
Most újabb komoly témáról slammelnek Erdély több városában
Fotó: Nest/Gönczy Tamás
Bár sokan azt gondolják, csak szórakoztatni lehet a slam poetryvel, a Nest csoport egyre gyakrabban vállal fel komoly témákat, március 15-éről is szóltak már, legutóbb '56-ot verselték meg, ezúttal pedig a nők elleni erőszakot érte el a szófaragás.
2017. november 22., 15:252017. november 22., 15:25
2017. november 22., 15:442017. november 22., 15:44
A Nest – Erdélyi Összművészeti Gyűjtőpont és az RMDSZ Nőkszervezetének közös szervezésében jön létre a Ház a szomszédban című slam poetry előadás, amelyet hat erdélyi városban mutatnak be, többek közt Marosvásárhelyen is.
– a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapján ezekre a kérdésekre keresik a választ a Ház a szomszédban című slam poetry előadás segítségével.
„Az erőszak nem opció és nem magánügy! Mindannyiunk felelőssége tenni ellene!” – hangzik a felhívás.
Az esemény megvalósítója a Nest szervezet, amely az egyik legfőbb mozgatórugója az erdélyi slamkultúrának. Az az alapelvük, hogy nincs rossz téma, tabutéma, csak rossz megoldás. Mi meg ugye szeretjük „lepallni” a port bizonyos témákról, s ezzel aktualizálni azt. Így voltak Mátyás király születésnapjával, vagy az '56-os forradalommal, március 15-ével is, s most így nyúlnak a nők elleni erőszak témájához is.
Marosvásárhelyen a slam előadást pont a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapján, november 25-én láthatjuk 19 órától a Köpeczi-Teleki Házban.
Miért november 25?
A nők elleni erőszak megszüntetésének világnapját a nők elleni erőszak felszámolásáért küzdő aktivisták már 1981 óta november 25-én tartják. E napon ölték meg a Mirabal nővéreket – a Dominikai Köztársaság emberi jogi aktivistáit – Rafael Trujillo dominikai diktátor parancsára. A nők ellen világszerte követnek el nemi erőszakot, családon belüli erőszakot és az erőszak egyéb formáit. A téma nagyságrendje és valódi természete gyakran rejtve marad. Az ENSZ közgyűlése 1999. december 17. óta nyilvánította e napot a nők elleni erőszak megszüntetésének nemzetközi napjává. Az ENSZ felkérte a kormányokat és nemzetközi szervezeteket, hogy e napon figyelemfelhívásul szervezzenek programokat.
Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter szerint nem lehet mindenki elégedett az új közalkalmazotti bértörvény tervezetével, mert a jogszabályjavaslat „nem béremelésekről, hanem méltányosságról szól”.
Lakossági fórumot tartott szerda délután a gyergyószentmiklósi polgármester a Régigyár utca mezei része korszerűsítéséhez szükséges kisajátítási eljárásról. Mint elhangzott: aszfalt kerül az úttestre, amely később az országúthoz fog csatlakozni.
Ausztria, Belgium, Finnország, Franciaország, Magyarország, Olaszország, Lengyelország, Románia és Szlovákia hatékony intézkedéseket tett a túlzott költségvetési hiány korrekciója felé.
Kilőtték szerdára virradóra azt a medvét, amelyik az utóbbi időszakban több ízben feltűnt Brassópojánán, és egy biztonsági kamera felvétele szerint egy szálloda épületébe is bement – közölte szerdán a brassói polgármesteri hivatal.
A Regio 3545-ös vonat ütközött össze egy teherautóval Székelyudvarhelyen egy vasúti átjárónál szerda délután. Szerencsére senki nem sérült meg a balesetben.
Megszavazta szerdán a képviselőház mezőgazdasági bizottsága az alapélelmiszerek árréskorlátozásának meghosszabbítását az év végéig – adta hírül Facebook-oldalán Tánczos Barna ügyvivő mezőgazdasági miniszter.
Verekedés tört ki egy marosvásárhelyi vendéglő közelében a hétvégén, a rendőrség több férfit is előállított, egyik megsérült, őt kórházba szállították.
Házkutatásokat tartottak szerdán Cristian Pomohaci népdalénekesnél, volt ortodox papnál egy szexuális bántalmazással kapcsolatos ügyben. Több helyszínen vizsgálódtak az ügyészek, köztük egy Marosvásárhely központjához közeli ingatlanban is.
Teherautó és személyvonat ütközött a vasúti síneken szerdán délután Székelyudvarhelyen, ami részben megbénította a város forgalmát.
A bértörvény véglegesítése előtt még elérhetnek változásokat, de azt követően már nem, ezért vonultak utcára a Sanitas tagjai. A tiltakozás vélhetően folytatódni fog, de a sztrájkot valószínűtlennek tartja a szakszervezet Hargita megyei képviselője.
szóljon hozzá!