Emléktábla- és szaboravatóval indult a szárhegyi művésztelep ötvenedik évfordulójára szervezett rendezvénysorozat. A Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ előtti téren avatták fel, szentelték és koszorúzták meg az emléktáblát, amelyet az alapító tagok: Zöld Lajos újságíró, Gaál András és Márton Árpád képzőművészek, valamint az őket támogató Varró András tiszteletére helyeztek el az intézménynek otthont adó épületen.
2024. augusztus 01., 22:382024. augusztus 01., 22:38
2024. augusztus 01., 22:402024. augusztus 01., 22:40
Fotó: Gergely Imre
Emléktábla- és szaboravatóval indult a szárhegyi művésztelep ötvenedik évfordulójára szervezett rendezvénysorozat. A Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ előtti téren avatták fel, szentelték és koszorúzták meg az emléktáblát, amelyet az alapító tagok: Zöld Lajos újságíró, Gaál András és Márton Árpád képzőművészek, valamint az őket támogató Varró András tiszteletére helyeztek el az intézménynek otthont adó épületen.
2024. augusztus 01., 22:382024. augusztus 01., 22:38
2024. augusztus 01., 22:402024. augusztus 01., 22:40
A mai Gyergyószárhegyi Művészeti Központ elődjének tekinthető Szárhegyi Művésztelep létrejöttének ötvenedik évfordulóján Kolcsár Béla, kulturális központ igazgatója és Both Hajnal konzul
Az intézmény művészeti vezetője, Ferencz Zoltán mutatta be a közönségnek a jubileumi eseményen leleplezett, az Ér címet viselő kültéri szobor alkotóját, a délvidéken született Baráth Fábiánt. A műalkotást Ungvári-Zrínyi Kata műkritikus méltatta.
Fotó: Gergely Imre
Az ünneplés a Lázár-kastély lovagtermében gálaesttel folytatódott. A teremben a meghívottak Benedekffy Katalin énekművészt és szárhegyi Kolcsár család vonósnégyesét hallgatták, és ugyanott hangzottak el a köszöntő beszédek is.
A gálaműsorra meghívott Kelemen Hunor RMDSZ-elnök beszédében rávilágított:
Fotó: Keresztes Zoltán
Mint mondta, a művésztábor egy olyan periódusban alakult, amikor a művészetek terén a szerteágazás jelensége volt jellemző, ám
És, bár mindig az első ötven én a legnehezebb – jegyezte meg az RMDSZ elnöke saját élettapasztalatára hivatkozva – a folytatást is biztosítani kell.
Fotó: Keresztes Zoltán
A szárhegyi művésztelep három kigondolója és megalapítója közül mára csak Márton Árpád festőművész van az élők sorában. Ő a művésztelep gondolatától a megynyitásig eltelt időről beszélt, arról, hogy
Ugyanis akkoriban fák nőttek a málladozó falak között. Márton Árpád ismételten hangsúlyozta: a tábor megalakulásakor a fő szempont az volt, hogy a meghívottak között csak művészek legyenek, és ne dilettánsok.
Fotó: Keresztes Zoltán
Felszólalt még Szabó István, Pest Vármegye Közgyűlésének elnöke, Erős István, a Magyar Képzőművészeti Egyetem rektora, Barti Tihamér, az RMDSZ Gyergyó területi szervezetének elnöke és Danguly Ervin Szárhegy polgármestere is.
Az elmúlt ötven év során Szárhegyre meghívott képzőművészek névsora a Lázár-kastély kapujában olvasható, tanulmányozható.
Fotó: Gergely Imre
A szárhegyi művésztelep ötvenéves történetének jeles szereplői, kiemelkedő személyiségei, támogatói és résztvevői a gálaműsoron díszoklevelet vehettek át, emlékeztetőül, hogy eltelt ötven év, amelynek ők is részesei és alakítói.
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Keresztes Zoltán
Fotó: Keresztes Zoltán
Fotó: Keresztes Zoltán
Fotó: Keresztes Zoltán
Körülbelül 250 tonnás sziklát robbantottak fel szerda délelőtt a Maros völgyében, ugyanis az veszélyt jelentett a 15-ös országúton áthaladókra.
Világpolitikai kitekintésben kiszámíthatatlan a jövő – jelentette ki Lázár János magyar építési és közlekedési miniszter szerdán Sepsiszentgyörgyön. A Lázárinfó a szokásos formában zajlott: a miniszter vállalta, hogy válaszol minden neki feltett kérdésre.
Majdnem húsz éve kezdték el, azóta közösségteremtő hagyománnyá nőtte ki magát. A sepsiszentgyörgyi Gyermekek Palotájában hétszáz koszorút készítettek adventre.
Orbán Viktor munkalátogatás keretében fogadta Budapesten Ilie Bolojant, Románia miniszterelnökét. A tárgyalás legfontosabb témája a magyar-román energetikai kapcsolatok megerősítése volt.
A vallásturizmus szereplői második alkalommal találkoznak csütörtökön Gyergyószentmiklóson a Keresztény Gyergyó vallásturisztikai konferencián.
A román haditengerészet katonai búvárai megsemmisítettek szerdán egy tengeri drónt, amelyik veszélyeztette a Fekete-tengeri hajózást – közölte szerdán a védelmi minisztérium.
A jövendőbeli védelmi miniszter személyéről a koalíciós megállapodás értelmében a Mentsétek meg Romániát Szövetségnek (USR) kell döntenie – jelentette ki szerdán Nicușor Dan államfő.
A képviselőház szerdán elfogadta azt a törvénytervezetet, amely szabályozza a Románia közútjain közlekedő gépjárművek vezetési jogát azon személyek esetében, akik nem az Európai Unió valamely tagállama által kiállított jogosítvánnyal rendelkeznek.
A szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) ügyészei szerda reggel 33 Kolozs, Beszterce-Naszód és Maros megyei helyszínen, köztük két börtönben tartottak házkutatásokat egy hatalmas kábítószerkereskedő hálózat felszámolására.
Kedd este 64 éves korában elhunyt Adrian Pleșca, becenevén Artanu, a Timpuri Noi együttes alapítója és a Partizan együttes énekese.
szóljon hozzá!