
Fotó: Bod Péter Megyei Könyvtár
December 15-én, pénteken 17 órától a Holnaptól tegnapig. Benedek Tibor háborús naplója című könyvet mutatják be a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron termében. A kisbaconi Benedek család egyik tagja saját élményein, szűrőjén keresztül mutatja be a második világháború frontján zajló eseményeket.
2023. december 15., 08:082023. december 15., 08:08
A hadtörténeti jelentőséggel bíró eredeti kéziratot három generáción át őrizték gondosan az örökösök. Általa az olvasó rálátást nyerhet a második világháború egyes frontszakaszain 1944 szeptembere és 1945 augusztusa között zajló eseményekre.
Benedek Huszár Tibor, a 9. hadtest parancsnoksága alá rendelt 9. utász század egykori hadapródőrmestere napról napra kalauzolja végig az olvasót a különböző helyszíneken, országrészeken, országokon, ahol éppen dúltak a harcok.
Emellett arról is készített feljegyzést, hogy munkatáborba kerülésük során kikkel volt együtt szabadulásukig. A szovjetek lágeréből már eleve betegen tért haza, amire a kommunista halatom zaklatása még rátett egy lapáttal, így viszonylag korán elhunyt, még mielőtt az unokája, a naplót jogutódként sajtó alá rendező, marosvásárhelyi Benedek Huszár Botond őt megismerhette volna.
Az emlékiratot Berekméri Árpád Róbert előtanulmánya és Király István utószava tudományos kiegészítésekként támasztják alá. A bemutatón a szerző unokájával Király István, a helyszínen is megvásárolható kötetet megjelentető marosvásárhelyi Mentor Könyvek Kiadó vezetője beszélget.
A könyvet december 16-án, szombaton 19 órától a baróti művelődési ház Bodosi Dániel-termében az erdővidéki olvasókkal is megismertetik. Itt a fentebb említettek mellett a sepsiszentgyörgyi Benedek Farkas Péter, a szerző fia is jelen lesz, a házigazda szerepét Demeter Zoltán művelődésszervező tölti be. Másnap, december 17-én Kisbaconban tartanak könyvbemutatót.
Erősödött pénteken a román deviza az euróhoz képest, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,37 banival (0,07 százalékkal) 5,2353 lejre csökkent a csütörtöki 5,2390 lejről.
Tavaly a legalább tíz embert foglalkoztató európai uniós vállalkozások közel kétharmada (63,6 százaléka) használt valamilyen közösségi oldalt; Románia a sereghajtók közé tartozik e tekintetben.
Több mint háromszáz éves tölgy terebélyesedik a székelyudvarhelyi szovjet síremlék közelében, amely a város legidősebb élő fájának számít. Szakemberek vizsgálatokat végeznek, majd tervet dolgoznak ki a fa életének meghosszabbítására.
Megnyílt pénteken a forgalom előtt a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vizesés közötti szakasza – jelentette be a brassói regionális útigazgatóság szóvivője, Elekes Róbert. A magashegyi úton 7 és 21 óra között lehet közlekedni.
A bukaresti ügyészség pénteken 60 napra hatósági felügyelet alá helyezte Makaveli néven ismert Alexandru Zidarut.
Az idei első negyedévben 11 876 lakást adtak használatba Romániában, 914-gyel kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adataiból.
A Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători) péntektől szeptember elejéig közvetlen összeköttetést biztosít a tengerpart és az ország főbb régiói között.
Márciushoz képest áprilisban 95 lejjel (1,6 százalékkal) 5843 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A tűzoltók 15 megye 28 településén és Bukarestben is nagy erőkkel dolgozgtak az elmúlt 24 órában, a csütörtöki vihar okozta károk eltakarításán.
szóljon hozzá!