
Pillanatkép a próbáról
Fotó: Kozma Péter, Figura Stúdió Színház
Heinrich von Kleist Az eltört korsó című darabjának bemutatójára készül a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház társulata. A Botos Bálint rendezésében készülő alkotás premierjére március 5-én kerül sor az Öntöde stúdiótermében.
2024. február 28., 16:382024. február 28., 16:38
A korrupció örök, és ma is aktuális mindaz, amit az 1800-as évek elején a mű szerzője megírt. Egy falusi bíróság a helyszíne Kleist metszően éles humorral megírt vígjátékának.
összerakni az eltört korsó darabjait.
Amint az előadást felvezető sajtótájékoztatón elhangzott, a szöveg egyszerre szórakoztató vígjáték és ugyanakkor elkeserítő látlelet a hatalmi visszaélés természetéről. Talán éppen ez az ellentmondásosság teszi időtlenné, ma is érvényessé Kleist darabját.
Botos Bálint visszatérő rendező a Figuránál, a 2016-ban bemutatott Közel sincs már e vadság erdeinkben című előadás alkalmával ismerhette meg őt a gyergyószentmiklósi közönség. Az alkotócsapat további tagjai Golicza Előd díszlettervező és Bajkó Blanka Alíz jelmeztervező.
A krimi történetszövéséhez hasonlítható előadás díszletében nem törekednek realisztikus helyszín megjelenítésére: a cél inkább annak a térnek a megteremtése, amely egyszerre teszi érzékelhetővé a közösség egymásra utaltságát, összezártságát és azt az önkényes teret, amelyben a hatalom birtokosa valamelyest képes átírni az együttélés szabályait. A realista jellegű jelmezek a mai ruházatot ötvözik olyan elemekkel, amelyek egy, akár több évszázadot is felölelő korban is időszerűvé teszik a figurákat.
A bemutatót és a másnap, március 6-án sorra kerülő második előadást követően, március 8-án a Love Me című előadást tűzi műsorra a társulat, amit a nemzetközi nőnap apropóján a hölgyek díjmentesen tekinthetnek meg, viszont a részvétel előzetes helyfoglaláshoz kötött. Március 12-én a Máthé Annamária koncepciója alapján született Fellegkuckó babaszínházi előadásra várják az 1–4 éves gyerekeket, kísérő felügyeletével. Március folyamán újból láthatók lesznek a Figura legújabb előadásai: 16-án Az eltört korsó, 22-én A mizantróp, majd a hónap utolsó előadásaként, március 28-án A két Korea újraegyesítése.
A két kézdiszéki világjáró, Fekete István és Zsigmond Lóránt, valamint szászrégeni utazótársaik elérték a Kaukázust. Ma a Gudauri-kilátó környékén éjszakáznak, holnap a grúz-orosz határon, illetve Csecsenföldön kellene minél gyorsabban átvágniuk.
A ghișeul.ro online ügyintéző platform vizuális arculatát másolják és a közlekedési minisztérium nevében hamis SMS-eket küldenek csalók – figyelmeztetett kedden az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Közel három évig tartó közösségi összefogás és több tízezer támogató szavazat után sem került be a LEGO hivatalos kínálatába a székelykaput megidéző építőszett. Az alkotó nem csüggedt, a teljes tervdokumentációt ingyenesen elérhetővé tette.
Nemcsak a diáknak kell vizsgáznia – olykor értelmetlennek tűnő módon –, hanem a pedagógusoknak is bizonyítaniuk kell. Kedden országszerte megtartották a véglegesítő vizsgát, amelynek sikeres teljesítése nélkül a pedagógus nem maradhat a rendszerben.
Szerdán nulla órától olyan legendás hangjátékokkal tér vissza a Kossuth Rádió, melyeket az elmúlt 16 évben nem hallhattak: ismét lesz déli harangszó és éjfélkor Himnusz – tájékoztatta az MTVA Sajtó és Marketing Irodája kedden az MTI-t.
Nicușor Dan államfő szerint várható volt, hogy nézetkülönbségek lesznek a pártok között a téma kapcsán, mivel a közalkalmazotti bértörvény rendkívül összetett jogszabály.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy egyelőre nem nevez meg miniszterelnök-jelöltet, mert jelenleg nincs olyan politikus, aki mögött parlamenti többség állna.
Több mint két évtizedes mélypontra csökkent a vízhozam a Duna romániai szakaszán, a belépésnél (Báziásnál) mért másodpercenkénti 1800 köbméteres érték alig több mint egy harmada a júliusi átlagnak.
Két, 1940-ben és 1941-ben elhelyezett időkapszula került elő a csíksomlyói kegytemplom jobb oldali tornyának gömbjéből – adja hírül a Ferences sajtószolgálat.
szóljon hozzá!