
Az egy hete bemutatott Molière Tartuffe, avagy az imposztor című előadására várnak vasárnap este a Csíki Játékszínben
Fotó: Kuti Zoltán Hermann/ Csíki Játékszín
A 2022-es színházi világnapon újra fizikai közelségben ünnepelhetjük a színházat mint közösségi teret. A március 27-ei világnapra bemutatóval, színész-zenekari produkcióval és komédiával készülnek a székelyföldi színházak – kivételt csak a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház képez, amely éppen most költözik.
2022. március 27., 13:012022. március 27., 13:01
A színházi világnapot a Nemzetközi Színházi Intézet közgyűlésének határozata alapján 1962 óta tartják meg március 27-én, annak emlékére, hogy 1957-ben ezen a napon volt a párizsi Nemzetek Színházának évadnyitója.
Ez alkalomból a Nemzetközi Színházi Intézet évente felkér egy-egy alkotót, hogy fogalmazza meg üzenetét a színházcsinálóknak és -kedvelőknek. Idén Peter Sellars amerikai rendező fogalmazta meg a színházi világnap aktuális üzenetét.
„Miközben a világ óráról órára, percről percre a napi híradásokon csüng, hadd kérjem meg a világ színházcsinálóit arra, hogy a történelmi változások és a történeti idő, történeti reflexió, történeti tudatosság tükrében fogalmazzuk meg a saját céljainkat.
– írja többek közt az üzenetben. Peter Sellars úgy fogalmaz, hogy a színház az egyenlőség tere. Az emberek, istenek, növények, állatok, esőcseppek, könnyek egyenlőségéé. És az újjászületésé.
– fogalmaz az üzenetben.
Az elmúlt időszak járványügyi korlátozásai arra kényszerítették a színházakat, hogy online térben ünnepeljék meg az utóbbi két évben a színház világnapját. Most azonban újra közösségi térré váltak a színházak, mi pedig megnéztük, mit kapunk a színházakban a világnapon.
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház premierrel készül. Vasárnap folytatódik a Tompa Miklós Társulat Ibsen-sorozata. A Hedda Gabler, A nép ellensége és a Nóra előadások után Henrik Ibsen egyik legösszetettebb művét, A vadkacsa című drámáját viszi színpadra Keresztes Attila rendező. A bemutatóra március 27-én, vasárnap 18 órától a Színház Nagytermében kerül sor.
A Csíki Játékszín két előadással is készül: vasárnap 16 órától a Harmadik figyelmeztetés színjátszócsoport színház világnapi eseményét tekintheti meg a közönség. Janne Teller Semmi című előadása a Hunyadi László kamarateremben látható. 19 órától pedig műsorra tűzik az egy hete bemutatott Tartuffe, avagy az imposztor című (Molière) előadását a nagyteremben.
Székelyudvarhelyen kacagni lehet a színházi világnapon: vasárnap 19 órától Neil Simon Furcsa pár című nagyszínpadi komédiájára várják a közönséget. A fergeteges vígjáték barátságról, kapcsolatokról, magányról és elfogadásról szól, nem is lehetne aktuálisabb egy világjárvány árnyékában.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház idén nem világnapozik, ugyanis pár napja elkezdtek összepakolni, jelmezek, kellékek, technikai felszerelések kerülnek dobozokba, mivel hamarosan elkezdődik a gyergyószentmiklósi művelődési ház felújítása,
Albu István színházigazgató azt ígéri, két év múlva már újra megünneplik a színházi napot a felújított székházukban.
Közzétették szerdán a nyolcadikosok országos képességfelmérő vizsgájának végleges eredményeit, miután elbírálták az óvásokat – közölte az Agerpres.
Szimbolikus időpontban, magyarországi idő szerint 19 óra 56 perckor indult újra kedd este az M1 műsora, miután délután az új vezetés leállította a hírszolgáltatást.
Védelmi és biztonsági beruházásokat finanszírozó nemzetközi pénzintézet létrehozásáról írt alá szándéknyilatkozatot kilenc ország az ankarai NATO-csúcson – jelentette be kedden Nicușor Dan román elnök.
Egyetlen igénylést sem kapott még a csíkszeredai városháza annak érdekében, hogy valaki játéktermet szeretne nyitni a város peremén kijelölt, erre a célra megfelelő övezetben. A városközpontban, lakóövezetekben viszont zárnak be a játéktermek.
Szimbolikus időpontban, helyi idő szerint 19.56-kor elindult az átmeneti adás az M1 csatornán Bacsó Péter A tanú című filmjével – közölte az MTVA Sajtó és Marketing Irodája kedd este az MTI-vel.
Az egészségügyi minisztérium 7621 betöltetlen álláshelyet készül felszabadítani az állami egészségügyi intézményekben.
Elsötétült az M1 képernyője, a Kossuth Rádió helyén pedig a Bartók Rádió műsora hallgatható.
Július 20-án indul a magánszemélyeknek szóló 2026-os roncsautó-program, a jelentkezési időszak pedig december 31-ig tart – jelentette be kedden a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM).
Az emberi és anyagi erőforrások hatékonyabb kihasználása, a közös országos és uniós pályázatok jobb kiaknázása érdekében egészségügyi konzorciumot hoztak létre Marosvásárhelyen. A rivalizálás helyett összefogtak a beteg gyógyulása érdekében.
A Sanitas szakszervezeti szövetség országos tanácsa keddi rendkívüli ülésén a teljes egészségügyi ágazatot érintő általános sztrájk meghirdetéséről döntött a kormány gazdaság- és társadalompolitikája elleni tiltakozásul.
szóljon hozzá!