Hirdetés
Hirdetés

Távolságtartók lettek és félnek az emberek – időbe telik, míg újra megtelnek az éttermek

Étteremben. A vendégeknek vissza kell szokniuk a belső terek használatához •  Fotó: Veres Nándor

Étteremben. A vendégeknek vissza kell szokniuk a belső terek használatához

Fotó: Veres Nándor

A járványügyi megszorításokkal kapcsolatos szeptember elsejei lazításoknak köszönhetően a színházak és mozik mellett az éttermek belső terei is kinyithattak, persze korlátozások közepette. A kötelező távolságtartási és járványmegelőzési szabályoknak már első nap több vendéglátó egység is eleget tett a forgalom fellendülése érdekében, ám  volt, ahol nem siették el.

Korpos Attila

2020. szeptember 03., 12:392020. szeptember 03., 12:39

2020. szeptember 03., 12:402020. szeptember 03., 12:40

„A sors hozta úgy, hogy épp a tavaszi bezárások alatt kezdődött el a teljes teraszrész újjáépítése, a júniusi nyitásra pedig megújult arculattal várhattuk a vendégeket” – újságolta megkeresésünkre Izsák Melinda a pozitív oldalt, hozzátéve, akár ötven személyt is ki tudtak szolgálni az új teraszon. A csíkszeredai Royal étterem tulajdonosa elmondta, korábban is leginkább a belső termekben szerveztek kisebb rendezvényeket, ezek elmaradásával a nyári hónapokat pedig valahogy átvészelték. 

„A belső terekre érvényes előírásokkal kapcsolatban onnan informálódtunk, ahonnan tudtunk. Mindenki hozott valami újat, így állt össze, hogy mit hogyan kell csináljunk.

Idézet
Rettentően bosszantó, hogy sem egy hivatalos közlemény, sem egy kompetens személy nem közli egyértelműen és konkrétan az új szabályozásokat” 

– bírálta a valóban szerteágazó és nehezen követhető kormányzati intézkedéseket. Az étterem jelenleg két-két külön bejárattal és illemhellyel várja a vendégeket, megfelelő távolságra vannak elhelyezve az asztalok. Az étterem kisiskolások étkeztetését is ellátta korábban, de egyelőre nem tudnak semmit ennek a folytatásáról. A tulajdonos úgy érzi,

a vendéglátósok és a vendégek egyaránt elszoktak a belső terektől, idegenkedve lépnek be és bizalmatlanok.

Szerinte idő kell, amíg normalizálódhat a koronavírus-járvány okozta feszültség, persze ha nem érkeznek újabb korlátozások. 

Mentőöv lehet

Az ugyancsak csíkszeredai Bulevard étterem esetében a rendelések felvétele csak kiszállítással működött az elmúlt hónapokban, hiszen kevés asztalt és széket tudtak volna megfelelő távolságban elhelyezni. Emiatt is nagyon várták az újranyitást, így már kedden készen álltak a vendégek benti térben történő fogadására. Az asztalok közötti másfél méter távolság, a vendégek utáni fertőtlenítés, az alkalmazottak maszkhasználata, továbbá kézmosása és fertőtlenítése – leginkább ezekre igyekeznek odafigyelni.

Hirdetés

„A terem kihasználtságának felére csökkentése hat asztal használatát eredményezte. Bízunk benne, hogy beindul a forgalom, de mindenképp

Idézet
lassú növekedésre számítunk” 

– közölte lapunkkal az üzletvezető. 

Elvárás van, konkrétum nincs

„A hivatalos szabályozás szeptember elsején reggel jelenik meg, és elvárják, hogy ehhez azonnal alkalmazkodjunk?” – csatlakozott Czink Attila a bosszankodók sorához. A gyergyószentmiklósi Pizza Joe pizzázó tulajdonosa szerint

legalább egy héttel korábban közölni kellett volna a vendéglátó egységek belső tereinek megnyitására vonatkozó szabályokat.

Rámutatott, néhány külső asztallal ők is „végigkínozták” az elmúlt hónapokat, de ők csak szerdán kezdték el átalakítani a belső részt, hiszen eddig nem volt egyértelmű számukra sem, hogy mit hogyan kell csinálni. Kiderült, előreláthatólag harminc százalékkal fog csökkenni az asztalok száma. 

„Nem hiszem, hogy most berobbanna az éttermek forgalma. A hideg miatt majd behúzódnak az emberek, de addigra a terasz forgalma szűnik meg, szóval emelkedésre egyelőre nem számítunk” – érvelt a nehézségekről a tulajdonos. 

Hosszú folyamat

Egy székelyudvarhelyi gyorsétterem tulajdonosa szintén az előírásoknak megfelelően járt el és alakította át a belső teret már keddre. Március óta ők is csak kiszállításos formában tudtak eleget tenni a rendeléseknek, kedden viszont már volt néhány vendégük az egységben. 

„A korábbi nyolcvan személyes befogadóképesség most nagyjából ötvenre csökkent le a két szinten, de biztos vagyok benne, hogy egyelőre nem kell telt házzal számoljunk” – jelezte a tulajdonos. Megemlítette, ők

a rendelés elkészültéig ajándék üdítővel kedveskednek a vendégnek, a minap pedig az egyik vendég azért nem fogadta el, mert akkor le kellett volna vennie a védőmaszkját. 

„Lassú folyamat lesz a visszaszokás: az emberek távolságtartók és félnek” – fogalmazott.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 19., hétfő

Jó hírek a Sapientiáról: doktori iskola, új mesterképzések, folyamatos építkezés

Nyílt napokkal, tudományos konferenciákkal, az elkészült épületek megnyitásával ünnepli a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem a negyedévszázados születésnapját Csíkszeredában, Kolozsváron, Marosvásárhelyen és Sepsiszentgyörgyön is.

Jó hírek a Sapientiáról: doktori iskola, új mesterképzések, folyamatos építkezés
Hirdetés
2026. január 19., hétfő

Szinte naponta fog változni a hőmérséklet a következő időszakban

Gyakori hőmérséklet-ingadozásokra lehet számítani a következő két hétben, január 24. után pedig többfelé várható csapadék – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) január 19. és február 1. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Szinte naponta fog változni a hőmérséklet a következő időszakban
2026. január 19., hétfő

Végeláthatatlan sorban a lovasszánok: új hagyományt teremtettek Felcsíkon – videó

Közel nyolcvan fogat gyűlt össze vasárnap a csíkjenőfalvi húsfeldolgozónál az első felcsíki lovasszán-ünnep megnyitóján, hogy mintegy nyolc kilométert megtéve eljussanak a csíkkarcfalvi közbirtokosság erdei házához.

Végeláthatatlan sorban a lovasszánok: új hagyományt teremtettek Felcsíkon – videó
2026. január 19., hétfő

Kormányválság körvonalazódik: a PSD a távozást fontolgatja

A Szociáldemokrata Párt (PSD) konzultál a tagjaival arról, hogy maradjanak-e kormányon a továbbiakban – nyilatkozta hétfőn az alakulat alelnöke, Lia Olguța Vasilescu.

Kormányválság körvonalazódik: a PSD a távozást fontolgatja
Hirdetés
2026. január 19., hétfő

Spanyolországi vonatbaleset: könnyebben megsérült egy román állampolgár – frissítve

A külügyminisztérium szerint román állampolgárok eddig nem kértek konzuli segítséget Románia külképviseletétől a csaknem 40 halálos áldozatot követelő spanyolországi vonatbaleset nyomán.

Spanyolországi vonatbaleset: könnyebben megsérült egy román állampolgár – frissítve
2026. január 19., hétfő

Földrengéssel indult a hét

A Richter-skála szerint 3-as erősségű földrengés történt hétfőn 9 óra 53 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Földrengéssel indult a hét
Földrengéssel indult a hét
2026. január 19., hétfő

Földrengéssel indult a hét

2026. január 19., hétfő

Székelyföldön is kitart a fagyos idő, éjszaka mínusz 20 fok is lehet

Fagyos időre figyelmeztető újabb riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfőn Románia egész területére.

Székelyföldön is kitart a fagyos idő, éjszaka mínusz 20 fok is lehet
Hirdetés
2026. január 19., hétfő

Több mint nyolcezer embert mentettek meg tavaly a hegyimentők

Tavaly több mint nyolcezer embert mentettek meg a hegyimentő szolgálat munkatársai Romániában, mintegy 450-nel többet, mint az előző évben.

Több mint nyolcezer embert mentettek meg tavaly a hegyimentők
2026. január 18., vasárnap

Hegyimentőt bántalmazott egy férfi egy hóba esett telefon miatt

Hegyimentőt ütött meg egy férfi, miután elégedetlen volt azzal, hogy nem segített megtalálni felesége hóba esett mobiltelefonját.

Hegyimentőt bántalmazott egy férfi egy hóba esett telefon miatt
2026. január 18., vasárnap

Tiszteletbeli polgári címmel tüntetnék ki az ötéves kislányt megmentő vendégmunkást

Javasolni fogja Craiova polgármestere, hogy a város tiszteletbeli polgárává avassák azt az indiai – mint utólag kiderült, nem nepáli – vendégmunkást, aki megmentette a befagyott tóba esett ötéves kislány életét.

Tiszteletbeli polgári címmel tüntetnék ki az ötéves kislányt megmentő vendégmunkást
Hirdetés