
A záróhangversenyt a filharmónia koncerttermében tartják majd. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Idén is megtartja a már hagyományos Őszi Zenei Kavalkádot a Székelyföldi Filharmónia: a klasszikus zenei fesztivál neves hazai és külföldi előadókat vonultat fel Székelyudvarhelyen.
2019. október 21., 17:262019. október 21., 17:26
A székelyudvarhelyi városháza Szent István-terme, valamint a Székelyföldi Filharmónia koncertterme ad otthont a szerdán kezdődő zenei programnak. Az ötnapos Őszi Zenei Kavalkád változatos műsorokkal kecsegtet, a meghívott előadók pedig Erdély, Magyarország, Norvégia, Németország elismert muzsikusai.
Szerdán a brassói születésű Szőcs Botond zongorakoncertjére várják a nagyérdeműt: a fiatal, nagy elismertségnek örvendő zongoravirtuóz Chopin balladáit és prelűdjeit játssza majd a városháza dísztermében.
Csütörtökön a Balogh Ferenc hegedűművész és Sztankay Klára zongoraművész alkotta duó koncertezik a Szent István-teremben. A székelyudvarhelyi származású Balogh Ferenc a budapesti Fesztiválzenekar első hegedűse. Mindig szeretettel jön haza muzsikálni és mesterkurzust tartani a kiemelkedő tehetségű hegedűs diákoknak – tudtuk meg a szervezőktől.
Pénteken kamaraest lesz a városháza dísztermében: Tokaji-Eikeset Krisztina (Norvégia) gordonkaművész, Brezóczki Gabriella (Németország) és Czumbil Bernadette (Románia) zongoraművészek kiemelkedő magyar zeneszerzők műveiből állítottak össze színvonalas műsort.
A 19. század végi Magyarországon, szerencsés csillagzat alatt olyan generáció született, amely néhány évtizednyi alkotói tevékenységével az európai avantgárd mértékadó részévé vált. Dohnányi Ernő, Bartók Béla, Kodály Zoltán és Weiner Leó alkotói munkája az akkor még „fiatal” budapesti Zeneakadémia hírnevét dicséri, miközben épp általuk alapozta meg az intézmény történetének legfényesebb korszakát – ismertették az előadók. A péntek esti koncert a négy felsorolt zeneszerző fiatalkori zseniális alkotásaiból áll, bemutatván mind a legnemesebb romantikus zenei hagyományokat, mind az élet tiszta forrását jelentő népzene felfedezését.
Szombaton szonátaesttel folytatódik a program, Monica Florescu (zongora) és Makcim Fernandez Samodaiev (gordonka) előadásában. A jelenleg Szebenben élő házaspár ezúttal elsősorban klasszikus szonátákkal örvendezteti meg a közönséget.
A művészpáros tagjai mind szólistákként, mind kamarazenészekként számos projekt aktív részvevői, legyen szó kamarakoncertekről, kortárs zenei hangversenyekről vagy akár színházi és balettprodukciókról. 2015-ben Szebenben telepedtek le, létrehozva a Florescu-Fernandez & Friends kamarazenei évadot. Jelenleg mindketten a Nagyszebeni Állami Filharmónia szólistái.
Mint az már megszokott, az Őszi Zenei Kavalkád hangversennyel zárul, amelyet a Székelyföldi Filharmónia koncerttermében (a volt Stúdió Mozinál) tartanak vasárnap este hattól. A vonószenekari produkció két meghívottja Kádár István magyarországi hegedűművész és Máté Győző szintén anyaországi brácsaművész.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
szóljon hozzá!