
A Szent Anna-kápolnák a Csobot-hegyen. Idén másabb lesz az ünnep. Archív
Fotó: Balázs Katalin
A gyergyószentmiklósi Szent Anna-kápolnáknál szombaton, a gyilkostói Szent Kristóf-kápolnánál vasárnap zajlik a hagyományos búcsús szentmise. Előző évekhez képest idén mindkét ünnep visszafogottabb lesz.
2020. július 24., 20:022020. július 24., 20:02
A Gyergyószentmiklós fölött magasodó Csobot-hegyen álló Szent Anna-kápolnákhoz szombaton 9 órakor indul a gyalogos keresztúti zarándoklat a Szent Miklós templomtól, és déli 12 órától zajlik majd a szentmise, valamint a nagymamák köszöntése és megáldása.
Az elmúlt években a búcsús misét agapé követte, ahol mindig a magyarországi Móricgátról érkező vendégek kínálták étellel, itallal az ünneplőket. Ezúttal ez elmarad – tudtuk meg Len Emil alpolgármestertől, aki egyháztanácsosként rendszerint a rendezvény egyik szervezője.
A szervezők ingyenesen szállítást biztosítanak a helyszínre azoknak az időseknek, betegeknek, akik részt szeretnének venni a szentmisén, de gyalog nem lennének képesek oda eljutni. A szállítás a Kápolna utca felső végén található első keresztúti stációtól történik, és előzetesen kell ezt igényelni a 0735-529 737-es telefonszámon.
Gyilkostón a Szent Kristóf-kápolna búcsúünnepéhez kötve szokták megszervezni a Gyilkostói Népművészeti Sokadalmat, a korábbiakhoz képest ezúttal ez is teljesen más lesz. A kápolnánál megtartják a szentmisét 13 órától, majd azt követően, 14 óra 15 perctől sor kerül az ott közlekedő járművek megáldására is, az utazók védőszentjének oltalmát kérve. A tónál azonban idén nem szól népzene. Ehelyett a Gyergyószentmiklósi Művelődési Központ előtt Székelyföldi Legendárium rajzfilmvetítés lesz 19 órától, amelyre kicsiket és nagyokat egyaránt várnak, 21 órától pedig a Gyilkos-tó legendája, táncjáték lesz megtekinthető felvételről.
Ilie Bolojan szerint lehetővé kell tenni az önkormányzatok számára, hogy a költségvetésük elfogadása előtt visszatérjenek a helyi adók és illetékek törvényben meghatározott minimális szintjéhez.
Ilie Bolojan szerdán este bejelentette, hogy 2026. április 1-je és 2027. március vége között a lakossági fogyasztók szabályozott áron, a vállalatok és intézmények pedig piaci áron jutnak földgázhoz.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán este bejelentette, hogy a 2026-os költségvetésről szóló egyeztetések várhatóan a jövő héten lezárulnak, így a tervezetet február 20-a körül terjesztik a parlament elé.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szenátora, Robert Cazanciuc támogatja az RMDSZ-nek azt a javaslatát, hogy a kormány vizsgálja felül a helyi adók és illetékek emeléséről szóló döntését.
Csökkenti a termelést az Automobile Dacia SA, emiatt 900 dolgozótól válna meg.
Gondatlanságból elkövetett rongálás, valamint a munkavédelmi és munkahelyi egészségvédelmi előírások megszegésének gyanújával büntetőeljárást indított szerdán a Szilágy megyei rendőrség a szilágycsehi templomtorony leomlásának ügyében.
Noha a vízfelületet még jég borítja, a háttérben már minden adott a tavaszi szezonnyitáshoz a sepsiszentgyörgyi városi szabadidős létesítménynél. A fenntartó Rekreatív Rt. beszerezte az állomási tóra szánt csónakokat és vízibicikliket.
Az oktatási szakszervezetek tagjai szerdán a kormány székhelye előtt tüntettek, mivel elégedetlenek a kormány által elfogadott intézkedésekkel.
A szilágycsehi református templom összeomlásának okait kivizsgáló válságstáb alakult a művelődésügyi minisztériumnál szerdán – közölte a tárca.
Mi történik, amikor a szabadság ígérete kiüresedik? Hol van az élet kapuja a végidők zajában?
szóljon hozzá!