
Fotó: Maros Megyei Tanács sajtóirodája
A tej és kifli programmal és költségvetés-kiegészítéssel kapcsolatos döntéseket hozott a Maros Megyei Tanács.
2024. szeptember 27., 14:152024. szeptember 27., 14:15
A szeptemberi soros tanácsülés egyik legfontosabb határozata a megyei önkormányzat alárendeltségébe tartozó intézmények költségvetésének kiigazítására vonatkozott. A Maros Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság számára 6,3 millió lejt hagyott jóvá a megyei testület az önkormányzat saját forrásaiból az alkalmazottak fizetésének biztosítására. A Maros Megyei Klinikai Kórház költségvetését 1 millió lejjel egészítette ki a megyei önkormányzat, ez az összeg az Egészégbiztosítási Pénztártól érkezett, és működési költségekre fordíthatja a kórház. A Maros Megyei Könyvtár 200 ezer lejt kapott működési költségekre és könyvek, kiadványok vásárlására. A Maros Művészegyüttes számára pedig 16 ezer lejt hagyott jóvá a megyei testület egy új hőközpont vásárlására.
A szeptemberi állami költségvetés-kiegészítés keretében a Maros Megyei Tanács 1 252 000 lejt kapott a Románia az Iskolákért Program kivitelezésére a szeptember és december közötti időszakra. Továbbá 10,8 millió lejt kapott a megyei önkormányzat a nemklerikális személyzet fizetésének fedezetére. Ebből az összegből fogják kifizetni az alkalmazottak márciusban jóváhagyott béremeléseit, amelyet utólagosan kapnak meg az érintettek. A Vallásügyi Államtitkárság jóváhagyta további 10 személy alkalmazását a Maros megyei egyházak számára: az ortodox egyház 4 helyet, az adventista egyház 1 helyet, a pünkösdista egyház 1 helyet, a római-katolikus egyház 3 helyet, az evangélikus egyház pedig 1 helyet kapott. Ezeknek az alkalmazottaknak a fizetéseire is van fedezet a szeptemberi állami költségvetés-kiegészítésből utalt keretből.
A megyei önkormányzat a mai ülésén arról is döntött, hogy összesen 633 ezer lejjel kiegészíti azoknak az önkormányzatoknak a költségvetését, amelyek helyi szinten szervezik meg a Románia az Iskolákért Program lebonyolítását, azaz a tej és kifli biztosítását az óvodásoknak és iskolásoknak. A kiegészítésre azért volt szükség, mert az önkormányzatoknak már nem volt elég fedezete a program költségeire.
Maros megyében jelenleg 18 önkormányzat van, amelyek maguk bonyolítják le a tej-kifli programot, ők az év hátralevő részére, a szeptember–december időszakra vonatkozó költségek fedezésére a következő kiegészítéséket kapták: Segesvár 23 ezer lejt, Nyárádszereda 113 ezer lejt, Balavásár 34 ezer lejt, Székelybere 6 ezer lejt, Kibéd 19 ezer lejt, Koronka 13 ezer lejt, Nyárádkarácson 36 ezer lejt, Maroskeresztúr 14 ezer lejt, Nyárádremete 53 ezer lejt, Nyárádgálfalva 23 ezer lejt, Makfalva 61 ezer lejt, Gernyeszeg 81 ezer lejt, Nyárádmagyarós 16 ezet lejt, Mezőpanit 37 ezer lejt, Backamadaras 22 ezer lejt, Sóvárad 20 ezer lejt, Marosszentgyörgy 39 ezer lejt és Csíkfalva 23 ezer lejt.
Maros Megyei Tanács Sajtóirodája
(X – fizetett hirdetés)
Tájékoztatót tartottak pénteken Sepsiszentgyörgyön az elektronikus nyomkövető fontosságáról, valamint a családon belüli erőszak áldozatainak elérhető segítségnyújtási lehetőségeiről.
Harminc köbméter faanyag eredetét nem tudta igazolni az a kereskedelmi cég, amelyet pénteken ellenőriztek a Hargita megyei rendőrök. A fát elkobozták, és 6000 lej értékben szabtak ki bírságot.
Sárga jelzésű hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére, köztük Maros megyére is. Székelyföld többi részét egyelőre nem érinti a kánikula, záporok és zivatarok azonban előfordulhatnak.
A Richter-skála szerint 3-as erősségű földrengés történt szombaton 5 óra 37 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felvásárolták a legnagyobb árbevételű, magyar tulajdonosi hátterű székelyföldi üzletláncot, a Merkúrt - írja a Progresiv kiskereskedelmi szakportál nyomán az MTI.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy nem indul a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségéért a vasárnapi kongresszuson, mert nem akarja legitimálni „azt a demokrácia látszatát keltő színjátékot.
Nicușor Dan pénteken kijelentette, hogy egyes európai vezetőkkel is tárgyalt a romániai politikai válságról, és ismertette velük az általa legvalószínűbbnek tartott forgatókönyveket.
Az Alkotmánybíróság (Ab) tagjai pénteki döntésükkel kimondták, hogy Sulyok Tamás köztársasági elnöknek és az Ab elnökének is távoznia kell – közölte Magyar Péter kormányfő a Facebook-oldalán.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) országos vezetősége pénteken egyhangú szavazással úgy döntött, hogy Dominic Fritz marad a párt elnöke.
A drónincidensekről szóló egyeztetés a jövő héten a lengyelországi Gdañskban folytatódik, ahol Románia részt vesz az úgynevezett Helsinki-formátum ülésén – jelentette ki az EU-csúcs után pénteken Nicușor Dan.