
Képünk illusztráció
Fotó: Bekecs Néptáncszínház
A Bekecs Néptáncszínház bemutatja Forrás című előadását Csíkszeredában, a Városi Művelődési Házban február 7-én 19 órától, a Hargita Székely Néptáncszínház szervezésében.
2025. január 29., 08:302025. január 29., 08:30
Az Orza Călin rendezte Forrás című néptáncszínházi előadás az Ifjú Bekecs Néptáncegyüttes közreműködésével készült, szintén Orza Călin és Mészáros Zoltán koreografálásával.
„Az erdő mélyi tiszta forrás nem csak a vizek feltörési, felszínre kerülési pontját jelenti, hanem egy metaforikus jelentéssel is bővült: ma már a romlatlan, sallangmentes, hagyományos népi kultúrával rokonértelmű. A folyók nem csupán elválasztják, hanem össze is kötik egymással a partjukon élő népeket, nemzetiségeket közös táncalkalmakra, ünnepségekre teremtve lehetőséget. Minden nép a maga nyelvén énekli meg a víz testet-lelket frissítő hatását. Az előadásban látható táncok sora a közös forrástól indulva, az Erdélyben élő nemzetiségek által hosszú évszázadokon át megőrzött tánckultúra értékes lenyomatait követi” – olvasható az előadásról, a Hargita Székely Néptáncszínház sajtószolgálata által küldött közleményben.
Az előadás zenei szerkesztői Tókos Csongor-Attila és Vajas Albert.
A teljes értékű jegy 30 lej, a diák- és nyugdíjas jegy, valamint a felnőtt csoportos jegy (tíz főtől) 20 lej, míg a gyerek csoportos jegy (tíz főtől) 10 lejbe kerül.
A jegyek elérhetőek a bileta.ro oldalon, a Csíki Mozi épületében található Hargita Népe ügyfélszolgálaton, illetve előadás előtt egy órával a helyszínen is kaphatóak.
A kulturális minisztérium felvette a szombaton a 79. Cannes-i Filmfesztiválon Arany Pálmával díjazott Fjord című filmet azon stratégiai kulturális projektek listájára, amelyek finanszírozásban részesülnek az Oscar-díjra való jelöléshez.
A háborút nem egy szuperhatalom nyeri meg, hanem a mindenható szeretet, az emberiséget a nyomortól nem a megszámolhatatlan gazdagság, hanem a szeretet kifogyhatatlan ajándéka szabadítja meg – mondta XIV. Leó pápa a vatikáni Szent Péter-bazilikában.
Körülbelül 100 métert zuhant a Bucsecs-hegységben az a két turista, akiket a hegyimentőknek végül sikerült megmenteniük vasárnap.
A Richter-skála szerint 3,5-ös erősségű földrengés történt vasárnap 5 óra 2 perckor Vrancea megyében.
Heves vita bontakozott ki a gyimesbükki Rákóczi-vár felújítása körül, miután Dan Tanasă AUR-os parlamenti képviselő bírálni kezdte a beruházást, illetve annak állami finanszírozását
A Cristian Mungiu rendezésében készült Fjord című, Norvégiában játszódó filmnek ítélte szombat este az Arany Pálmát a zsűri a 79. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Felemelő és feltöltő az az összetartozás és szeretet, ami csak itt tapasztalható meg – vélik a zarándokok, akiket arról kérdeztünk, miért látogatnak évről évre a Nagy- és Kissomlyó-hegy közötti nyeregbe, a Hármashalom-oltárhoz pünkösdkor.
Az összmagyarság ünnepe, tízezrek találkozási pontja, „hazatérés” és még sorolhatnánk a csíksomlyói búcsú jelzőit. Újabb fotós összeállításunkban ezúttal a csíksomlyói búcsú arcait mutatjuk, akiken megakadt a fotósaink szeme és lencséje.
A búcsújárás elengedhetetlen kellékei a feszületek, zászlók, egyházi jelképek, amik tájékozódási pontként is szolgálnak a több százezres tömegben. Fotósaink képein mutatjuk az idei búcsú legszembetűnőbbjeit.
Az idei pünkösdszombaton is kegyes, sőt „túl kegyes” volt az időjárás a zarándokhoz, akik tűző napsütésben, nyárias melegben vehettek részt a búcsús szentmisén, Csíksomlyón. Fotókon mutatjuk.
szóljon hozzá!