Az Agyagfalva Emlékházat 2019. október 16-án, a Székely Nemzetgyűlés évfordulóján adták át, de állandó nyitvatartását eddig nem sikerült megoldani. Most viszont változatos tárlattal, panorámavetítéssel, napi program szerint várja az érdeklődőket az 1848. október 16-i Székely Nemzetgyűlés helyszínén.
2021. július 26., 12:242021. július 26., 12:24
2021. július 26., 12:542021. július 26., 12:54
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az Agyagfalva Emlékházat 2019. október 16-án, a Székely Nemzetgyűlés évfordulóján adták át, de állandó nyitvatartását eddig nem sikerült megoldani. Most viszont változatos tárlattal, panorámavetítéssel, napi program szerint várja az érdeklődőket az 1848. október 16-i Székely Nemzetgyűlés helyszínén.
2021. július 26., 12:242021. július 26., 12:24
2021. július 26., 12:542021. július 26., 12:54
Fotó: Erdély Bálint Előd
A pandémia kapcsán meghozott szigorító intézkedések miatt tavaly nem lehetett folyamatosan üzemeltetni az emlékházat, csak néhány megbeszélést tartottak ott – nyilatkozta lapunknak Antal István, a létesítményt működtető Agyagfalva 1848 Alapítvány elnöke. Erre csak most, a korlátozások feloldása után kerülhetett sor. Emellett meg kellett várni, hogy a Bethlen Gábor Alap által nyújtott, a fenntartást, két alkalmazott fizetését és a karbantartási munkálatokra fordítandó költségeket fedező támogatás megérkezzen az alapítvány számlájára.
– folytatta az elnök, hozzátéve, hogy jelenleg két alkalmazott van.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Kérdésünkre, hogy az emlékház finanszírozása mennyire megoldható hosszú távon, Antal elmondta, „mivel a magyar kormány rendeletben biztosítja, hogy fenntartási költségekkel is támogatják azokat az intézményeket, amelyek az összefogásról szólnak, meg vagyok győződve, hogy ahogy mostanig támogatták, ezután is fogják”.
Az emlékház létrejöttét Hargita Megye Tanácsa és Bögöz község önkormányzata is támogatta – mondta az alapítvány vezetője, hozzáfűzve, keresik a megoldást a két intézménnyel való további együttműködésre.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ülkei Zoltán bögözi polgármester úgy látja, megoldásokat kell keresni források bevonzására, olyan pályázatok kiírására, amelyekre kulturális tevékenységeket folytató intézmények, alapítványok is tudnának községszinten is jelentkezni. Ezen kívül együtt kell megtalálják annak módját is, hogy az alapítvány fizethesse a saját alkalmazottait.
„Lehet jó szakembert találni, de ehhez a folytonosság ígéretét, a biztos megélhetési lehetőséget kell nyújtani neki” – fogalmazott. Volna lehetőség arra is, hogy önkormányzati alkalmazott dolgozzon ott, mivel azonban a község jelenleg nem tulajdonrészes, ez törvényellenes lenne.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A polgármester azt is elmondta, hogy vannak tervek sportpályák, sportcsarnok építésére az emlékház szomszédságában. „Több lábra kell állítani ezt az egész környezetet, ami vonzaná a látogatókat, ezáltal egyre könnyebbé válna az emlékház élete is,
– mondta Ülkei Zoltán.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az épületben kialakított termekben a székely hadtörténetről, illetve a székely önigazgatás működéséről, az 1848-as agyagfalvi népgyűlésről szóló tárlat látható, a körteremben pedig panorámavetítés tekinthető meg az 1848–49-es forradalom és szabadságharc székelyföldi eseményeiről – tudtuk meg Kápolnási Zsolttól, a tárlat kurátorától. Emellett kialakítottak egy konferenciatermet is, amelynek falait a székely székekben lezajlott forradalmi eseményeket bemutató táblák díszítik. Ugyanitt az agyagfalvi eseményekről összeállított ismeretterjesztő filmet is meg lehet nézni.
– vázolta Kápolnási az emlékház bővítését célzó terveket. Az emlékház naponta 10 és 18 óra között látogatható.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!