
A felszolgált ételek tápértékére vonatkozó információk továbbra is hiányoznak sok étterem étlapjáról
Fotó: Erdély Bálint Előd
Már másfél éve érvénybe lépett az éttermi étlapokra vonatkozó fogyasztóvédelmi szabályozás, amely kötelezővé teszi, hogy a felhasznált összetevők mellett az adalékanyagok listáját és az ételek tápértékére vonatkozó információkat is tüntessék fel azokon, ám Hargita megyében a közétkeztetési egységek egy része azóta sem tett eleget a kötelezettségnek.
2024. augusztus 21., 21:062024. augusztus 21., 21:06
Az étlapokon feltüntetett információk bővítésére vonatkozó szabályozás 2022 őszén jelent meg, és eredetileg az év decemberében kellett volna érvénybe lépjen, ám ezt elhalasztották, így végül 2023. március közepétől vált kötelezővé a tájékoztatási szigorítás. A törvény értelmében
Ezeket az információkat közvetlenül az értékesítés helyén kell megjelentetni, tehát házhoz rendelés esetén a honlapon, és a fogyasztó a rendelés befejezése előtt meg kell kapja ezeket az információkat.
Fotó: Pixabay
Noha a fogyasztóvédelmi rendelet már másfél éve érvénybe lépett, Hargita megyében a közétkeztetési egységek egy része azóta sem bővítette az étlapon feltüntetett információkat, vagy ha igen, akkor nem megfelelően. Pedig a szabályozás elvárásainak nem nehéz eleget tenni.
A fogyasztóvédelem ellenőrzésekbe kezdett a közétkeztetési egységekben, és amint arról Laurențiu Moldovan, a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetője a Székelyhont tájékoztatta, elérheti a 20 százalékot azoknak az egységeknek az aránya, amelyekben egyáltalán nem tettek eleget az említett kötelezettségnek.
Ugyanakkor csak az éttermek, vendéglők, fast foodok, büfék, étkezdék mintegy felénél felel meg minden az elvárásoknak, ugyanis
„Most már nem az van, hogy elnézőek vagyunk, mert ez már majdnem egy kétéves történet. Most a mulasztásért büntetéseket kapnak” – mondta a megyei fogyasztóvédelmi felügyelőség vezetője.
Hozzáfűzte azonban azt is, hogy mivel sok egységben még mindig arra hivatkoznak, hogy nem tudják, pontosan mit kell tenniük, ezért megelőzhetik a bírságot, ha a szakhatóságnál segítséget kérnek a hiányosságok pótlása érdekében.
– fogalmazott.
Ugyanakkor a fogyasztóvédelem honlapján is elérhető egy útmutató a szükséges teendőkről, az interneten pedig már vannak jól használható alkalmazások az ételek tápértékének a meghatározására – sorolta a lehetőségeket Laurențiu Moldovan.
– ez is megoldást jelenthet, és jobb egy ilyen szolgáltatásért fizetni, mint a fogyasztóvédelemnek a hiányosságokért. A megyei fogyasztóvédelmi felügyelőség viszont természetesen ingyen ad tájékoztatást a szükséges teendőkről az érdekelteknek – közölte a szakhatóság megyei képviselője.
Fotó: Veres Nándor
A fogyasztóvédelemnél egyébként nem csak az ellenőrzések során tapasztalták, hogy a tápérték, az összetevők és allergének feltüntetését tekintve komoly hiányosságok vannak a közétkeztetési egységekben, hanem erre vonatkozó lakossági panaszokat is kaptak – nem sokat ugyan, de kaptak –, tudtuk meg Laurențiu Moldovantól. A szankciókat illetően a megyei fogyasztóvédelem vezetője elmondta,
és a problémát nem oldják meg a szakhatóság által megadott határidőn belül, akkor újabb pénzbüntetést kapnak, de átmenetileg akár az egység működését is felfüggeszthetik.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!