
Hargita megyében a potenciális jogosultak száma 1333, ők 7030 hektáron termesztenek őszi gabonát, így összesen 703 ezer euróra számíthatnak. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Hektáronként 100 eurós közvetlen támogatást kapnak az őszigabona-termesztők a mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökségtől (APIA). Az Ukrajnában zajló háború negatív gazdasági következményeinek ellensúlyozására biztosított juttatás már igényelhető az intézménynél.
2024. február 07., 11:092024. február 07., 11:09
Az őszi gabonafélékkel országszerte bevetett földek összterülete alapján 243 millió eurós költségvetést különítettek el az új támogatásra.
– tudtuk meg Haschi Andrástól, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetőjétől.
Nyolc gabonafajta termesztésére igényelhető támogatás: őszi búzára, őszi árpára, tritikáléra, zabra, durumbúzára, rozsra, őszi sörárpára és repcére.
– sorolta az adatokat Haschi András, hozzáfűzve, az érintettek jórészt őszi búzát és tritikálét termesztenek.
A támogatás március 8-ig igényelhető az APIA-kirendeltségeken. Hargita megyében egyelőre nem tapasztaltak nagy érdeklődést a gazdák részéről a mezőgazdasági és kifizetési ügynökségen. Ahogy az lenni szokott, sokan valószínűleg ezúttal is halogatják a kérelem leadását, ám ezt megelőzendő „vesszük a telefont, és kezdjük hívogatni a gazdákat” – fogalmazott a megyei mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség vezetője.
Ha megváltozott a bankszámlájuk, akkor egy bankszámla-igazolást is mellékelniük kell a kérelemhez, ám egyébként még igazolás sem szükséges – mondta az igénylésről Haschi András.
A 100 eurós hektáronkénti támogatásokat az állami költségvetésből folyósítják a gazdáknak a mezőgazdasági minisztérium költségvetésén keresztül, a juttatások összegét 4,9334 lej/euró árfolyamon számítják ki. A vonatkozó szabályozás értelmében a támogatást legkésőbb június 30-ig megkapják a jogosultak.
Huszonöt kutyát találtak a hatóságok egy bukaresti, negyedik kerületi tömbházlakásban – tájékoztatott szerdán a kóbor kutyákkal foglalkozó állatvédelmi felügyelet (ASPA).
Megérkeztek a próbaérettségi eredményei: Maros megyében a vizsgázók valamivel több mint fele átment, míg Háromszéken a részvétel hiányosságai torzítják az összképet. Hargita megyében nem készült nyilvános összesítés.
Telefonon tárgyalt szerdán Ilie Bolojan kormányfő Magyarország megválasztott miniszterelnökével, Magyar Péterrel.
Óránként 224 kilométeres sebességgel vezető 21 éves sofőrt füleltek le a közlekedési rendőrök az A1-es autópálya Râmnicu Vâlcea és Déva közötti szakaszán, ahol a megengedett sebességhatár 130 km/óra – tájékoztatott szerdán a Hunyad megyei rendőrség.
Jóváhagyta szerdán a pénzügyminisztérium a nyugdíjasoknak szánt gyógykezelési jegyek odaítélését szabályozó tervezetet.
A szociális felügyelők márciusban országszerte 745 ellenőrzést végeztek, és 41 bírságot, illetve figyelmeztetést szabtak ki, összesen 282 ezer lej értékben a szociális ellátás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
A közalkalmazottak bére a készülő új törvény szerint egy olyan mechanizmus alapján emelkedne, amelyet a munkaügyi és a pénzügyminisztérium határozna meg a gazdasági növekedés, az infláció és a költségvetési mozgástér figyelembevételével.
Mintegy 44 millió lej jut idén a háromszéki önkormányzatok költségvetésének kiegyensúlyozására. A keretösszeget a polgármesterekkel való egyeztetés után osztotta el a megyei tanács úgy, hogy minden község kapjon legalább 200 ezer lejt.
Előzetes letartóztatásba helyeztek egy 46 éves Arad megyei férfit, aki a nyomozók szerint két éven át szexuális erőszakot követett el élettársa kislánya ellen.
1 hozzászólás