
A záróhangversenyt a filharmónia koncerttermében tartják majd. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Idén is megtartja a már hagyományos Őszi Zenei Kavalkádot a Székelyföldi Filharmónia: a klasszikus zenei fesztivál neves hazai és külföldi előadókat vonultat fel Székelyudvarhelyen.
2019. október 21., 17:262019. október 21., 17:26
A székelyudvarhelyi városháza Szent István-terme, valamint a Székelyföldi Filharmónia koncertterme ad otthont a szerdán kezdődő zenei programnak. Az ötnapos Őszi Zenei Kavalkád változatos műsorokkal kecsegtet, a meghívott előadók pedig Erdély, Magyarország, Norvégia, Németország elismert muzsikusai.
Szerdán a brassói születésű Szőcs Botond zongorakoncertjére várják a nagyérdeműt: a fiatal, nagy elismertségnek örvendő zongoravirtuóz Chopin balladáit és prelűdjeit játssza majd a városháza dísztermében.
Csütörtökön a Balogh Ferenc hegedűművész és Sztankay Klára zongoraművész alkotta duó koncertezik a Szent István-teremben. A székelyudvarhelyi származású Balogh Ferenc a budapesti Fesztiválzenekar első hegedűse. Mindig szeretettel jön haza muzsikálni és mesterkurzust tartani a kiemelkedő tehetségű hegedűs diákoknak – tudtuk meg a szervezőktől.
Pénteken kamaraest lesz a városháza dísztermében: Tokaji-Eikeset Krisztina (Norvégia) gordonkaművész, Brezóczki Gabriella (Németország) és Czumbil Bernadette (Románia) zongoraművészek kiemelkedő magyar zeneszerzők műveiből állítottak össze színvonalas műsort.
A 19. század végi Magyarországon, szerencsés csillagzat alatt olyan generáció született, amely néhány évtizednyi alkotói tevékenységével az európai avantgárd mértékadó részévé vált. Dohnányi Ernő, Bartók Béla, Kodály Zoltán és Weiner Leó alkotói munkája az akkor még „fiatal” budapesti Zeneakadémia hírnevét dicséri, miközben épp általuk alapozta meg az intézmény történetének legfényesebb korszakát – ismertették az előadók. A péntek esti koncert a négy felsorolt zeneszerző fiatalkori zseniális alkotásaiból áll, bemutatván mind a legnemesebb romantikus zenei hagyományokat, mind az élet tiszta forrását jelentő népzene felfedezését.
Szombaton szonátaesttel folytatódik a program, Monica Florescu (zongora) és Makcim Fernandez Samodaiev (gordonka) előadásában. A jelenleg Szebenben élő házaspár ezúttal elsősorban klasszikus szonátákkal örvendezteti meg a közönséget.
A művészpáros tagjai mind szólistákként, mind kamarazenészekként számos projekt aktív részvevői, legyen szó kamarakoncertekről, kortárs zenei hangversenyekről vagy akár színházi és balettprodukciókról. 2015-ben Szebenben telepedtek le, létrehozva a Florescu-Fernandez & Friends kamarazenei évadot. Jelenleg mindketten a Nagyszebeni Állami Filharmónia szólistái.
Mint az már megszokott, az Őszi Zenei Kavalkád hangversennyel zárul, amelyet a Székelyföldi Filharmónia koncerttermében (a volt Stúdió Mozinál) tartanak vasárnap este hattól. A vonószenekari produkció két meghívottja Kádár István magyarországi hegedűművész és Máté Győző szintén anyaországi brácsaművész.
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
szóljon hozzá!