
Túl sok a bürokratikus feladata egy tanárnak. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Már több mint ezer tanár aláírta azt a petíciót, amelyben arra kérik az oktatási minisztériumot, hogy a diákok szociális ösztöndíjait a helyi szociális osztályok kezeljék, ne az iskolai alkalmazottak, akiknek nincs is erre kompetenciájuk.
2024. november 11., 15:182024. november 11., 15:18
Ahelyett, hogy a tanulók oktatására és a tanórákra való felkészülésre összpontosítanának, a tanároknak a bürokráciával kell foglalkozniuk, ráadásul nem is szakértői a területnek – adtak hangot a tanügyi szakszervezetek felháborodásuknak egy peticíóban, amelyet az oktatási szaktárcának címeztek.
Iskolakezdés elején minden évben meghirdeti a minisztérium a szociális ösztöndíjakat, amelyekre komoly dossziét kell összeállítaniuk a szülőknek:
A Spiru Haret és a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI) is iskolakezdés óta tárgyal az oktatási minisztériummal, és közösen készítik azt a petíciót, amelyben arra kérik a szaktárcát, hogy
Leterhelő egy tanár számára
„Ez a legleterhelőbb dolog a tanárok számára, mert olyanokkal kell foglalkozniuk, amelyre nincs rálátásuk. Például a betegségek után járó ösztöndíjak esetében az iskolai alkalmazott kell eldöntse, hogy kaphat vagy nem ösztöndíjat a gyerek. De milyen kompetenciája van egy pedagógusnak vagy iskolai alkalmazottnak arra, hogy eldöntse ezt? Olyan bizottságok kellene döntést hozzanak ebben, amelyek kompetensek ebben ” – részletezte Molnár Zoltán, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) Maros megyei elnöke.
Hozzátette, ugyanez a helyzet a szociális ösztöndíjakkal is, amely a szülők keresetéhez kötött, és bizonyos kompetenciákat igényelne, hogy az intézmények által kiadott dokumentumokból értelmezni tudja a szülők jövedelmét, részjövedelmét egy iskolai alkalmazott.
Sok esetben a tanárok kell kitöltsék a kérelmeket is
– teszi fel joggal a kérdéseket a szakszervezet megyei vezetője.
Az iskola dönteni tud a tanulmányokkal kapcsolatos ösztöndíjak odaítéléséről, de a többi ösztöndíj kezelése nem az ő hatásköre lenne. Sok esetben maguk a tanárok kell kitöltsék a kérelmeket is, hiszen vannak szülők, akik még írni-olvasni sem tudnak, majd ezután szintén a tanárnak kell leellenőriznie a jövedelmeket az adóhatóság oldalán.
– adott hangot véleményének Molnár Zoltán, aki szerint az iskola csak egy igazolást kellene adjon, hogy a gyerek jár iskolába és mennyi hiányzása van, a többi a szociális osztályok feladata lenne.
Folyamatban vannak a megbeszélések ezzel kapcsolatban, de egyelőre még nem tudnak megoldást találni a problémára az oktatási minisztériumban – tette hozzá a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) Maros megyei elnöke.
Egy sofőr ittasan, egy másik pedig felfüggesztett jogosítvánnyal ült volán mögé szombatra virradóan Hargita megyében. A rendőrök mindkettőjüket feltartóztatták, és büntetőeljárás indult ellenük – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia több régiójára.
A magyarság ügye kiemelt jelentőségű a magyar kormány számára annak ellenére, hogy nincs a nemzetpolitikának külön államtitkára – jelentette ki Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter pénteken a felvidéki Gombaszögön.
Egy ötéves kislány meghalt, édesanyja és egyéves öccse pedig megsérült szombaton az A1-es autópályán, Kereszténysziget (Cristian) közelében, miután felborult az őket szállító személygépkocsi.
Az alapbér 15 százalékának megfelelő pótlékot kaphatnak az egészségügyi intézmények három műszakban dolgozó alkalmazottai – derül ki az új bértörvény pénteken nyilvánosságra hozott, felülvizsgált tervezetéből.
Az új közalkalmazotti bértörvény felülvizsgált tervezete szerint több kategóriában is béren felüli juttatásokat vezetnének be az oktatásban dolgozók számára.
Megkezdődött a beiratkozás a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Gyergyószentmiklósi Kihelyezett Tagozatára. Az itt zajló gazdasági szemléletű oktatás célja olyan szakemberek képzése, akik a földrajzi teret képesek turisztikai szempontból hasznosítani.
Kihallgatták pénteken a legfőbb ügyészségen Dan Tanasăt, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) parlamenti képviselőjét. Az Agerpres hivatalos forrásokra hivatkozó értesülése szerint a politikus ellen közösség elleni uszítás gyanújával vizsgálódnak.
Közzétették pénteken a munkaügyi minisztérium honlapján a közalkalmazotti bértörvény tervezetének új, felülvizsgált változatát.
Olyan hamis weboldalak jelentek meg, amelyek a Ghișeul.ro felületét utánozzák, és személyes adatokat, valamint bankkártya-adatokat próbálnak megszerezni – figyelmeztet a Nemzeti Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
szóljon hozzá!