
Visszatérő rigmusok. Nincs keresnivalójuk a magyaroknak saját országukban
Fotó: Pál Gábor
Nem igazán lát esélyt arra Szondy Zoltán, az FK Csíkszereda és a Székelyföld Labdarúgó Akadémia elnöke, hogy véget érjen az idegenbeli meccseiken tapasztalt magyarellenesség. Mi több, a hétvégi jászvásári paprikaspray-akció egy újabb szintje ennek a folyamatnak.
2021. október 13., 11:102021. október 13., 11:10
2021. október 13., 12:562021. október 13., 12:56
A történet ismert: a hétvégén Jászvásáron aratott kétgólos győzelmet az FK Csíkszereda U16-os utánpótláscsapata az Elit Liga első csoportjában; a meccs a találkozó lefújása után is „folytatódott”, ugyanis
Az esetről az FK Csíkszereda közleményben számolt be, nagy port azonban nyilván nem kavart az ügy, hiszen nem Székelyföldön történt mindez egy román nemzetiségű csapattal, hanem épp fordítva. Az eset kapcsán mégis fontosnak tartottuk eddigi tapasztalatairól kérdezni a székely csapat elnökét, Szondy Zoltánt.
„Ifjúsági csapataink találkozóin az évek során rengetegszer tapasztaltunk – s folyamatosan tapasztalunk – magyarellenességet. Hangsúlyozom, hogy
Voltak ennek csúcsai: például néhány éve a republikánus bajnokságban az Astra Ploieșt ellen idegenben megnyert meccsünk után a szó szoros értelmében
De említhetem ezelőtt pár évvel egy botoșani-i mérkőzésünket, amikor
Egyébként ezt akkor a Román Labdarúgó-szövetségnek hang- és videó anyaggal jeleztük. A hétvégi paprikaspray-es incidens új fejezetet nyitott, mert ilyen azért még nem volt” – sorolta az elnök.
Szondy a szervezői háttérbe is betekintést nyújtott. „Az Elit-bajnokságokat gyakorlatilag nem ellenőrzik, ezért ott gyakran előfordulnak kihágások, magyarellenességek. Ezeken a meccseken nincs külön mérkőzésmegfigyelő sem. Erről a bajnokságról amúgy tudni kell, hogy
A jászvásári mérkőzést például – félretéve a paprikaspay-es esetet – gyakorlatilag betonpályán játszottuk, mert a műfű teljesen el volt kopva. Ezt is jeleztem a labdarúgó-szövetségnek, de csak annyi választ kaptam, hogy »azt ígérték a jászvásáriak, hogy majd meg fogják javítani«. Ez tehát azt jelenti, hogy
Ugyanakkor azt is érdemes megemlíteni, hogy a Jászvásári LPS a tanügyminisztérium csapata, tehát ez azt jelenti, hogy az oktatási minisztérium betonpályán játszatja a gyerekeket, és a minisztérium égisze alatt ilyen incidensekre kerül sor. Tehát ezek azok a kérdések, amiket soha nem teszünk fel.”
„Idegenellenességet, idegengyűlöletet sosem tapasztaltam, mindig magyar- és cigányellenességet látok és hallok.
Nyilván nincs minden meccsen, mi pedig mindig azt mondjuk, hogy elszigetelt eset” – vélekedett. Meglátása szerint az igazán szomorú az, hogy akárhányszor is jelezték a Román Labdarúgó-szövetségnek a magyarellenességet, soha nem kaptak írásos választ.
Egyébként, ha a jászvásári sportiskola komolyan venné saját magát, ő tett volna feljelentést, hogy ki az, aki az iskolája épületében könnygázspay-el jár.”
Szondy Zoltán nem nem látja ennek a folyamatnak a végét. „Azt azonban már a nyáron megjegyeztem egy alkalommal, hogy úgy látszik, az RMDSZ kormányzati részvétele és a magyarellenes kormánytagok, illetve minisztériumok között nincs nagy kapcsolat, tehát a kettő jól megfér egymás mellett” – zárta némi szarkazmussal az FK Csíkszereda első embere.
Izgalmas időszak előtt áll a videójáték-ipar, aminek a jövőjébe kaphattunk betekintést a nyári bemutató-események révén. Összeállításunkban a legnagyobb bejelentéseket szedtük össze.
A fokozódó elégedetlenségek miatt japánsztrájkot indít az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben a Sanitas szakszervezet kedden. Az érdekvédelem főként a véglegesítés előtt álló egységes bértörvény-tervezet módosítását szeretné elérni.
A Hunyad megyei törvényszék elrendelte hétfőn annak a férfinek az előzetes letartóztatását, aki egy pisztollyal rálőtt négy emberre Lupényben. A törvényszék döntése nem jogerős, 48 órán belül megfellebbezhető.
A hét elején az átlagosnál melegebb idő várható, majd átmeneti lehűlés érkezik. A hónap közepétől ismét melegszik az idő, ugyanakkor záporokra és zivatarokra szinte minden nap számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzéséből.
Rendkívüli ülésen fogadta el a gyergyószentmiklósi önkormányzati képviselő-testület azt a határozatot, amellyel a Monturist Kft. közgyűlésének összehívását kezdeményezik, ahol a cégvezető menesztését szeretnék elérni és kineveznék az utódját is.
A népzene, a könnyűzene és a gasztronómia találkozására épül a Folk & Roll Víkend, egy minifesztivál, amelyre július 31. és augusztus 2. között kerül sor Gyergyószentmiklóson. A város nem marad fesztiválhangulat nélkül idén sem.
Összesen 9,76 millió hektár területre nyújtottak be 671.334 egységes agrártámogatási kérelmet a június 5-i határidőig.
Idén májusban 4 679 826 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 2812-vel kevesebbet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2784 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) hétfőn közzétett adataiból.
Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság.
Eugen Tomac kijelölt kormányfő hétfőn közölte, hogy legkésőbb szerdára véglegesíti miniszterjelöltjeinek listáját, és ismét hangsúlyozta, hogy technokrata kormánynak szeretne bizalmi szavazást kérni a parlamentben.
szóljon hozzá!