
A záróhangversenyt a filharmónia koncerttermében tartják majd. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Idén is megtartja a már hagyományos Őszi Zenei Kavalkádot a Székelyföldi Filharmónia: a klasszikus zenei fesztivál neves hazai és külföldi előadókat vonultat fel Székelyudvarhelyen.
2019. október 21., 17:262019. október 21., 17:26
A székelyudvarhelyi városháza Szent István-terme, valamint a Székelyföldi Filharmónia koncertterme ad otthont a szerdán kezdődő zenei programnak. Az ötnapos Őszi Zenei Kavalkád változatos műsorokkal kecsegtet, a meghívott előadók pedig Erdély, Magyarország, Norvégia, Németország elismert muzsikusai.
Szerdán a brassói születésű Szőcs Botond zongorakoncertjére várják a nagyérdeműt: a fiatal, nagy elismertségnek örvendő zongoravirtuóz Chopin balladáit és prelűdjeit játssza majd a városháza dísztermében.
Csütörtökön a Balogh Ferenc hegedűművész és Sztankay Klára zongoraművész alkotta duó koncertezik a Szent István-teremben. A székelyudvarhelyi származású Balogh Ferenc a budapesti Fesztiválzenekar első hegedűse. Mindig szeretettel jön haza muzsikálni és mesterkurzust tartani a kiemelkedő tehetségű hegedűs diákoknak – tudtuk meg a szervezőktől.
Pénteken kamaraest lesz a városháza dísztermében: Tokaji-Eikeset Krisztina (Norvégia) gordonkaművész, Brezóczki Gabriella (Németország) és Czumbil Bernadette (Románia) zongoraművészek kiemelkedő magyar zeneszerzők műveiből állítottak össze színvonalas műsort.
A 19. század végi Magyarországon, szerencsés csillagzat alatt olyan generáció született, amely néhány évtizednyi alkotói tevékenységével az európai avantgárd mértékadó részévé vált. Dohnányi Ernő, Bartók Béla, Kodály Zoltán és Weiner Leó alkotói munkája az akkor még „fiatal” budapesti Zeneakadémia hírnevét dicséri, miközben épp általuk alapozta meg az intézmény történetének legfényesebb korszakát – ismertették az előadók. A péntek esti koncert a négy felsorolt zeneszerző fiatalkori zseniális alkotásaiból áll, bemutatván mind a legnemesebb romantikus zenei hagyományokat, mind az élet tiszta forrását jelentő népzene felfedezését.
Szombaton szonátaesttel folytatódik a program, Monica Florescu (zongora) és Makcim Fernandez Samodaiev (gordonka) előadásában. A jelenleg Szebenben élő házaspár ezúttal elsősorban klasszikus szonátákkal örvendezteti meg a közönséget.
A művészpáros tagjai mind szólistákként, mind kamarazenészekként számos projekt aktív részvevői, legyen szó kamarakoncertekről, kortárs zenei hangversenyekről vagy akár színházi és balettprodukciókról. 2015-ben Szebenben telepedtek le, létrehozva a Florescu-Fernandez & Friends kamarazenei évadot. Jelenleg mindketten a Nagyszebeni Állami Filharmónia szólistái.
Mint az már megszokott, az Őszi Zenei Kavalkád hangversennyel zárul, amelyet a Székelyföldi Filharmónia koncerttermében (a volt Stúdió Mozinál) tartanak vasárnap este hattól. A vonószenekari produkció két meghívottja Kádár István magyarországi hegedűművész és Máté Győző szintén anyaországi brácsaművész.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
szóljon hozzá!