
Csíkszeredában a megyei kórházban utoljára 2017-ben kapták meg egy agyhalált szenvedett fiatal szerveit
Fotó: Gábos Albin
Szeptember 15-éig valamennyi megyei kórházban ki kell alakítani egy szervkivételi központot – nyilatkozta a napokban Sorina Pintea egészségügyi miniszter. Erre a célra, amennyiben szükséges, a minisztérium pénzalapokat is biztosít.
2019. augusztus 27., 11:412019. augusztus 27., 11:41
2019. augusztus 28., 11:432019. augusztus 28., 11:43
A Maros Megyei Sürgősségi Kórházban évek óta működik a regionális szívátültetési központ. A veseátültetéseket Kolozsváron végzik, míg a májátültetési központ Bukarestben van – nyilatkozta a sajtónak Szederjesi János orvosigazgató. Idén Marosvásárhelyen kilenc agyhalál történt – amikor az agy összes működése végérvényesen és visszafordíthatatlanul megszűnik –, de közülük
Kettőnek a szervei kivételéhez nem járult hozzá a család, míg a többi nem felelt meg az előírásoknak. Tavaly 33 agyhalál történt, közülük 15 esetben a hozzátartozók visszautasították annak lehetőségét, hogy hozzájáruljanak más életek megmentéséhez. Négy személy esetében azonban sikerült kioperálni a májat, a vesét, a tüdőt, sőt még ínszalagot és csontot is, szívet ellenben egyet sem.
Hargita megyében tavaly akkreditálták újra a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szervkiemelő központját – tájékoztatta lapunkat Konrád Judit kórházigazgató. Ám
Kiss Edit, a kórház szóvivője elmondta, tavaly nem volt egy donorjuk sem, és idén sem ajánlották még fel senkinek a szerveit átültetésre. Utoljára 2017-ben három agyhalált szenvedett szerveit kapták meg, illetve 2016-ban két esetben sikerült szervet kiműteni.
Óriási várólista
Romániában 2014-ben 138 szervdonort jegyeztek, míg 2017-ben és 2018-ban összesen 65-öt. A 2018-as várólistán hatezernél is több beteg szerepelt. Számukra egy máj-, vese- vagy szívátültetés jelenthetné életük meghosszabbítását. A statisztikai adatok ellenére a Maros Megyei Sürgősségi Kórház vezetője bizakodó, úgy véli, hogy növekvőben van a szervadományozás. Sokan információhiány miatt, illetve sokan vallási meggyőződésük miatt zárkóznak el attól, hogy agyhalált szenvedett hozzátartozójuk ép szerveit odaadományozzák.
Kelemen Hunor vasárnap este közölte, ha Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök tárgyalásra hívja az RMDSZ képviselőit, meghallgatják a javaslatait.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök szerint legkésőbb egy hét múlva tisztségbe iktatják az új kormányt.
Tizenegy jogosítványt és tizenegy forgalmi engedélyt is bevontak a rendőrök a a vasárnapi razzia során, összesen pedig 243 bírságot szabtak különböző okok miatt.
Egy 22 éves fiatalember életét vesztette vasárnap a Tordai-hasadékban, miután lezuhant a via ferrata útvonalról.
Megállapodott Orbán Viktorral az idei tusványosi részvételről Németh Zsolt – jelentette be a politikus egy közéleti podcastben. A szervezők emellett a jelenlegi magyar kormány több tagját is meghívnák Tusnádfürdőre.
Nicușor Dan államfő aláírta vasárnap az Adrian-Ioan Veștea miniszterelnökké jelöléséről szóló rendeletet – közölte az elnöki hivatal.
A Maros megyei tűzoltóknak vasárnap délután több helyszínen is be kellett avatkozniuk ez esőzések okozta károk elhárításáért. Délután ötkor a beavatkozások még folyamatban voltak.
Tovább gyűrűzik a vita Adrian Veștea miniszterelnök-jelölése körül. Miközben a PNL egyik európai parlamenti képviselője a politikus kizárását követeli, az AUR előre hozott választásokat sürget, az RMDSZ pedig még mérlegeli álláspontját.
Adrian Veștea szerint miniszterelnökké jelölése nem a PNL megosztását szolgálja, hanem lehetőséget ad arra, hogy a liberálisok folytassák a reformokat és bizonyítsák: készek felelősséget vállalni Románia stabilitásáért.
A legtöbb közúti baleset vasárnap történik, a kritikus időszak pedig 13 óra és 17 óra közé esik – hívja fel a figyelmet a rendőrség. Vasárnap a Maros megyei közlekedési rendőrök közúti ellenőrzést és balesetmegelőzési tevékenységet tartanak.
szóljon hozzá!