
Hétfőre virradóra két kaptárt törtek össze a medvék
Fotó: Beliczay László
Az utóbbi napokban rendszeresen betört egy bocsos anyamedve a Dénes házaspár Székelyderzs melletti méhészetébe: mostanra tizenhárom kaptárt rongáltak meg, továbbá a gyümölcsfákban is kárt tettek a nagyvadak. A gazdák már napi teendők elvégzése érdekében is félnek kimenni a helyszínre, úgy érzik, magukra maradtak.
2022. május 23., 22:052022. május 23., 22:05
Május 14-e óta szinte napi rendszerességgel betörnek a medvék a Székelyderzs határában található méhészetébe – fejtette ki a Székelyhonnak Dénes Ferenc, a tulajdonos, aki találkozásunkkor még reszketett az idegességtől, amikor számba vette a legutóbbi, hétfőn reggel felfedezett károkat. Nem is csoda, hiszen
A szétzúzott kaptárok mindegyike valamivel többet ér mint 800 lej, ha azok tartalmát is számításba vesszük. Mindezek mellett a gyümölcsfáit is rendszeresen összetörik a medvék, még a több drótos villanypásztor sem szab gátat a behatolókat. A nagyvadak rendszerint átugorják vagy elszakítják a feszültség alatt lévő drótokat.
– fogalmazott Dénes Ferenc, hozzátéve, hogy a környéken lévő pásztor kutyáját is megtámadták és megölték az agresszív medvék.
Fotó: Beliczay László
„Olyan jól indult a szezon, hogy ritka, most látják-e, mire tudnánk termelni, mindent tönkretesznek a medvék” – fordult felénk Dénes Mária, a gazda felesége. Elmesélte, hogy férjével együtt kevés nyugdíjat kapnak, ezt próbálták kiegészíteni a méhészkedésből származó összegekkel. „Most kezdtem megszokni a méhekkel való munkát, így szívesen dolgoztam, erre megjelentek a medvék. Így most már nemcsak éjszaka, de nappal is félek kijönni a területre, még a veteményest sem tudom gondozni, hiszen attól tartok, hogy engem is megtámadnak a nagyvadak” – magyarázta.
Fotó: Beliczay László
Közölte, azon is gondolkodtak, hogy elköltöztessék a kaptárokat, de hiába mennek más területre, hiszen ott is járnak a medvék, amelyek nagyon túlszaporodtak a környéken. Dénes Ferenc hangsúlyozta,
Úgy érzik, magukra maradtak a problémáikkal. „Korábban is jelentettük a károkat, de évek teltek el, amire az állam kifizette az amúgy is csekély kártérítést” – jegyezte meg a gazda.
Tarr Zoltán, a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter a fehéregyházi látogatás után beszélt a Székelyhonnak az erdélyi fogadtatásról, valamint arról, hogyan alakul át átláthatóbbá a határon túli magyar támogatások rendszere.
Tavaly a kiadásaikat jövedelmükből fedező romániai háztartások alig 29,4 százaléka engedhetett meg magának egy egyhetes üdülést az otthonától távol, szemben a 2024-ben jegyzett 26,6 százalékkal.
Megnyitották vasárnap a fehéregyházi Petőfi Sándor Emlékhely új állandó kiállítását. Ekkor jártak először hivatalos látogatáson Erdélyben az új magyar kormány képviselői: Tarr Zoltán miniszter, valamint Kalla Zsuzsa államtitkár-helyettes.
Egy tucat halálos baleset volt tavaly a Maros és Hargita megyén is áthaladó 15-ös országúton, így a közlekedésügyi rendőrök vasárnap is razziáznak ezen az útszakaszon.
Két személygépkocsi ütközött össze vasárnap délután a Kovászna megyei Hídvég településen, a helyszín közelében fogalomkorlátozásra kell számítani.
Alkoholos befolyásoltság alatt vezetett több sofőrt a hétvégén Hargita megyében, a rendőrség bűncselekmény elkövetése miatt indított eljárás ellenük.
Az ukrajnai háború kezdetétől 33 esetben sértették meg orosz drónok Románia légterét – közölte vasárnap a védelmi minisztérium.
Záporokra, zivatarokra, viharos szélre és jégesőre figyelmeztető sárga jelzésű előrejelzést adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország több térségére.
Újabb drónt lőtt le vasárnap reggel 10:13-kor a román légierő egyik F-16-os vadászgépe Románia területi vizei fölött, a Sulina-Chilia térségben – jelentette be a Facebook-oldalán Nicușor Dan.
Az ilyenkor megszokotthoz képest „csípősebb” volt a reggel országszerte az elmúlt napok lehűlése és csapadékos időjárása miatt.
1 hozzászólás