Hirdetés
Hirdetés

Színésznő szeretne lenni Gyergyószék legjobb magyar érettségizője

• Forrás: Tölgyesi Ilka

• Forrás: Tölgyesi Ilka

Tölgyesi-András Ilka 9,4-es átlaggal teljesítette az érettségi vizsgát. Ezzel a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium végzőse érte el a legjobb eredményt idén a gyergyószéki iskolák magyar érettségizői közül. Nemcsak jól tanult, de számos olyan tevékenységben is részt vett, ami – úgy érzi – gazdagabbá tette a középiskola négy éve alatt.

Gergely Imre

2024. július 14., 14:032024. július 14., 14:03

2024. július 16., 11:372024. július 16., 11:37

– Gratulálunk a kiváló eredményedhez! Milyen érzések vannak benned így a vizsga után?

– Rendkívül megkönnyebbülve érzem magam. Olyan, mintha egy nagy stressz-ballont pukkasztottak volna ki bennem és a nagy feszültség végre eltűnt. De persze az izgalom nem ér véget az érettségivel, hiszen hátravan még a felvételi…

– Milyen profilú osztályban végeztél, mik voltak a kedvenc és kevésbé kedvelt tantárgyaid?

– Én természettudományok osztályban végeztem, nálunk ez a C osztály volt. Érdekes, mivel engem olyan szinten nem nagyon vonzanak a tudományok, hogy a későbbiekben ezekkel foglalkozzak, viszont mégis nyolcadik végén az abszolváló után ezt az osztályt választottam. Úgy gondoltam, innen bárhová mehetek majd a későbbiekben, továbbtanulás szempontjából. Így az olyan tantárgyak, mint a fizika, a kémia nem éppen mozgattak meg. A kedveltebb tantárgyaim inkább a magyar és a zene voltak, bár néha úgy éreztem, hogy a matek is közel áll hozzám.

– Ha ilyen jó jegyeket kaptál az érettségin, számodra biztos nem volt nehéz. Mégis, melyik tárgy tűnt nehezebbnek, és melyik könnyebbnek?

– A próbaérettségihez képest, úgy gondolom, egyszerűbb volt az érettségi, bár azt nem állítom, hogy minden szempontból könnyű volt.

Idézet
A tételek számomra nagyon „barátságosak” voltak, főleg a román és a matek.

A biológia sem volt nehéz, de személy szerint a próbaérettségi tétele biológiából nekem jobban tetszett, egyszerűbb témák voltak kikérdezve anatómiából. A magyar tétel összességében nézve nem volt nehéz, viszont a harmadik tétel témája nekem nem tetszett. Persze az adott művet, amit választottam, kellőképpen be tudtam mutatni, de szerintem egy túlzottan zárt témát kaptunk, ami csak alig pár műre volt érvényes. Jobban örültem volna egy tágabb, színesebb témának, amit több műre is rá lehetett volna húzni.

Hirdetés

– Az érettségi diplomán túl mit kaptál te az elmúlt négy év alatt, mit adott neked az élethez a Salamon Ernő Gimnázium?

– Ez az iskola az elmúlt éveim legmeghatározóbb pillanatait nyújtotta számomra. Olyan tapasztalatokat szereztem itt, amelyek a karakteremet teljesen átformálták. Ha most a kicsi nyolcadikos Ilkát összehasonlítanánk a jelenlegi énemmel, egy teljesen más személyt látnánk.

Idézet
Az iskola termei, a rendhagyó tanórák, a nagyszünetek, a sütivásárok, a farsangi táncházak, a hagyományőrző napok, a zenekar, a diáktanács, az osztályom mind olyan boldog pillanatokat szereztek nekem, amik által úgy érzem „gazdagabbá” váltam.

Persze, voltak negatív tapasztalataim is a négy év során, viszont ezek tanítottak meg arra, hogy a későbbiekben másképp cselekedjek. Lehet nagy szó, de ezek tettek bölcsebbé. Nem lehet egy szóval, vagy egy mondattal kifejezni azt az érzést, amit számomra ez az iskola adott, de azt el tudom mondani: legbelül úgy érzem, hogy egy kis részem itt marad, és büszkén fogok a jövőben is visszagondolni arra, hogy Salamonos voltam.

– A Facebook-oldaladon látom, hogy nemcsak a tanulás töltötte ki a középiskolai éveidet, hanem aktívan részt vettél más tevékenységekben is: Csalamádé, azaz színjátszás, Salamon’s Orchestra, azaz zenélés, néptánc...

– Hát, igen… az biztos, hogy a középiskolás éveim cseppet sem teltek unalmasan. Én mindig is egy olyan személy voltam, aki nyitott az új dolgokra, szeret emberek között lenni, és mindenben benne lenni. Az iskola zenekara már kilencedikes koromban felkarolt, a zenetanárunknak köszönhetően, aki már korábbról ismert és tudta, hogy szép hangom van. A Salamon’s Jam Orchestra volt az a közösség, akik által nagyon sokat fejlődtem (úgy a hangom szintjén, mint a színpadon való megjelenésemben), és akik által úgy éreztem, hogy szárnyalok.

Idézet
A négy évem folyamán két musical-előadásban is részt vettem, amiket az iskolánk diákjai, zenekara és a Szín-kron színjátszó csoport tagjai alkottak. Mindkettő hatalmas szerepet játszott az életemben.

Az Egy Popfesztiválban Beverly-t játszva éreztem rá arra, hogy engem ez a világ teljesen magába szippantott. A Dzsungel könyve Bagirájaként pedig már tényleg kezdtem biztos lenni abban, hogy ez az, amivel a jövőben foglalkozni szeretnék. Mindkét előadást a Figura társulat egyik színésze, Kolozsi Borsos Gábor rendezte, általa figyeltem fel a Csalamádé színjátszó táborra is. 2022 nyarán vettem részt a 7. Csalamádé táborban, ami egy elképesztően jó élmény volt (a poloskákat leszámítva). Ez a tapasztalat is arra engedett következtetni, hogy a színészet világa nagyon magával tud ragadni.

Idézet
Fontosnak tartom kiemelni az iskolánk diáktanácsát is, sokat tett hozzá a személyiségem egy másik arcának megformálásában.

Az SDT (Salamon Diák Tanácsa) által tanultam meg az emberekkel való hatékony közös munka művelését: azt, hogy hogyan kell egy csoportot vezetni és annak tagjait összehangolni. A sok összerázó, képzéshétvége, Gólya Camp munkája segített hozzá, hogy nyitottá, barátságossá és közvetlenné váljak.

• Forrás: Tölgyesi Ilka Galéria

• Forrás: Tölgyesi Ilka

– Ha rajtad múlna, változtatnál-e, és ha igen, akkor mit a jelenlegi oktatási rendszeren?

– Igazából szerintem mindig van, amin fejleszteni egy oktatási rendszerben. Visszatekintve, ez a rendszer, amiben én tanultam, viszonylag jó volt. A modulos rendszer bevezetése például szerintem egy nagyon jó változtatás volt, nem volt akkora „hajtás”, mint a féléves rendszer idejében.

Idézet
Talán a legkiemelkedőbb dolog, amin – ha lehetne – változtatnék, az az óraszámok vagy a tantárgyak csökkentése.

Biokémiásként azt tapasztaltam, hogy mindenből ugyanolyan mennyiségben tanultunk, nem csak a főtantárgyakból, ami azért eléggé megterhelő volt. Ha bizonyos tantárgyakat egyáltalán nem, vagy sokkal kevesebb órában tanítanának, az ember jobban tudna fókuszálni a saját szaktantárgyaira, és ezáltal több információ megmaradna a későbbiekben is.

– Mit üzennél a fiatalabb generációnak, főként azoknak, akik most kerülnek be a középiskolába?

– Azt, hogy mindenképpen fontos a tanulás, az órán az odafigyelés, de akkor fog igazán boldog emléknek megmaradni ez a pár év, ha minden lehetőséget megragadnak. Legyenek bátrak, ne féljenek a kudarcoktól, ezek csak még tapasztaltabbá teszik majd őket. Vegyenek részt az iskola rendhagyó programjaiban, nemcsak mint résztvevők, hanem akár mint szervezők is. Használják ki jól azt az időt, amit ebben az épületben töltenek.

– Milyen egyetemre készülsz, milyen életpályát szeretnél magadnak?

– Már említettem, hogy a színészet világa áll hozzám a legközelebb. Ezért színművész szakra szeretnék felvételizni. Tudom, napjainkban ez egy eléggé telített szakma és nem könnyű művelni, de éppen ez a kihívásos helyzet teszi számomra izgalmassá – többek között. Szeretek a színpadon mozogni, különböző érzetek hatására karakterek bőrébe bújni, felfedezni magamban a különböző arcaimat. Reménykedem benne, hogy úgy hozza a sors, meg a szerencse, hogy már idén neki tudok kezdeni az egyetemi éveimnek ezen a szakon.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 25., szombat

A megemelkedett árak mellett dilemmákkal is járt a büdzsé beosztása a fiatalok számára Tusványoson

A fesztiválélmény megmarad, csak közben folyamatos matekozás zajlik: mire menjen el a napi keret? Egy nap Tusványoson könnyen elvisz 60–100 lejt, de tapasztalataink szerint a legtöbb fiatal igyekezett okosan beosztani a pénzét.

A megemelkedett árak mellett dilemmákkal is járt a büdzsé beosztása a fiatalok számára Tusványoson
Hirdetés
2026. július 25., szombat

Szombat délután is rengett a föld

A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szombaton 15 óra 13 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Szombat délután is rengett a föld
Szombat délután is rengett a föld
2026. július 25., szombat

Szombat délután is rengett a föld

2026. július 25., szombat

Volt egészségügyi miniszter: kormány az állam védelmének egyik legfontosabb pillérét, az egészségügyi rendszert gyengíti

Alexandru Rogobete volt egészségügyi miniszter szerint a kormány az állások befagyasztásával és az egészségügyi dolgozók jövedelmének csökkentésével az állam védelmének egyik legfontosabb pillérét, az egészségügyi rendszert gyengíti.

Volt egészségügyi miniszter: kormány az állam védelmének egyik legfontosabb pillérét, az egészségügyi rendszert gyengíti
2026. július 25., szombat

Ilyen volt Orbán Viktor tusványosi előadása – fotókon mutatjuk

A volt miniszterelnök tusványosi beszéde iránt nem lankadt az érdeklődés az előző évekhez képest. A Fidesz elnökét rengetegen hallgatták a nagyszínpad előtti téren, kormánykritikus molinókat, üzeneteket is emelve a magasba.

Ilyen volt Orbán Viktor tusványosi előadása – fotókon mutatjuk
Hirdetés
2026. július 25., szombat

Szovátán lép fel a Bekecs Táncszínház vasárnap

A szovátai szabadtéri színpadon adja elő a Bekecs Táncszínház vasárnap a Táncolva öröklődik című előadását.

Szovátán lép fel a Bekecs Táncszínház vasárnap
2026. július 25., szombat

Svájcból kaptak új bevetési járművet az erdőszentgyörgyi önkéntes tűzoltók

A svájci Plan-les-Ouates településtől kapott adományba egy tűzoltóautót Erdőszentgyörgy.

Svájcból kaptak új bevetési járművet az erdőszentgyörgyi önkéntes tűzoltók
2026. július 25., szombat

Röviden reagált Magyar Péter Orbán Viktor tusványosi beszédére

Menthetetlen, bukott maffiafőnökkel foglalkozni felesleges – reagált Magyar Péter miniszterelnök a Facebook-oldalán Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, volt kormányfő Tusnádfürdőn szombaton elmondott beszédére.

Röviden reagált Magyar Péter Orbán Viktor tusványosi beszédére
Hirdetés
2026. július 25., szombat

Orbán Viktor: ellenzéki politika helyett ellenállási politika következik

Tusnádfürdő nem változott, ez továbbra is az a hely, ahol a magyarok nem csak beszélnek a jövőről, de próbálják azt megérteni – jelentette ki tusványosi beszédében Orbán Viktor, aki pártja jövőbeni szerepéről beszélt.

Orbán Viktor: ellenzéki politika helyett ellenállási politika következik
2026. július 25., szombat

Tőkés László a fogyatkozó erdélyi magyarságról, autonómiáról és Márton Áron örökségéről beszélt Tusványoson

A 35. Tusványos szombati napján Tőkés László a romániai magyarság fogyatkozásáról, az autonómia ügyéről, Márton Áron örökségéről és Orbán Viktor nemzetpolitikájáról beszélt, történelmi és aktuálpolitikai párhuzamokat is felvonultatva.

Tőkés László a fogyatkozó erdélyi magyarságról, autonómiáról és Márton Áron örökségéről beszélt Tusványoson
2026. július 25., szombat

Már ki is vizsgálta az ügyészség, hogy milyen drónt lőtt le pénteken Buzău megyében a román vadászpilóta

Shahed típusú volt az a drón, amelyet pénteken a román légierő egyik F-16-os vadászgépe lőtt le a Buzău megyei Padina térségében – közölte a legfőbb ügyészség.

Már ki is vizsgálta az ügyészség, hogy milyen drónt lőtt le pénteken Buzău megyében a román vadászpilóta
Hirdetés