Nyáron még pezsgett, őszre azonban alaposan megcsappant a vendégek száma Szovátán. A vendéglátósok folyamatosan a járványügyi intézkedésekhez kell igazodjanak
Fotó: Kintzel Anna
Tanácstalanság és állandó alkalmazkodókészség jellemezte idén nyáron a szovátai vendéglátósokat és a turistákat is. A koronavírus és a vele járó egészségügyi előírások betartása részben költséges volt, részben korlátozásokhoz vezetett. Két népszerű vendéglátó-ipari egység képviselői számoltak be érdeklődésünkre az elmúlt idényről és arról, hogy mire számítanak az elkövetkezőkben.
2020. október 25., 09:342020. október 25., 09:34
2020. október 25., 11:152020. október 25., 11:15
Nyáron nagy volt a sürgés forgás Szovátán, bár elmaradtak a magyarországi és külföldi vendégek, de a hazai turizmus azért pezsgett és ezt a fürdővárosban is érezni lehetett. De október végén sem teljesen kihalt a Medve tó környéke, elvétve látni turistákat, akik be is térnek a vendéglátó-egységekbe. Az idei járvány a tavaszi megszorítások, teljes lezárás azonban Szovátán is éreztette hatását, s bizonytalanságban tartja a télre készülő vendéglátósokat.
Szabó Leventétől, a Pacsirta Hotel ügyvezetőjétől megtudtuk, hogy nagy kiadással jár a fertőtlenítéssel kapcsolatos előírások betartása, mint kifejtette az éttermi forgalom nagyon visszaesett, miközben rengeteget költenek fertőtlenítőszerre, kesztyűre és maszkra.
Mivel ilyen helyzetben nem volt eddig a vendéglátás , ezért a hotelek, éttermek esetében nem volt mindenre szabályzat, amihez tudtak volna alkalmazkodni.
„Azt nem tudtuk, hogy a padlót a vendégtérben, a mosdót, a kilincset, a korlátokat, a konyhafelületeket milyen gyakran kell lefertőtleníteni , hogyan kérik az egészségügyi szervek és szerettük volna jól csinálni, hogy az emberek biztonságban legyenek.
– fejtette ki lapunknak Lőrincz Gabriella, a Kicsi Gomba étterem tulajdonosa.
Lőrincz Gabriella arról is beszélt, hogy számukra fontos volt, hogy a munkahelyek megmaradjanak. „Annak ellenére, hogy az elején nem tudtuk még mi fog kialakulni, de
„Márciustól július végéig zárva voltunk, aztán lassan indult be a szezon. Nem kellett diákokat alkalmazni a nyárra, mert nem volt a szokásos forgalom” – ezt már Szabó Levente mondta.
A rendkívüli helyzethez a vendégek is hozzá kellett szokjanak, alkalmazkodniuk kellett. „Mi azt tapasztaltuk, hogy mindenki türelmesebb volt. Voltak bizonyos előírások, amiket be kellett tartatni a vendégeinkkel.
Nyáron megtörtént, hogy sorban vártak kint a terasz előtt, és azt látták, hogy a bent ülő vendégek épp mennek el, s máris jöttek volna a helyükre akik következtek, de meg kellett várni a fertőtlenítést és, hogy az kifejtse a hatását. Szó nélkül mindenki kivárta.
– mondta el Lőrincz Gabriella.
Ezekben az időkben nehéz előre gondolkodni, tervezni, nagyon sok az ismeretlen tényező. Lőrincz Gabriella szerint minden azon múlik, hogy milyen megszorítások lépnek életbe. „Nekünk télen csak a belső terek voltak nyitva, a teraszok nem. Még nem tudjuk, hogy télig milyen feltételekhez kötik a működést, de ha belső tereket újra be kell zárni tervezzük, hogy befektetünk és alkalmassá tesszük a teraszainkat a téli használatra” – vetítette előre.
Szovátán jelenleg a zöld forgatókönyv érvényesül, hiszen a lakosságszámot tekintve nem haladta meg az 1,5 ezreléket a fertőzöttségi ráta.
Kintzel Anna
Lakóház gyulladt ki Mezőméhesen kedden délelőtt, egy nő életét vesztette.
„Háború utáni” és „siralmas” állapotok – maga a fogyasztóvédelem használja ezeket a leírásokat a tengerparti ellenőrzőakciójuk után.
Július első hetében újból élményekben gazdag napokat tölthettek el a gyerekek a Zetavár Panzióban megrendezett VitaMAG táborban, amelyet, mint az elmúlt nyolc évben is, támogatóként segített a Cetate Production sátorgyár.
Vízbe esett ember megmentésére riasztották a tűzoltókat Marosludason. Az eset a város szélén, az egykori üveggyár közelében található tónál történt – írja közleményében a Maros megyei tűzoltóság.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan.
Egyelőre nehéz meghatározni, mekkora veszteséget okoz a parajdi bányakatasztrófa Korondon és Szovátán: előbbi település árusai 15-20 százalékos kiesést jósolnak, az üdülővárosban inkább a vakációs jegyek értékének csökkentése miatt aggódnak.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem, csupán átszervezik a
A Transzfogarason történt halálos medvetámadást követően számtalan reakció érkezett a közösségi oldalakat használók részéről.
Ilie Bolojan miniszterlenök a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén kijelentette, hogy július végéig a második deficitcsökkentő csomaggal is a parlament elé járul, és ezek az intézkedések már a méltányosságra helyezik hangsúlyt.
Vészhelyzetben hozott felelősségteljes döntésnek nevezte hétfőn délután a parlamentben Ilie Bolojan az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet beterjesztését.
szóljon hozzá!