Szívesen mutatják meg táncaikat a menaságiak a Csűrdöngölő néptánctalálkozón
Igény van Csíkmenaságon a néptáncoktatásra, a településen az elmúlt évtizedekben rövid megszakítással ugyan, de folyamatos volt az oktatás – magyarázta Kopacz László Edwárd, a csoport vezetője, amikor felkerestük, hogy bemutassa a menasági táncosokat.
2018. július 01., 14:392018. július 01., 14:39
2018. június 29., 15:512018. június 29., 15:51
A menasági gyermek néptánccsoport 2013-ban alakult újra, és nagy szerepe volt ebben a helyi iskola pedagógusainak, valamint a szülőknek is, akiknek a támogatásával működni tud a csoport.
– fogalmazott Kopacz László Edwárd csoportvezető. Mint mondta, igazi csapatként működnek. Kezdetben nagy volt a lelkesedés, két próbát is tartottak hetente, az utóbbi évben heti egy alkalommal ropják az iskola tornatermében.
Kezdetben ugyanakkor három korosztály is járt, az elemi osztályosok, a „sűdők”, azaz V–VIII. osztályosok, valamint a nagyok. Most két korosztály jár a próbákra rendszeresen, remélik, hogy jövő tanévben sikerül két csoportot indítani. A gyerekeket Hozó Levente és Gábor Dénes oktatják a táncokra, a kicsik moldvai és gyimesi táncokat tanulják, a nagyobbak aztán fokozatosan más vidékek táncaiba is belekóstolnak. Részt szoktak venni a csíkszeredai Csűrdöngölő gyermek- és ifjúsági néptánctalálkozón, az Ezer Székely Leány Napján, valamint a községi, azaz csíkszentgyörgyi falunapokon is fellépnek, és egész estés műsorral is megörvendeztették a falubelieket. Voltak már távolabb is, testvértelepülésükre, a magyarországi Felcsútra vitték el táncaikat.
Szülői támogatás
Az, hogy a csoport működni tud, a gyerekek szüleinek is köszönhető, hisz ők segítik anyagilag a tevékenységet. „Kell a szülői támogatás mindenféleképp, mert a gyerkőcök igyekeznek a kényelmesebb utat választani. A szülők tartják fent a csoportot, ami nem is baj, mert ha anyagilag hozzájárulnak, nagyobb felelősséggel kezelik a működését. Most egy lakodalomban is látható, hogy nem autodidakta módon tanultak meg táncolni a fiatalok”– hangsúlyozta Kopacz. Van olyan is, aki hivatásos táncos lett az előző csoport tagjai közül: Csedő Kingát a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes táncosai között találjuk. De Menaságnak „énekes pacsirtája” is van, Bartalis Hajnalka első komolyabb szereplése 2010-ben volt a Menaságra repülj című dokumentumfilmben, azóta számos helyi és országos népdalversenyen vett részt és ért el kiváló eredményeket. Fellépései alkalmával főként alcsíki, menasági és kászoni dalokat énekel, Györfi Erzsébet tanítványaként.
Kopacz László Edwárd úgy véli, a néptánccsoport működése nemcsak az oktatásról szól, hanem a közösség megéléséről is.
– összegzett a csoport vezetője.
A néptánccsoport tagjai
Adorján Abigél, Adorján Bencze, Bándi Viola, Borbély Boglárka, Borbély Dávid, Borbély Katinka, Daró Dorka, Ferencz Sára, Fülöp Ádám, György Bálint, Gyújtó Orsolya, István Attila, Jakab Anna, Jakab Nóra, Keresztes Szabolcs, Lakatos Kristóf, László István, László Kriszta, Magyar Anna, Magyar Dorottya, Magyar Kristóf, Mihály Nóra, Molnár Riana, Péterfi Izabella, Szilágyi Norbert, Tankó Bence, Magyar Abigél, Bándi Andrea, Bartalis Hajnalka, Csiszer Hunor, Dénes Roland, Ferencz Edina, Ferencz Jácinta, Jakab Anasztázia, Jakab Andrea, Jakab Mária, Jakab Nóra, János Előd, Kristó Xaver, Lakatos Levente, Márton Szabolcs, Pál Brigitta, Tankó Csanád, Fülöp Kincső, Lacz Előd, Lacz Elvira.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!