
Bocskay Vincének (balról) Fülöp László Zsolt polgármester adta át a Szováta díszpolgára kitüntetést
Fotó: Szováta város önkormányzata
Szováta díszpolgára lett Bocskay Vince szobrászművész, a város szülötte, számos, Erdély és Magyarország különböző településein álló köztéri szobor alkotója.
2019. december 17., 12:122019. december 17., 12:12
A művészt a szovátai polgármesteri hivatal tanácstermében Mester Zoltán, a Bernády György Művelődési Egyesület elnöke laudálta hétfő este, majd köszöntötte őt a város polgármestere Fülöp László Zsolt, valamint Péter Ferenc, a Maros megyei önkormányzat elnöke is.
A méltató Német Lászlót parafrazálva így fogalmazott: „Az Isten mindig ledobja a pénzét valahova. Egyszer ledobta Farkaslakára, és bevonult az irodalomba Tamási Áron. Ledobta Nagygalambfalvára és Kányádi Sándor lépett be a költészet tiszta szobájába, Zsögödön Nagy Imrét találta el az isteni gesztus, Bordi Andrást Héderfáján.
– mondta Mester Zoltán.
Bocskay Vincére először a tanítója, Nemes Sándor figyelt fel, tanítványa ugyanis sokkal többet rajzolt az óráin mint amennyit ő kért. Az ő biztatására iratkozott be 1962-ben a marosvásárhelyi művészeti középiskolába, de előtte, 1959-ben még megnézte a város központjában Kusztos Endre grafikusművész kiállítását. Életében ez volt az első kiállítás, amit látott, nagy élmény volt számára – sorolta a jelentősebb életeseményeket Mester Zoltán.
Érettségi után Bocskay Vince a kolozsvári képzőművészeti szakon folytatta tanulmányait 1968 és 1974 között, a diploma megszerzése után pedig hazatért szülővárosába rajztanárnak. Első egyéni kiállítását 1977-ben, Székelyudvarhelyen szervezték, azt követte 1978-ban Marosvásárhely. További számos egyéni és közös tárlaton mutatta be munkáit, köztéri szobrai állnak Erdélyben és Magyarországon, például Marosvásárhelyen Bernády György, Sepsiszentgyörgyön Mikó Imre, Kolozsváron Márton Áron, Kalocsán Patachich Ádám egész alakos szobra. Szovátán Petőfi Sándor és Nicolae Bălcescu, Zágonban Mikes Kelemen, Sopronban Sütő András portrészobra látható.
Továbbá megalkotta az I. és a II. világháború és a kommunista diktatúra áldozatainak emlékművét Szovátának, Székelyudvarhelynek. Kézdivásárhelyen az 1848–49-es forradalom és szabadságharc, az I. és a II. világháború hősi halottainak állított emlékművet. Báró altorjai Apor Vilmos vértanú püspök szobra Gyulán lett felállítva, Nagyváradnak millenniumi oszlopot készített, Bod Péterről alkotott mellszobrát Felsőcsernátonban, Bod Péter szülőhelyén leplezték le. Legutóbb ez év júniusában Marosvásárhelyen, az egykori téglagyár területén, a volt gettó helyén állították fel a zsidó áldozatok emlékművét.
Bocskay Vince érdeklődésünkre elmondta, örül a kitüntetésnek, jól esik, hogy „észrevették, felfigyeltek rá”. Bár, tette hozzá, kissé „túlzásba bocsátkoztak”, mert szerinte semmivel nem érdemelte ki ezt a díjat.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!