
A támogatás kártyára érkezik, és tanszerekre, illetve ruházatra költhető kizárólag
Fotó: Veres Nándor
Alig kezdődött meg a tanév, már le is jár az 500 lejes tanszertámogatás igénylési határideje: bár eredetileg szeptember 23-áig kellett volna a megyei tanfelügyelőségeknek összegyűjteniük a támogatottak listáját, Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter már szeptember 9-én szeretné megkapni a listákat. A nagyon rövid határidő mellett több bürokratikus akadályba is ütköznek a támogatást igénylő szülők.
2022. szeptember 08., 17:502022. szeptember 08., 17:50
2022. szeptember 08., 18:522022. szeptember 08., 18:52
A kormány a 2022–2023-as tanévben is 500 lejes egyszeri juttatással támogatja a nehéz helyzetben lévő családokat. Az elektronikus kártyára utalt juttatásból a gyerekek tanszerei, ruházati cikkei vásárolhatók meg, és az egyik szülőnek kell igényelnie. Az 500 lejes tanszervásárlási segélyt áprilisban kaphatták meg először a nehéz anyagi körülmények között élő tanulók, a pótlékot kártyán kapták meg, és kizárólag taneszközökre és tanfelszerelésre költhették el. A szociális támogatási program költségeit európai uniós alapokból fedezik.
Az európai beruházások minisztériuma adatai szerint idén mintegy 300 ezer gyerek lehet jogosult az 500 lejes segélyre. A támogatásról fontos tudni, hogy
A kérelmeket a tanuló életkorától függően vagy az önkormányzatokhoz (óvodások esetében) vagy annak az oktatási egységnek a titkárságára kell benyújtani, ahová a tanuló beiratkozott. A kiírás szerint az igényléshez mindössze a 2022. júliusi jövedelembizonylatot kell csatolniuk, de ezt azoknak is meg kell tenniük, akiknek a gyereke már tavaly is részesült a támogatásban. Az összeget szeptember folyamán kapják meg azok a diákok, akik már rendelkeznek kártyával. Az új jogosultak október folyamán jutnak hozzá a kártyához, a pénz ezek után kerül rá.
Bár eredetileg szeptember 23-áig kellett volna a megyei tanfelügyelőségek összegyűjtsék a támogatottak listáját, Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter már szeptember 9-én szerette volna megkapni a listákat, mondván, hogy akkor annál hamarabb tudják utalni a pénzt. A szeptember 9-ei határidő azonban rövidnek bizonyul, sokan egyszerűen nem tudták összeszedni a papírokat.
S hogy milyen papírokat nem tudtak összeszedni, ha az igényléshez mindössze a 2022. júliusi jövedelembizonylatot kell csatolniuk? Koreck Mária, a marosvásárhelyi Divers Egyesület elnöke – aki a Város segít projektjük keretében többek közt a tanszertámogatási igénylésben is segíti a rászorulókat – a Székelyhonnak elmondta, hogy egyes iskolák közjegyzői igazolást kérnek a szülőktől arra vonatkozóan, hogy nincs jövedelmük, sőt közjegyzői nyilatkozatot kérnek az egyedülálló kérelmező szülőtől arra vonatkozóan is, hogy nem lépett új házasságra.
A júliusi jövedelemigazolás kellene az igényléshez, de sokan elhagyták azt a cetlit, ami igazolta, hogy mennyi munkanélküli segélyt kaptak, vagy mennyi szociális támogatást, így egyik hivataltól járnak a másikba, hogy mindegyikről igazolást szerezzenek, s sajnos van, aki csak 30 napra ad igazolást. Az adóügyi hivatal is 3-5 napra adta ki eddig az igazolást arról, hogy mennyi volt valakinek a júliusi jövedelme, a megnövekedett kérések miatt azonban a szerdai kérésre már csak egy hét múlva ígértek igazolást.
– sérelmezi az eljárást Koreck Mária, aki felhívja a figyelmet, hogy
Néhány tanintézményben azonban a miniszter nyilatkozata után is ragaszkodnak a közjegyzői nyilatkozathoz.
Van érdeklődés a tanszertámogatás iránt, de van gond is – mondta a Székelyhonnak Nagy Ibolya, a marosvásárhelyi Nicolae Bălcescu Általános Iskola igazgatója. Az egyik nagy probléma, hogy rövid az igénylési idő, ők szeptember 5-étől 9-éig gyűjthetik be a kérelmeket, vagyis egy szűk hetük van az érdeklődőknek, hogy összegyűjtsék a papírokat, ráadásul – mutat rá az igazgató – az adóügyi hivatal sem ad ki ilyen gyorsan igazolásokat. Az iskolaigazgató elmondta, ők eddig kérték az igénylőktől, hogy közjegyzői hivatalos nyilatkozatot hozzanak arról, hogy nincsen jövedelmük, mert úgy gondolták, hogy nem elég a saját felelősségre tett nyilatkozat, miután sokan hamis nyilatkozatokat tesznek.
– teszi fel a kérdést az igazgatónő. Hozzátette, olvasták a sajtóban, hogy a miniszter azt kéri tőlük, hogy ne kérjenek közjegyzői nyilatkozatokat, mert a minisztériumi határozatban az nincs benne. Elismeri, tényleg nincs benne, ők azonban tartottak a felelősségre vonástól a hamis nyilatkozatok miatt.
Egyébként nagyon sok az érdeklődő, még meg sem kezdődött a tanév, de egyesek már az igénylés mikéntjéről érdeklődtek, igaz a rövid határidő a türelmetleneket igazolja, miután sokan fognak ezúttal is lemaradni az 500 lejes segítségről.
Medve jelenléte miatt figyelmeztették Felsőboldogfalva lakóit vasárnap délután. Az egyik helyi lakos autóból le is fotózta a településre betévedő nagyvadat.
Romániának egy állandó energetikai és logisztikai válságkezelő központra, egy országos energiabiztonsági diszpécserszolgáltra lenne szüksége, nem eseti válságülésekre, hogy ne érje felkészületlenül egy esetleges „olajvihar” – véli az AEI elnöke.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a szavazatok 34 százalékával nyerne, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat; a Szociáldemokrata Párt (PSD) támogatottsága 23, a Nemzeti Liberális Párté (PNL) 21 százalékos.
Tarr Zoltán, a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter a fehéregyházi látogatás után beszélt a Székelyhonnak az erdélyi fogadtatásról, valamint arról, hogyan alakul át átláthatóbbá a határon túli magyar támogatások rendszere.
Tavaly a kiadásaikat jövedelmükből fedező romániai háztartások alig 29,4 százaléka engedhetett meg magának egy egyhetes üdülést az otthonától távol, szemben a 2024-ben jegyzett 26,6 százalékkal.
Megnyitották vasárnap a fehéregyházi Petőfi Sándor Emlékhely új állandó kiállítását. Ekkor jártak először hivatalos látogatáson Erdélyben az új magyar kormány képviselői: Tarr Zoltán miniszter, valamint Kalla Zsuzsa államtitkár-helyettes.
Egy tucat halálos baleset volt tavaly a Maros és Hargita megyén is áthaladó 15-ös országúton, így a közlekedésügyi rendőrök vasárnap is razziáznak ezen az útszakaszon.
Két személygépkocsi ütközött össze vasárnap délután a Kovászna megyei Hídvég településen, a helyszín közelében fogalomkorlátozásra kell számítani.
Alkoholos befolyásoltság alatt vezetett több sofőrt a hétvégén Hargita megyében, a rendőrség bűncselekmény elkövetése miatt indított eljárás ellenük.
Az ukrajnai háború kezdetétől 33 esetben sértették meg orosz drónok Románia légterét – közölte vasárnap a védelmi minisztérium.
szóljon hozzá!