
Elkezdődött a betakarítás. Sok helyen gépekkel dolgoznak a munkaerőhiány miatt
Fotó: Veres Nándor
Harminc-negyven százalékkal csökkent tavalyhoz képest az idei burgonyatermés Hargita megyében – nyilatkozta kedden az Agerpres hírügynökségnek a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője.
2021. szeptember 07., 19:462021. szeptember 07., 19:46
2021. szeptember 07., 19:482021. szeptember 07., 19:48
Romfeld Zsolt tájékoztatása szerint a burgonya betakarítása egy hete elkezdődött, és főként a nagytermelőknél halad jó ütemben, ahol ezt a munkát gépek végzik. Hozzátette,
Az igazgató a terméscsökkenést azzal magyarázza, hogy a gumók kialakulásakor, július végén, augusztus elején kevés csapadék hullott. Közlése szerint az ipari felhasználású burgonyából 20–21 tonna termett hektáronként, míg a fogyasztásra szánt, hagyományos fajtákból 28 tonna. „A termés 30–40 százalékkal kisebb a tavalyinál” – mutatott rá Romfeld Zsolt.
Az igazgató elmondta, a burgonya ára egyelőre nem stabilizálódott, az ipari felhasználású krumpliért 1 lejnél kevesebbet, a fogyasztásra szánt terményért 1 lej és 1,10 lej közötti összeget kérnek a termelők. Az árak stabilizálódása szeptember végére várható.
Hargita megyében 2021-ben 7200 hektáron termesztettek burgonyát.
Idén májusban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában, a halálozások száma az 1,8-szorosa volt az élve születésekének – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adataiból.
Raed Arafat csütörtökön megerősítette, hogy a katonai ügyészek zárolták a vagyonát, beleértve a bankszámláit is, abban az ügyben, amelyben több személlyel együtt őt is csempészéssel gyanúsítják egy Nagy-Britanniából beszerzett helikopter ügyében.
A marosvásárhelyi Állomás térre szálltak ki a tűzoltók csütörtökön késő este, ahol vasúti talpfák gyúltak meg.
Homokvihar alakult ki szerdán Eforie tengerparti strandjain, a vízimentők beszámolói szerint a szél nagy erővel fújt a tenger felől. Videót is közzétettek az esetről.
Az oktatási minisztérium hasznos tanácsokat és a felvételi folyamat lépéseit tartalmazó útmutatót tett közzé a középiskolai felvételire jelentkező tanulók számára.
A kormány csütörtökön 20,028 millió lejt utalt ki a költségvetési tartalékalapból fogyatékossággal élő felnőttek bentlakásos központjainak és idősotthonoknak a finanszírozására.
Csak minden negyedik romániai tölti az idei nyári szabadságát külföldön, közülük 65 százalék Görögországot, Bulgáriát, Olaszországot vagy Törökországot jelölte meg úti célként – derül ki egy felméréséből.
Újabb nemzetközi járatot indít a Wizz Air a brassói nemzetközi repülőtérről: november 3-tól közvetlen összeköttetés lesz a spanyolországi Valencia és Brassó között.
Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszter szerint a korábbi kormánykoalíció pártjainak engedniük kell az önérzetükből, amikor a politikai válság megoldásáról tárgyalnak.
szóljon hozzá!