
Civil érdekeltek, építészmérnökök és más szakemberek is egyetértettek abban, hogy a közvita után kellett volna elkészíttetni a biciklisáv részletes tervét
Fotó: Haáz Vince
A Poklos-patak partjára tervezett biciklisávval kapcsolatos nyilvános vitán megjelentek legnagyobb kifogása az volt, hogy a projektet a közvita után kellett volna jóváhagyni, azaz az érintettek és szakemberek segítségével megtervezni egy funkcionális biciklisávot Marosvásárhelyen.
2020. február 11., 19:092020. február 11., 19:09
Kedden délelőtt tíz órára hirdette meg Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala a Jeddi és a Budai Nagy Antal utcákat összekötő biciklisáv tervével kapcsolatos közvitát. A marosvásárhelyi városháza közterület-rendezési osztálya a mobilitási terv részeként 4,3 kilométernyi kerékpárutat építtetne a Jeddi és a Budai Nagy Antal utca között, a Poklos-patak partján. A január 29-ei tanácsülésen az önkormányzati képviselők kérték, hogy a polgármesteri hivatal szervezzen közvitát a megvalósíthatósági tanulmánnyal kapcsolatban, ezért akkor elhalasztották a határozat megszavazását.
A vita a közel 14 millió lej értékű projekt bemutatásával kezdődött, amelyről a tervező cég képviselői beszéltek részletesen. Ezután a résztvevők tették fel kérdéseiket, és szinte mindenki ugyanazokat hiányolta és kifogásolta a tervben, amely több sebből is vérzik a civil szervezetek képviselői és a városi alternatív közlekedést szorgalmazó civilek szerint.
Fotó: Haáz Vince
„A tervvel a legnagyobb probléma az, hogy a biciklisáv a Budai Nagy Antal utcában állna meg, és
onnan gyalog lehet továbbmenni, de ez kevésbé reális, így ez nem fogja csökkenteni az autós forgalmat a városban. A terv része annak az európai uniós projektcsomagnak, amelyet nyilvános vita után kellett volna jóvá hagyni, és akkor ezek a kérdések nem merültek volna fel. Itt
– fejtette ki véleményét Hajdú Zoltán, a Fókusz Ökó Központ vezetője. A tervvel megbízott cég képviselői ezzel szemben úgy vélik,
A tanulmány bemutatása közben derült ki az is, hogy a Dacia piac és a Budai Nagy Antal utca közötti szakasz túl keskeny ahhoz, hogy egymás mellett elférjen az úttest, amelyen autók parkolnak, az egy méter széles járda és a két méter széles bicikliút, ezért azt az alternatívát találták megfelelőnek, hogy
Hajdú Zoltán, a Fókusz Ökó Központ (FOK) vezetője a vita lezajlása után elmondta, szervezetük régóta foglalkozik a fenntartható városfejlesztéssel, amelynek kulcskérdése a fenntartható mobilitás, azaz hogyan lehet rávenni az autósokat, hogy alternatív közlekedést használjanak.
Fotó: Haáz Vince
„2010 környékén a FOK elindított egy projektet, amelynek során egy 37 kilométert magában foglaló városi biciklis hálózatot javasoltunk, akkor felmértük az igényeket, hogy milyen célpontokból hová tudnának elérni, negyedek, iskolák, főbb intézmények lettek volna összekötve. 2011-ben egy városi határozattal el is fogadták ezt. Sajnáljuk, hogy ez kilenc évig halasztódott, de örülünk, hogy újra felkapta a témát a polgármesteri hivatal. Azt szeretnénk, ha ezt lépésenként valósítanák meg, első lépésként a főbb intézményeket kötnék össze. Például
Az elvárás az lett volna, hogy integrált legyen a terv, vagyis fontos lenne, hogy a Poklos-patak ügyét is ezzel egyidejűleg megoldják, de nem látjuk a tervnek ezt a jellegét. Ez nem biztos, hogy megvalósul” – mutatott rá Hajdú Zoltán.
A vitán megjelent civilek egyetértettek azzal az elhangzott javaslattal, amely szerint fölösleges lenne egyelőre a patak mindkét oldalára biciklisávot létrehozni, az erre tervezett pénzből inkább
Claudiu Maior válasza az volt, hogy létezik erre határozat, amely összeköti a Budai Nagy Antalt a város többi részével, és annak a megvalósítása is tervben van. Arra kérte a jelenlévőket, hogy juttassák el javaslataikat írásban is a polgármesteri hivatalba.
Másfél tonna 6 kilogramm és több mint 20 kilogramm közötti méretű ponty, amur és más ragadozó hal pusztult el a napokban az egyik homoródszentpáli horgásztónál. A jelentős kárt gázmérgezés okozta, a haltetemeket már elszállították.
Nyolcvankilenc éves korában meghalt V. Harald norvég király, Európa legidősebb uralkodója. A király péntek reggel, az oslói Rikshospitalet kórházban hunyt el – jelentette be a norvég királyi palota.
Közleményében az államelnök leszögezte, a parlament által elfogadott alakban hirdette ki a törvényt, de továbbra is fenntartja a korábban benyújtott alkotmányellenességi beadványban felsorolt érveit.
Kovászna Megye Tanácsa pénteken jóváhagyta a Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházhoz tartozó pszichiátria 170 éves épületének felújítását, illetve az ahhoz tartozó dokumentáció egy részét.
A kormány pénteki rendkívüli ülésén meghosszabbította szeptember 30-ig a villamosenergia-piaci biztonsági intézkedések hatályát.
Ötven évvel ezelőtt önállósult a marosvásárhelyi Felsővárosi Református Egyházközség, ezt ünneplik meg a hétvégén.
Több mint 800 millió lejt hagyott jóvá pénteki rendkívüli ülésén a kormány Románia Iskolaprogramjára – közismertebb nevén a tej-, kifli- és gyümölcsprogramra –, amely a teljes tanév során ingyenes tízórait biztosít a diákoknak.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) augusztus 24-28. között élelmiszeripari és nem élelmiszeripari vállalkozásnál, közélelmezési és vendéglátóhelyeken, valamint benzinkutaknál végzett ellenőrzéseket.
A „shrinkflation”, azaz a zsugorfláció jelenségére figyelmeztet közleményében az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Több mint 718 ezer kiszolgáltatott fogyasztó kapta meg augusztusban a villanyszámlák kifizetésére használható energiatámogatást.
1 hozzászólás