
A támogatásra jogosult gazdák nem egyszerre kapják meg a juttatások előlegeit, és sokan türelmetlenek azok közül, akik még nem kerültek sorra. Képünk illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
Nem akadtak el a pénzek a bankokban, és nem történt változás az előző évekhez képest az idei mezőgazdasági támogatáselőlegek kiutalását illetően, folyamatosan érkezik a gazdák számlájára a pénz – mondta el a Székelyhonnak az APIA Hargita megyei igazgatója, akitől az országszerte felmerült panaszok miatt érdeklődtünk a kifizetések helyzetéről.
2023. november 07., 07:492023. november 07., 07:49
Akárcsak az előző években, idén is elkezdődött október 16-án az egységes mezőgazdasági támogatások előlegeinek kiutalása a gazdáknak, ám országszerte
A jogosultak Facebook-csoportokban egymástól érdeklődnek arról, hogy valaki az adott megyében megkapta-e már az idei támogatáselőleget, amire leggyakrabban bosszús, nemleges válaszokat írnak be, bár az elmúlt hétvégén már néhány pozitív hozzászólást is lehetett olvasni ezen bejegyzések mellett.
Ez persze nem ad valós képet az aktuális helyzetről, hiszen jó eséllyel azok látogatják leggyakrabban ezeket a csoportokat a közösségi hálón, akik még nem kapták meg az előleget, ezért a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) igazgatójától érdeklődtünk a kifizetések felől.
Haschi András kérdésünkre elmondta,
azóta folyamatosak az átutalások, és az ügynökség is naponta küldi az APIA központjába az újabb, több száz gazdát lajstromozó kifizetési listákat.
A támogatásra jogosult gazdák nem egyszerre kapják meg a juttatások előlegeit, és Haschi András szerint ez lehet a magyarázat a panaszokra.
– fogalmazott. Ugyanakkor emlékeztetett arra is, hogy a teljes folyamat időigényes: „lehet, hogy mi ma elküldjük a listát, de Bukarestben csak egy hét múlva jutnak oda, hogy fizetési meghagyást (ordin de plată) készítsenek, hogy átutalhassák a pénzt”.
hiszen a megyéből elküldött listákat az APIA központjában fel kell dolgozniuk, de még az is három napba telik, hogy a fizetési meghagyás alapján a kincstárból átkerüljön a pénz ahhoz a kereskedelmi bankhoz, amelynél a bankszámlája van az előleg jogosultjának – magyarázta a megyei mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség vezetője.
Haschi András ugyanakkor kérdésünkre válaszolva azt is elmondta, az elmúlt évekhez képest semmi változás nem történt az előlegek kiutalását illetően,
„Senki ne izguljon, lassanként mindenki megkapja a pénzt” – tette hozzá.
A jogosultaknak a kétharmada már felkerült a listákra
A Hargita megyei APIA-nál egyébként közel 8500 gazda esetében indították el a kifizetési folyamatot az előlegek folyósítására meghatározott időszak kezdetén, és ez a szám mostanra 15 500-ra nőtt. A megyében összesen mintegy 25 ezer gazda jogosult idén különféle mezőgazdasági támogatásokra. Előlegként az alaptámogatások 70 százalékát folyósítja az APIA a gazdáknak, az agrárkörnyezet-gazdálkodási támogatási csomagoknak pedig a 85 százalékát. Azonban – amint az Haschi András már korábban elmondta – nem biztos, hogy minden gazda kap majd előleget: azok, akik valamilyen oknál fogva nem kerülnek sorra november végéig, már a teljes támogatási összeget várhatják, hiszen december elsején elkezdődik az elszámolások időszaka.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
szóljon hozzá!