
Az ágazat képviselői szerint egyeseknek csökkent a nettó fizetése az 5 százalékos növelés miatt, mert elvesztettek bizonyos adókedvezményeket. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
A munkaügyi minisztérium előtt tiltakoztak kedden a szociális ellátórendszerben dolgozók, egyebek között azt is kifogásolva, hogy az ágazatban dolgozók egy részének a béremeléssel tulajdonképpen lecsökkent a nettó fizetése. Hargita megyében valószínűleg nincs ilyen eset, tudtuk meg a szociális igazgatóságnál és az érdekvédelemnél érdeklődve.
2024. február 20., 20:542024. február 20., 20:54
A szociális ellátórendszerben dolgozók néhány napja kapták kézhez a januári bérüket, amelyet 5 százalékkal megnövelt a kormány egy múlt év végén meghozott törvény értelmében. Az ágazat képviselői szerint azonban
Korábban ugyanis minimálbért kaptak, de
– adta hírül közleményben a gyermekvédelmi és szociális ellátórendszerben dolgozókat tömörítő Pro Asist szakszervezeti szövetség, amely egyebek között ez miatt is tiltakozást tartott kedden a munkaügyi minisztérium épülete előtt.
Hargita megyében valószínűleg nem történt bércsökkenés a szociális ellátórendszerben – tudtuk meg a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság vezetőjétől és az érdekvédelem képviselőjétől érdeklődve.
Elekes Zoltán, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetője érdeklődésünkre utánanézett a megyei helyzetnek, és mint később közölte,
Ilyen jellegű panaszt sem kapott az igazgatóság – válaszolta kérdésünkre az intézmény vezetője.
A szociális ellátórendszerben dolgozók érdekeit képviselő Sanitas szakszervezet megyei szervezete sem kapott hasonló jelzést az ágazatban dolgozóktól – tudtuk meg Nyulas Emmától, az érdekvédelmi tömörülés megyei vezetőjétől.
A Sanitas egyébként továbbra is tiltakozik, illetve a szakszervezet vezetőtanácsa tárgyalásokat folytat a kormány képviselőivel, nagyobb béremelést követelve az egészségügyi, illetve szociális ellátórendszerben dolgozók számára.
Mindkét ágazat számára további 15 százalékos fizetésemelést kérnek a kormánytól, valamint azt, hogy
A tiltakozással csak akkor hagy fel a szakszervezet, ha a kabinet sürgősségi kormányrendelet fogad el a 15 százalékos béremelésről, és a költségvetésben elkülönítik az ehhez szükséges forrásokat – tájékoztatott Nyulas Emma. A döntést erre a hétre várja a szakszervezet.
Ha jóváhagyja a kormány az említett sürgősségi rendeletet, akkor abbahagyják a tiltakozást és elállnak az általános sztrájk kirobbantásának a tervétől, ám csak felfüggesztik a tiltakozást, nem beszüntetik azt, hogy könnyen tudják újraindítani, amennyiben a kormány nem váltja be ígéreteit – mondta a szakszervezet képviselője.
– mondta el zárszóként.
Újabb 30 nappal meghosszabbította hétfőn a legfelsőbb bíróság Gigi Ștefan és Teodor Niță, a konstancai területi ügyészség két volt ügyészének előzetes letartóztatását.
A rendkívüli hőség miatt országos szinten fokozza az ellenőrzéseket a Munkaügyi Felügyelet, elsősorban azokban az ágazatokban, ahol a munkavállalók a szabadban dolgoznak, és fokozottan ki vannak téve a magas hőmérsékletnek.
Átalakul Sepsiszentgyörgy tömegközlekedése és parkolási rendszere: péntektől három új járatot indítanak. Ráadásul szinte minden buszvonal módosul, bővülnek a buszmegállók, és több ponton változnak a parkolási szabályok is.
A rendkívüli szárazság és a Duna rekordalacsony vízállása miatt kialakult energiaválság következtében több nagy energiaigényű romániai vállalat – köztük az ország két autógyára – ideiglenesen leállította termelését.
Nincs olyan forgatókönyv, amely szerint a lakosság áram nélkül maradna, a háztartási fogyasztás fedezéséhez szükséges hazai termelés stabil – jelentette ki hétfőn Cristian Bușoi energiaügyi államtitkár.
Csütörtök-péntekig tovább melegszik az idő Románia legtöbb régiójában, ahol kánikulára és fokozott hőterhelésre kell számítani, utána azonban fokozatos lehűlés kezdődik, és nő a záporok, zivatarok valószínűsége.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt hétfőn 12 óra 34 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A meteorológiai szolgálat hétfői előrejelzése szerint péntek reggelig az egész országban kánikula és rendkívül magas hőmérsékletek várhatók.
Száznyolcvan kilogramm robbanóanyaggal mozdítottak el egy sziklát a Duna Bala-ágának közelében, hogy vizet tereljenek a csernavodai atomerőművet tápláló Öreg-Duna medrébe – jelentette be hétfőn Radu Miruță.
Vádat emelt a Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) Ráduly István háromszéki prefektus ellen, miután több mint két és fél évig nyomozott a prefektúra villanyhálózatának felújítása, az épületen végzett munkálatok és egyes föld-visszaszolgáltatási ügyek miatt.
szóljon hozzá!