíróság elutasította a politikus fellebbezését, és fenntartotta a kolozsvári törvényszék alapfokon hozott ítéletét, csupán a mellékbüntetés részletein módosított. E szerint négy helyett öt évre tiltották el a vádlottat közhivatal betöltésétől. Miután a rendőrség nem találta otthon a politikust, amikor börtönbe akarták kísérni letölteni a büntetését, körözést adtak ki ellene.
Talán senki nem gondolta volna, hogy az áprilisi rendszerváltás egyik mellékes eredménye lesz a magyar parlamentarizmus feltámadása – írta Magyar Péter miniszterelnök szombaton a Facebook-oldalán.
Egy műszaki meghibásodás miatt a Bilea-vízesés és a Bilea-tó között közlekedő felvonó kabinjaiban rekedt szombaton több turista, de nincsenek veszélyben – közölte a Szeben megyei Salvamont vezetője, Dan Popescu.
Egy sofőr ittasan, egy másik pedig felfüggesztett jogosítvánnyal ült volán mögé szombatra virradóan Hargita megyében. A rendőrök mindkettőjüket feltartóztatták, és büntetőeljárás indult ellenük – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia több régiójára.
A magyarság ügye kiemelt jelentőségű a magyar kormány számára annak ellenére, hogy nincs a nemzetpolitikának külön államtitkára – jelentette ki Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter pénteken a felvidéki Gombaszögön.
Egy ötéves kislány meghalt, édesanyja és egyéves öccse pedig megsérült szombaton az A1-es autópályán, Kereszténysziget (Cristian) közelében, miután felborult az őket szállító személygépkocsi.
Az alapbér 15 százalékának megfelelő pótlékot kaphatnak az egészségügyi intézmények három műszakban dolgozó alkalmazottai – derül ki az új bértörvény pénteken nyilvánosságra hozott, felülvizsgált tervezetéből.
Az új közalkalmazotti bértörvény felülvizsgált tervezete szerint több kategóriában is béren felüli juttatásokat vezetnének be az oktatásban dolgozók számára.
Megkezdődött a beiratkozás a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Gyergyószentmiklósi Kihelyezett Tagozatára. Az itt zajló gazdasági szemléletű oktatás célja olyan szakemberek képzése, akik a földrajzi teret képesek turisztikai szempontból hasznosítani.
Kihallgatták pénteken a legfőbb ügyészségen Dan Tanasăt, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) parlamenti képviselőjét. Az Agerpres hivatalos forrásokra hivatkozó értesülése szerint a politikus ellen közösség elleni uszítás gyanújával vizsgálódnak.
2 hozzászólás