
Nyárból az őszbe, egy nap alatt
Fotó: Csató Andrea
Székelyföld-szerte visszaesett a hőmérséklet vasárnap – ahogy azt a meteorológusok előrejelezték –, és kiterjedt területeken esik az eső. De nézzük csak meg, mekkora volt a tegnapi csúcshőmérséklet, szeptember végén...
2024. szeptember 29., 12:092024. szeptember 29., 12:09
Jócskán visszaesett a hőmérséklet az országban vasárnap: délelőtt 11 órakor 13–15 Celsius-fok közötti értékeket mértek Székelyföld-szerte az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos adatai szerint. A beharangozott esős idő is megérkezett, noha
amelyek narancssárga, másodfokú riasztás alatt állnak, Maros megye pedig sárga, elsőfokú riasztás alatt. A figyelmeztető előrejelzés szerint felhőszakadások várhatók, a lehulló csapadék mennyisége 40–60 liter, helyenként több mint 70 liter lesz négyzetméterenként. A szél sebessége elérheti a 70–85 kilométert óránként.
Nagy fordulat a tegnaphoz képest, amikor napsütéses, jó időben 30 fok feletti csúcshőmérsékletet mértek Székelyföldön, szeptember végén. Íme, az adatok az alábbi hőtérképen.
Csúcshőmérsékleti értékek 2024. szeptember 28-án
Fotó: Országos Meteorológiai Szolgálat

Vasárnap este nyolctól hétfőn délelőtt tíz óráig heves esőzések és viharok miatti narancssárga jelzésű riasztás lesz érvényben Moldvában, Dobrudzsában, Munténia keleti felében, illetve Erdély keleti és délkeleti részében.
A parlament joga eldönteni, hogyan szankcionálja az érdekellentét miatt elmarasztalt köztisztségviselőket – indokolta hétfőn az alkotmánybíróság a feddhetetlenségi törvénnyel kapcsolatos határozatát.
Év végéig a székelyföldi tejtermelő gazdaságok csaknem fele megszűnhet, az állatok a vágóhídra jutnak – figyelmezettek a gazdák érdekvédelmi szervezetei, akik az üzemanyagköltségek emelkedése, illetve a tej felvásárlási ára miatt elégedetlenek.
Az alkotmánybíróság szerint nem lehet vagyon- és érdeknyilatkozatok benyújtására kötelezni olyan személyeket, akik az állam által hivatalosan el nem ismert párkapcsolatban állnak a köztisztségviselőkkel.
Személyes hangvételű dokumentumfilm készül Pigniczky Réka rendezésében Orbán Viktor volt miniszterelnök politikai „átalakulásáról és bukásáról”, a premiert 2027 első felére tervezik – adta hírül a Filmhu.
Alkotmányos volt Sulyok Tamás eltávolítása, a 12 éves képviselői cikluskorlát és a 70 éves alkotmánybírói korhatár is – reagált Magyar Péter miniszterelnök egy Facebook-bejegyzésben az Alkotmánybíróság (Ab) hétfői döntésére.
Huszönöt aláírás hiányzik a háromezerhez, vagyis cikkünk megjelenéséig 2975-en támogatják a Kovászna megyei Agrosic Egyesület által kezdeményezett petíciót, amellyel a medvék túlszaporulatától való védelmet kérnek.
Az Országos Kataszteri Hivatal (ANCPI) e-Terra alkalmazása működik, és a kiesése alatt felhalmozódott nagy mennyiségű kérelem feldolgozása folyamatban van.
Százhuszonkét tisztségviselőt érinthet a feddhetetlenségi törvény hétfőn alkotmányosnak ítélt módosítása, amely a megbízatás megszűnését írja elő az összeférhetetlenség vagy érdekellentét miatt elmarasztalt személyek esetében.
A jövedéki adó ideiglenes csökkentése ellenére a 10 lejes lélektani küszöb felett maradt Romániában a gázolaj literenkénti átlagára – közölte a Peco-online.ro árfigyelő szakportál hétfőn.
Holtan találtak hétfőn a Szamosban egy 18 éves fiatalembert Szatmárnémetiben, aki vasárnap este tűnt el a folyóban – tájékoztatott a Szatmár megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
szóljon hozzá!